P. Židonio nuotr.

Panevėžyje duris atvėrė Pabėgėlių centras

Panevėžyje duris atvėrė Pabėgėlių centras

Panevėžyje pirmadienio rytą duris atvėręs Ukrainos karo pabėgėlių centras iš karto sulaukė ir pirmųjų lankytojų.

Vienybės aikštėje, paskutinius gyvavimo mėnesius skaičiuojančioje „Aušros“ progimnazijoje įkurtame centre ukrainiečiai galės ne tik vienoje vietoje susitvarkyti visus reikiamus dokumentus, bet ir rasti laikiną saugų prieglobstį. Iš čia jie toliau vyks į kitus namus – tuos, kuriuos suteiks gyventojai ar pasirūpins pati Savivaldybė. Tai jau septintasis bėgančiųjų nuo karo centras Lietuvoje.

Kaip centras pasiruošęs priimti pagalbos Panevėžyje ieškančius žmones iš Ukrainos, pirmieji įvertinti atvyko Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Rimantas Bobinas ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius. Anot jo, kol kas sunku prognozuoti, kiek žmonių kasdien čia sulauks reikiamos pagalbos.

„Per pirmąsias centro darbo valandas apie galimus srautus kalbėti dar ankstoka. Čia bus siunčiami karo pabėgėliai, kurie anksčiau vykdavo registruotis Migracijos departamento Panevėžio skyriuje“, – teigė K. Armonavičius.

P. Židonio nuotr.

Laukia autobusų

Pasak pavaduotojo, centre bus galima suteikti visas paslaugas, kurių gali prireikti pabėgus iš karo niokojamos šalies, ar bent juos nusiųsti į atitinkamas institucijas. Migracijos departamento specialistai pasirūpins reikiamų dokumentų sutvarkymu. Čia lauks ir Užimtumo tarnybos bei Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai. Pabėgėliai bus aprūpinti sauso maisto daviniais, galės nusiprausti ir čia pat vietoje gauti nakvynę. Taip pat jiems bus teikiamos ir medicinos ar psichologo paslaugos.

Tiesa, centre bus galima apsistoti ne ilgiau kaip trims paroms – vėliau siūloma keltis į gyventojų suteiktus ar Savivaldybės pasiūlytus būstus. Pavaduotojo teigimu, šis klausimas yra itin aktualus, ypač dabar, kai į Panevėžį pabėgėliai bus vežami jau autobusais.

„Siekiant paskirstyti srautus, pilni pabėgėlių autobusai bus siunčiami į skirtingus pabėgėlių registracijos centrus – jų laukia ir Panevėžys. Visa darbuotojų ir savanorių komanda tam ruošiasi“, – teigė K. Armonavičius.

Įrengia dviaukštes lovas

Apsilankius centre pirmadienį priešpiet darbas čia jau virė – aktų salėje buvo registruojami pabėgėliai. Centre stoviniavo apie trys dešimtys karo pabėgėlių. Kol moterys buvo užsiėmusios dokumentų tvarkymu, su vaikais jiems skirtoje erdvėje bendravo savanoriai. Čia pat „Maisto bankas“ kvietė pasivaišinti arbata bei įvairiais užkandžiais, buvo dalijami specialūs maisto daviniai. Antrame mokyklos aukšte baigiamos įrengi gyvenamosios patalpos.

Pasak K. Armonavičiaus, iš viso keturiose patalpose įrengtos 72 dviejų aukštų lovos, tad vienu metu apnakvindinti bus galima beveik pusantro šimto žmonių. Nors pirmadienio popietę čia dar tik buvo įrengiamos miegojimo vietos, pavaduotojas patikino, jog iki vakaro viskas bus paruošta nakvynei. Skaičiuojama, kad centre kartu su Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, „Maisto banko“ bei kitais savanoriais nuo karo bėgantiems žmonėms pagelbės iki penkių dešimčių darbuotojų.

„Trūksta dar kai kurių smulkmenų, bet viskas veikia sklandžiai. Kol kas didelio krūvio nėra, bet visi pasiruošę“, – tvirtino K. Armonavičius.

P. Židonio nuotr.

Apsistoja bendrabučiuose

Iš pabėgėlių registracijos centro žmonės bus išskirstomi į gyventojų ar Savivaldybės suteiktus būstus.

Panevėžio savivaldybė, anot K. Armonavičiaus, dar turinti maždaug šešias dešimtis laisvų vietų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžių mokyklų bendrabučiuose. Dar būrys ukrainiečių sportininkų įkurdinti Sporto centrui priklausančiame bendrabutyje.

Panevėžio biudžete pagalbai Ukrainos žmonėms skirta 200 tūkst. eurų. Iš jų už 50 tūkst. eurų jau nupirkta ir į Vinycios miestą išsiųsta humanitarinės paramos. Likusi suma bus naudojama būtinosioms paslaugoms – pabėgėliams priimti ir apgyvendinti.

„Kol kas dar susitvarkome. Bendrabučiuose apsigyvenę žmonės ilgainiui susiranda pastovesnį būstą, jų vietas užima kiti. Dabar vietų dar turime, bet neaišku, kokie bus atvykstančiųjų srautai. Reaguodami į augančius poreikius, ieškosime sprendimų. Nė vienas neliks be stogo virš galvos“, – patikino K. Armonavičius.

Kaip rodo pirmadienį paskelbti Statistikos departamento duomenys, Lietuvoje registruota beveik 35 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos, iš jų per 15 tūkst. – nepilnamečiai. 4050 į Lietuvą atvykę karo pabėgėlių yra vaikai iki šešerių metų.

Jungtinių Tautų duomenimis, nuo Rusijos prieš mėnesį pradėto karo Ukrainoje pradžios šalį paliko 3,8 mln. gyventojų, manoma, kad iš savo namų pabėgti buvo priversti iš viso apie 10 mln. žmonių.

P. Židonio nuotraukos

Galerija

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų