Gyvūnų globos draugijos nuotr.

Panevėžyje – brangiausi pasaulyje keturkojai karo pabėgėliai

Panevėžyje – brangiausi pasaulyje keturkojai karo pabėgėliai

Panevėžyje kuriasi ne tik iš karo siaubiamos Ukrainos pasprukę ukrainiečiai, bet ir keturkojai jų augintiniai. Kaimiškio kaime įsikūrusios gyvūnų globos draugijos voljeruose jau keletą dienų glaudžiasi du tokie atvykėliai iš karo zonos. Ir ne bet kokie, o bene brangiausi pasaulyje, retos veislės šunys – europiniai Tibeto mastifai, dar vadinami Tibeto liūtais.

Į Lietuvą nuo karo baisumų į Panevėžio rajoną atvežti šunys – išties labai reti. Tokių Lietuvoje daugiau nėra. Į Aukštaitijos sostinę didingi kalnų šunys iš bombų niokojamo Charkovo keliavo net penkias paras. Gyvūnų globos draugijos vadovės Rūtos Liberienės teigimu, tokių milžinų pergabenimas iš Ukrainos į Lietuvą, aidint sprogimams, buvo išties sudėtingas. Šeimininkams nė nekilo klausimas, ar bėgti vieniems ir šunis tiesiog palikti, ar vežtis kartu, kur saugu.

„Žmonės tikrai ilgai keliavo, labai vargo, penkias paras miegojo automobilyje su šiais milžinais. Visiems didžiulis stresas“, – pasakoja draugijos vadovė.

Ieško namų sau ir augintiniams

Keturkojai karo pabėgėliai – patinėlis ir patelė. Naujoje vietoje besipratinantys Tibeto liūtai sveiki ir stiprūs, tačiau daug streso patyręs patinas tapo labai agresyvus, nieko neprisileidžia. Patelė jaučiasi kiek ramiau. Prieglaudoje apgyvendintais retais šunimis rūpinasi patys šeimininkai – šeria, vedžioja, tvarko voljerą.

„Patiną galėtume net ir šiandien atiduoti šeimininkams, jeigu jie turėtų kur kraustytis. Kalytė skiepyta tik vasario 23 dieną Ukrainoje. Jai privaloma prieglaudoje karantinuotis dar dvidešimt vieną dieną. Ukrainoje paplitusi pasiutligė ne tik tarp laukinių, bet ir tarp naminių gyvūnų, tad turime ją stebėti“, – teigia R. Liberienė.

Tibeto liūtai prieglaudoje – tik laikini gyventojai. Nuo karo bėgę jų šeimininkai ieškojo namų, kuriuose galėtų įsikurti su augintiniais. Regis, jų noras greitai išsipildys. Į prieglaudos paskelbtą pagalbos prašymą jau atsiliepė žmonės, siūlantys prieglobstį šeimai su išskirtiniais šunimis.

Kalyte atsikratė naktį

Paradoksas: kol ukrainiečiai sprukdami nuo karo ieško įvairiausių būdų, kaip išsivežti ir keturkojus draugus, prieglaudos Lietuvoje pildosi augintiniais, kuriais lengvabūdiškai atsikratė šeimininkai. Naktį iš antradienio į trečiadienį, apie vidurnaktį, į gyvūnų globos draugijos teritoriją Kaimiškyje paslapčia įsliūkinęs asmuo, vedinas nedideliu šuniuku, jį pririšęs paliko vieną šalia prieglaudos vartelių. Rytinis savanorių radinys – jauna prancūzų veislės mišrūnė kalytė, šalia jos – visas užgyventas turtas – purvinas guolis, žaislai, vaistai.

Prie prieglaudos vartų vidurnaktį palikta kalytė buvo sušalusi, išsigandusi, ją krėtė drebulys. Šalia jos numestas ir visas jos užgyventas turtas – purvinas guolis, žaislai, vaistai.  Gyvūnų globos draugijos nuotr.

Ilgametė gyvūnų globos draugijos savanorė Edita Jančiauskienė sunkiai renka žodžius ir stebisi tokiu neatsakingu elgesiu. Anot jos, savanorių tik ryte surasta trumpaplaukė kalytė, visą naktį praleidusi lauke minusinėje temperatūroje, gailiai kaukė, ją krėtė drebulys, buvo siaubingai išsigandusi ir visiškai sustirusi. Bet to, taiki keturkojė galėjo tapti labai lengvu grobiu čia slampinėjančioms lapėms.

„Vieni kaip išmano gelbėja augintinius nuo karo ir vežasi kartu, o kiti taikos metu lengva ranka palieka tarsi nereikalingus daiktus“, – piktinosi E. Jančiauskienė.

Prieglaudoje neužsibus

Kalytė, savanorių pavadinta Morta, tikras gėrio įsikūnijimas. Ji iš karto rado saugų laikiną prieglobstį Editos namuose. Prieglaudoje tiesiog nebebuvo vietos – jos užimtos naujų namų laukiančių šunų, kurių čia šimtai.

E. Jančiauskienės namuose įsikūrusi Morta atsigavo, prakuto, ėmė bendrauti su savanorės augintiniais. Edita spėja, jog kalytė turi bėdų dėl ausų, nes šalia jos buvo paliktas ausų lašų buteliukas. Greičiausiai dėl to ja ir atsikratyta. Savanorė tikina, jog tai – labai lengvai išgydomas negalavimas.

Pasak E. Jančiauskienės, kaip ir buvo galima tikėtis, kalytė nepažymėta mikroschema.

Jau trečiadienio pavakarę draugiją pasiekė puiki žinia – atsirado žmonės, panorę rastinukę pasiimti auginti.

Gyvūnų globos draugijos nuotr.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų