Norintieji tapti budinčiais globėjais turės atitikti keliamus reikalavimus, išklausyti globėjų ir įtėvių mokymo kursus.
Panevėžio socialinių paslaugų centro Socialinės pagalbos skyriaus vadovė Danguolė Sabulienė sako, kad kursai budintiems ir atokvėpio globėjams bus kiek kitokie nei nuolatiniams globėjams ar įtėviams. Nors pamatiniai dalykai išliks tie patys, tačiau kai kuri informacija, kuri naudingi globėjams ar įtėviams, budintiems globėjams nėra aktuali. Kaip antai, kaip atvirai kalbėti su įvaikintu vaiku.
„Budinčių globėjų užduotis pasirūpinti vaiku, kol specialistai dirbs su šeima. Pagrindiniu tikslu išlieka siekis grąžinti vaiką į šeimą“, – „Sekundei“ teigė D. Sabulienė.
Pirmiausiai norinčiųjų tapti budinčiais globėjais galimybę įvertins Vaiko teisių apsaugos skyrius. Tik po to jie galės pradėti lankyti kursus, kurie vyks darbo dienomis du kartus per savaitę. Kursai planuojami rengti kur kas intensyviau nei nuolatiniams globėjams ar įtėviams, todėl jie truks pusantro mėnesio.
D. Sabulienės teigimu, iki šiandien norą tapti budinčiu globėju pareiškė trys asmenys. Tačiau jų gali atsirasti kur kas daugiau, nes besiteiraujančiųjų netrūksta.
Mokymo kursus baigę žmonės galės pasirinkti, ar dirbti pagal darbo sutartį, ar su Socialinių paslaugų centru sudaryti bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį.
Pirmuoju atveju asmuo galės tapti budinčiu globėju, o antruoju – atokvėpio. Abiem atvejais už darbą bus mokamas atlygis.
Darbo užmokestis budinčiam globėjui sieks 532 eurus, nepriklausomai nuo to, ar tuo metu vaikas pas jį gyvens, o atokvėpio globėjui – 475 eurus. Ši išmoka priklausys nuo to, kiek dienų bus apgyvendinamas vaikas.
Finansavimą sudarys ir vienkartinė apgyvendinimo išmoka – 38 eurai už vaiko apgyvendinimą iki 3 dienų ir 114 eurų, jei ilgesniam laikui arba 152 eurų išmoka ir 152 eurų priedas globėjui už vieną vaiką kas mėnesį, jei jis yra paimtas globoti.
Socialinės pagalbos skyriaus vadovė pažymi, kad vienas iš reikalavimų norintiems tapti budinčiu globėju yra tai, jog žmogus nedirbtų arba dirbtų namuose. Tokią sąlyga yra taikoma tam, kad jie galėtų tinkamai užtikrinti vaikų priežiūrą.
Budintis globėjas privalės prižiūrėti giminystės ryšiais nesusijusius, be tėvų globos likusius iki 12 metų vaikus ne ilgiau kaip 12 mėnesių. Vienu metu žmogus galės globoti ne daugiau kaip 3 vaikus. Išimties tvarka – ir vyresnius, tačiau ne daugiau kaip 5. Budintis globėjas bus įpareigotas priimti vaikus bet kuriuo paros metu per ne ilgiau kaip 2 valandas.
Atokvėpio globėjai dirbs tik tuomet, kai dėl objektyvių priežasčių negalės prižiūrėti budintis arba nuolatinis globėjas. Jie vaikais iki aštuoniolikos metų galės rūpintis ne ilgiau nei mėnesį. Išimties tvarka – iki trijų mėnesių.