Site icon sekunde.lt

Panevėžio vyriausioji architektė suka atgal į Anykščius

Po pusketvirtų metų Panevėžio savivaldybėje vyriausioji architektė D. Gasiūnienė teigia priėmusi Anykščių mero kvietimą grįžti dirbti į Anykščius. „Sekundės“ nuotr.

Panevėžyje vienam po kito įsivažiuojant viešųjų erdvių atnaujinimo projektams, Savivaldybę palieka vyriausioji architektė.

Prieš pusketvirtų metų mero Ryčio Račkausko į šias pareigas pakviesta Daiva Gasiūnienė teigia sugrįžtanti, iš kur išėjusi – į Anykščių savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos vietą. Šioji iki šiol tebėra laisva nuo tada, kai pati ją paliko. Kol kas vyriausioji architektė apie sprendimą jau nuo lapkričio pradžios atsisveikinti su Aukštaitijos sostine tėra informavusi Panevėžio merą.

Į Anykščius sugrįžtanti architektė tvirtina, kad tokį žingsnį nulėmė vien logistiniai motyvai. Jos namai – pusiaukelėje tarp Anykščių ir Utenos. D. Gasiūnienė teigia du kartus per savaitę važiuojanti namo. Darbo dienomis ji apsistojusi Savivaldybės suteiktame tarnybiniame bute.

„Darbui skiriu tikrai daug dėmesio ir man važinėti į Panevėžį nepaprastai neapsimoka visomis prasmėmis – finansine, laiko, šeimos atžvilgiu. Tokia ištisinė komandiruotės nuotaika, gyvenimas ant lagaminų ilgainiui pasidaro sunkus“, – sako D. Gasiūnienė.

Sulaukusi Anykščių mero konservatoriaus Sigučio Obelevičiaus kvietimo grįžti į buvusias pareigas, Architektė teigia ilgai delsusi ir svarsčiusi. Ji kategoriškai paneigė, jog duoti teigiamą atsakymą anykštėnui galėjo pastūmėti ir teisėsaugos dėmesys Panevėžiui.

„Tie dalykai jokiu būdu niekaip nėra susiję“, – tvirtino D. Gasiūnienė.

Architektė neigia, kad jos išėjimui įtakos galėjo turėti santykiai su Savivaldybės vadovais.

„Darbinė dalykiška atmosfera ir tiek“, – pabrėžė skyriaus vedėja.

Stebina saviplaka

Į Panevėžio savivaldybę vadovauti Teritorijų planavimo ir architektūros skyriui D. Gasiūnienė atėjo Panevėžio mero R. Račkausko pakviesta, tarnybinio kaitumo būdu, ką numato Valstybės tarnybos įstatymas. Iki tol D. Gasiūnienė 19-iolika metų dirbo Anykščių vyriausiąja architekte.

Tuomet ji tvirtino Anykščius paliekanti, nes norinti gebėjimus išbandyti ieškodama architektūrinių sprendimų didesniame mieste. Neoficialiais duomenimis, vienas iš motyvų, prisidėjęs prie architektės persikėlimo į Panevėžį, buvo ir prasidėjusi trintis su 2015 m. rinkimus laimėjusiu liberalu Kęstučiu Tubiu, Anykščių mero poste pakeitusiu prieš tai dvi kadencijas šias pareigas ėjusį konservatorių S. Obelevičių.

Pasak D. Gasiūnienės, anuomet atrodė, kad baisiau už Aukštaitijos sostinę gali būti tik Šiauliai.

„Po gilesnės pažinties su Panevėžiu supratau, kad miestas nepaprastai įdomus ir labai neatskleistas. Jis visą laiką gauna rykščių už nieką. Panevėžiečiams labai būdinga saviplaka: mes kaimas, ne didmiestis, neturime senamiesčio, pas mus nieko nėra, pramonė irgi miršta, žmonės iš čia bėga, miestas – mažoji Čikaga, jo žmonės atrodo baisiai. Susidaro įspūdis, kad svarbu kuo labiau sumenkinti miestą. O iš tiesų Panevėžys – itin gilios kultūros miestas, visais pjūviais atitinkantis didmiesčio parametrus, iš šitos žemės išaugo asmenybės, garsinančios ne tik Lietuvą, bet ir pasaulį“, – teigia architektė.

Prioritetiniai projektai

D. Gasiūnienės teigimu, 2016-ųjų gegužę atėjusi į Panevėžį, esminius dalykus – URBAN projektus – radusi mirties taške.

„Teko blaškytis po Savivaldybę ieškant nors vieno techninio projekto. Nieko nebuvo pasiruošta, nors jau turėjo tas būti padaryta. Mane be galo nustebino tokia nykuma. Nesant techninių projektų, negalėjom skelbti jokio rangos darbų konkurso viešosioms erdvėms tvarkyti. Jau tada sakiau, kad turės praeiti 3–4 metai, kol pradės rodytis pirmieji rezultatai. Ir tikrai per tiek laiko Panevėžys išties driokstelėjo, jis keičiasi, ką visi dabar ir mato“, – sako vyriausioji miesto architektė.

Jos nuomone, Panevėžys prioritetiniais ir toliau turėtų išlaikyti centro viešųjų erdvių atnaujinimo, Stasio Eidrigevičiaus menų centro bei poeto J. Čerkeso sodybos Skaistakalnio parke sutvarkymo projektus.

„SEMC ir J. Čerkeso sodybos projektai miestą pakeltų į kitą lygmenį ir yra tokie svarbūs, kad šiandien turbūt dar net nesuprantama jų reikšmės“, – sako vyriausioji architektė.

Įkalbėjo po netrumpų derybų

Anykščių meras Sigutis Obelevičius teigia D. Gasiūnienę kalbinti sugrįžti pradėjęs iš karto po rinkimų.

„Čia mūsų žmogus. Kas ciesoriaus – ciesoriui. Po netrumpų derybų įkalbėjau“, – gerai nusiteikęs meras.

Pasak S. Obelevičiaus, architektė Panevėžyje turi daug iniciatyvų, norėjo kai kuriuos darbus užbaigti, kitus perduoti. Anykščių meras negailėjo gero įvertinimo D. Gasiūnienei.

„Kas Anykščiuose pasiekta – Lajų takas ir kiti turistus traukiantys dalykai buvo mūsų bendras darbas. O dabar kuriam laikui Anykščių vystymasis buvo sustojęs. Savivaldybė jau treji metai neturi vyriausiojo architekto. Toliau taip tęstis negali“, – sako S. Obelevičius.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna teigia jokio oficialaus pranešimo apie D. Gasiūnienės sprendimą išeiti nesąs gavęs. Panevėžio meras R. Račkauskas šią savaitę su oficialia delegacija lankosi Izraelyje, kur pasirašoma Panevėžio ir Ramlos miestų bendradarbiavimo sutartis, ir telefonu nėra pasiekiamas.

 

Exit mobile version