Vis dėlto politikas turėjo lengviau atsikvėpti išvengęs pylos už balsavimą Taryboje svarstant klausimą dėl neformaliojo vaikų švietimo.
R. Bakanauskas neslepia, kad abi – gera ir bloga – žinios jį labai nustebino.
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vykusiame posėdyje vienbalsiai nusprendė, kad Panevėžio tarybos narys R. Bakanauskas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatas.
Pagal šį teisės aktą, valstybinėje tarnyboje dirbantis asmuo neturi teisės atstovauti fiziniams ar juridiniams asmenims ir ginti jų interesų institucijoje ar įstaigoje, kurioje pats dirba.
Vis dėlto etikos sargų atlikto tyrimo duomenys rodo, kad 2020 metais R. Bakanauskas dviejų asociacijų – tautinio meno ansamblio „Panevėžio Saulužė“ bei dainų ir šokių ansamblio ,,Viltis“ vardu pasirašė patalpų nuomos sutartis su Panevėžio pradine mokykla bei Panevėžio ,,Vilties“ progimnazija.
Abi mokyklos pavaldžios miesto Savivaldybei, o jos taryba, kuriai priklauso R. Bakanauskas, yra švietimo įstaigų savininko teises įgyvendinanti institucija.
Pasak VTEK, šiuo atveju netgi negalėjo būti taikoma įstatyme numatyta išimtis dėl galimybės atstovauti kitai darbovietei, jei šioji yra viešojo sektoriaus subjektas. Mat, komisijos vertinimu,
nei „Saulužė“, nei ,,Viltis“, taip pat ir viešoji įstaiga Panevėžio ,,Pynimėlis“ nėra viešojo sektoriaus subjektai, kadangi visos įsteigtos tik privačių asmenų, tarp jų ir paties R. Bakanausko, iniciatyva.
Politiką paauklėjusi VTEK siūlo Panevėžio merui priminti Tarybos nariams jų pareigą laikytis įstatymo reikalavimų.
Tačiau tie patys etikos sargai neįžvelgė nieko neteisėto, kad R. Bakanauskas, vadovaujantis jo paties ir kitų privačių asmenų įsteigtiems vaikų ir jaunimo tautinio meno kolektyvams, siekė, kad miesto Taryba pakeistų Savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą.
Tyrimą dėl R. Bakanausko galimo viešųjų ir privačių interesų supainiojimo VTEK pradėjo gavusi pranešimą apie Panevėžio savivaldybės tarybai svarstyti jo pateiktą sprendimo projektą.
Politikas siekė, kad etnokultūra atsidurtų tarp prioritetinių neformaliojo vaikų švietimo krypčių. Šis noras kitiems Tarybos nariams sukėlė įtarimų, kad po juo gali slėptis paties R. Bakanausko, vadovaujančio net trims liaudies dainas ir šokius populiarinantiems kolektyvams, asmeniniai interesai.
Mat taip atsivertų galimybės iš miesto biudžeto padidinti finansavimą jo paties atstovaujamų ansamblių teikiamoms neformaliojo vaikų švietimo programoms ir tiesiogiai jam pačiam, kaip šias programas įgyvendinančiam asmeniui.
Nors VTEK, pagrūmojusi Panevėžio politikui dėl jo pasirašytų nuomos sutarčių, patvirtino, kad jis turi glaudų ryšį su privačių asmenų įsteigtais „Panevėžio pynimėliu“, „Panevėžio sauluže“ bei „Viltimi“, visgi neįžvelgė, jog etnokultūros skleidėjams didesnio finansavimo siekęs R. Bakanauskas būtų supainiojęs viešuosius ir privačius interesus.
Pasak etikos sargų, „aplinkybės dėl galimo jo suinteresuotumo dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą yra tik tikėtino pobūdžio ir pernelyg nutolusios nuo paties tiriamojo turimo privataus intereso.“
R. Bakanauskas neslepia ir pats nustebintas tokio VTEK verdikto.
„Ten, kur aš abejojau ir bijojau, kad būsiu pripažintas kaltu, įvertino kaip nekaltą, o kur buvau 100 proc. įsitikinęs, kad elgiuosi teisingai, ten likau kaltas“, – pripažino Panevėžio tarybos opozicionierius.
Politikas sako patalpų nuomos sutartis su mokyklomis kaip asociacijų, kurioms priklauso dainų ir šokių kolektyvai, pirmininkas pasirašinėjantis daug metų, o tapęs Tarybos nariu konsultavęsis su advokatu ir šis neįžvelgęs jokio pažeidimo.
Nors R. Bakanauskas sutinka, kad asociacijos įsteigtos jo paties kartu su kitais privačiais asmenimis, vis tiek buvo įsitikinęs, kad tai yra viešojo sektoriaus subjektai ir jiems turi būti daromos išimtys.
„Visada traktavau, kad tie mūsų kolektyvai yra netgi labai viešasis sektorius, ne kokia individuali įmonė, uabas ar kokia dar firma. Įsivaizdavau, kad esam viešasis sektorius, kuriam taikoma išimtis.
Tos sutartys su mokyklomis pasirašytos dėl salės, kur vyksta kolektyvų užsiėmimai, nuomos. Jei nepasirašau, vadinasi, negaliu dirbti. Bet įstatymai tokie, kad jei tampi Tarybos nariu, praktiškai nebegali dirbti“, – stebėjosi R. Bakanauskas.
Visgi etikos sargų sprendimo Tarybos narys tvirtina neskųsiantis.
„Čia viskas sutvarkoma. Juk nebūtinai aš turiu būti pirmininku, galima bus išrinkti kitą ir jis pasirašinės tokias sutartis“, – nusiteikęs politikas.
Visgi R. Bakanauskui, regis, ir pačiam sunku patikėti, kad jam nekliuvo už bandymą miesto Taryboje į neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą kaip prioritetinę kryptį įrašyti etnokultūrą, kas tuo užsiimantiesiems užtikrintų didesnį finansavimą.
„O mane tikrai galima priskirti, kad turiu ryšį su etnokultūra“, – sutiko R. Bakanauskas.
Jis jau buvo pasiruošęs įrodinėti, kad jo vadovaujami tautinio meno – liaudies dainų ir šokių – kolektyvai nėra etnokultūros dalis, o tai, ką jie veikia scenoje, kai kurie etnografai, pasak politiko, netgi pavadintų kiču.
„Man keistas VTEK traktavimas. Kur buvo teisiniai reikalai, jie traktavo, sakyčiau, įdomiai, o kur ne specialistai ir tikrai apie etnokultūrą nedaug žino, ten sureagavo kitaip, nei maniau“, – sako R. Bakanauskas.
Į miesto Tarybą R. Bakanauskas buvo išrinktas su Povilo Urbšio vedamu visuomeniniu rinkimų komitetu ir priklausė frakcijai „Kartu“.
P. Urbšiui ir būriui jo suburto judėjimo „Kartu“ narių perėjus į Sauliaus Skvernelio suburtą partiją „Vardan Lietuvos“, miesto Taryboje nebeliko ir „Kartu“ frakcijos.
Jos nariai praėjusiame Tarybos posėdyje pasiskelbė esantys „Vardan Lietuvos“ atstovais. Jame nedalyvavęs R. Bakanauskas prie „skvernelininkų“ frakcijos teigia prisijungsiantis kitame Tarybos posėdyje.
Komentarai
Toks beveik šventas žmogas, kovotojas, Povilo didžiojo ruporas ir ginklanešys ir še tau, kad nori…..