Joninių išvakarėse į Aukštaitijos sostinę vilkikas pargabeno pasaulinio garso menininko, iš Panevėžio krašto kilusio, o pastaruosius keturis dešimtmečius Lenkijoje gyvenančio S. Eidrigevičiaus beveik 900 kūrinių, vertų kelių milijonų eurų.
Iš atvežtųjų 983-ijų meno darbų 749-is autorius dovanojo Panevėžiui, kitus 144-is paskolino miestui 10-iai metų su galimybe juos eksponuoti.
Į Panevėžį pargabentoje kolekcijoje – labai įvairių žanrų darbai: akvarelės, piešiniai tušu, ekslibrisai, tapyba pastelėmis, dešimt instaliacijų, trijų S. Eidrigevičiaus iliustruotų knygų iliustracijos, jo režisuoto spektaklio „Baltasis elnias“ scenografijos detalės, 40 „liūdesėlių“ – taip vadinami jo paties sukurto originalaus dailės žanro darbai.
SEMC laikinojo direktoriaus Arūno Astramsko teigimu, iš Lenkijos parvežti vertingai kolekcijai skelbtame viešųjų pirkimų konkurse galėjo dalyvauti įmonės, per praėjusius metus vykdžiusios meno kūrinių, įkainotų ne mažiau nei milijonu eurų, tarptautinius gabenimus.
Pargabenti brangų krovinį panoro šešios.
Anot A. Astramsko, konkursą laimėjo pasiūliusioji darbą atlikti už mažiausią kainą – 21 tūkst. eurų. Kai kurių konkurso dalyvių kaina buvo ir dvigubai didesnė.
Pasak direktoriaus, vežėjui buvo keliami ypatingi reikalavimai. Kiekvienas meno kūrinys privalėjo būti supakuotas į aplankus, perklotas gofruotu popieriumi ir supakuotas į kietas dėžes. Jos furgone privalėjo būti įtvirtintos taip, kad automobiliui važiuojant nejudėtų.
Vežėjui kelti netgi reikalavimai dėl greičio – meno kūriniai turėjo būti gabenami ne didesniu nei 80 km/h greičiu.
Brangus krovinys buvo apdraustas nuo nelaimingų įvykių ir vagystės transportavimo metu sumai, prilygstančiai jo vertei – apie 3,5 mln. eurų.
Sunkvežimyje privalėjo būti įrengtas kondicionierius, per visą kelionę palaikoma tam tikra temperatūra ir drėgmė.
Meno kūriniai į Aukštaitijos sostinę atkeliavo iš dviejų saugyklų Varšuvoje – senųjų S. Eidrigevičiaus dirbtuvių Pragos mikrorajone ir dabartinės studijos miesto centre.
„Pakuojant meno kūrinius dalyvavo ir pats S. Eidrigevičius, jis pasakojo kūrimo aplinkybes, vieno kito darbo prasmes. Į Panevėžį atvažiavo 10 metrų ilgio sunkvežimis, pilnas meno kūrinių“, – pasakojo A. Astramskas.
Kur ypatingas krovinys Aukštaitijos sostinėje saugomas, neviešinama.
Pasak direktoriaus, specialiai tam parengtose patalpose užtikrinta ne tik apsauga, vaizdo stebėjimas, bet ir speciali temperatūra ir drėgmė.
Šioje laikinojoje saugykloje S. Eidrigevičiaus kūriniai bus tol, kol jiems bus įrengta nuolatinė 240 kv. m saugykla šiuo metu Respublikos g. kylančiame SEMC pastate.
O didžiausia būsimojo SEMC patalpa – maždaug 490 kv. m salė trečiame aukšte – bus skirta S. Eidrigevičiaus kūrinių nuolatinei ekspozicijai.
Ne vienu tarptautiniu apdovanojimu įvertinto Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato S. Eidrigevičiaus dovana Panevėžiui – suteikta galimybė miestui pereiti į naują lygą kultūrine prasme.
1949 metais gimusio S. Eidrigevičiaus patirtis mene viršija 50 metų.
„Nuveikta jau daug ir reikšmingų darbų, o galiausiai Panevėžys turės puikų tarptautinio lygio menų centrą.“
R. Račkauskas
Lietuvoje ir pasaulyje jis garsus kaip tūkstančių piešinių, šimtų tapybos darbų, ekslibrisų, miniatiūrų, pastelių, koliažų, plakatų, knygų iliustracijų, įvairių žanrų fotografijų, taip pat skulptūrų, instaliacijų, performansų, teatro spektaklių ir straipsnių kultūros spaudoje autorius. Menininko, Panevėžiui dovanojusią milijoninės vertės kolekciją, kūryba įvertinta net keliomis dešimtimis svarbių tarptautinių apdovanojimų ir kitais prestižiniais titulais.
„Džiaugiamės, kad dar vienas svarbus SEMC kūrimo etapas baigtas. Pagal sutartį, sudarytą su menininku, Panevėžį pasiekė ir jo darbai. Toliau juda SEMC statybos, rugsėjo pradžioje skelbsime nuolatinio jo vadovo konkursą ir jau ieškome ekspozicijos kuratoriaus. Kviečiame menotyrininkus susidomėti – šis menų centras bus tikrai neeilinis“, – teigia Panevėžio meras Rytis Račkauskas.
SEMC rangos darbų sutartyje numatyta, kad jo statytojas Panevėžio statybos trestas darbus turėtų užbaigti 2023-iųjų pradžioje.
Pasak mero, ateinančiais metais SEMC tikrai atvers duris, netgi planuojama, kad į jo atidarymą Aukštaitijos sostinė galėtų pakviesti jau antrąjį metų ketvirtį.
„Būsime užbaigę pirmąjį SEMC etapą ir meno centras galės savarankiškai veikti. Bet SEMC turime matyti kaip visą projektą, todėl jau galvojame ir apie antrąjį etapą. Aš į tai žiūriu optimistiškai. Nuveikta jau daug ir reikšmingų darbų, o galiausiai Panevėžys turės puikų tarptautinio lygio menų centrą“, – neabejoja R. Račkauskas.
SEMC atsiras muziejus, ekspozicijų salės, edukacijų erdvės, informacijos centras, meno knygynas, mediateka, taip pat antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.