Panevėžio vyskupijoje padaugės moterų vienuolijų.
Panevėžio rajone, ties riba su Pasvalio rajonu, numatyta statyti Mataros Viešpaties ir Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos vienuolyną.
Jis bus ne tik pirmasis Panevėžio rajone, bet ir vienas iš nedaugelio šalyje kontempliatyviųjų, tai yra uždarų, vienuolynų.
Mataros Viešpaties ir Mergelės Marijos tarnaičių kongregacijos seserys jau keletą metų veikia Panevėžyje. Iki šiol čia įsikūrusios dvi šios kongregacijos vienuolės.
Panevėžio vyskupo Lino Vodopjanovo teigimu, naujasis vienuolynas bus šios kongregacijos kontempliatyvioji atšaka.
Pasak vyskupo, vienuolijos būna aktyviosios, kai seserys užsiima tam tikra veikla – dirba parapijose, mokyklose, lanko ligonius ir pan., ir kontempliatyviosios. Pastarųjų veiklos kryptis kitokia – seserys atsideda maldai, gyvena nuošaliau nuo pasaulio.
„Kontempliatyviųjų vienuolynų Lietuvoje yra labai nedaug. Smagu, kai ypatingai atsidedama maldai, ypač už Bažnyčios, vyskupijos reikalus. Bažnyčiai ir vyskupijai tai yra labai labai didelė dvasinė pagalba“, – sako vyskupas.
Priimtų ir pasauliečius
Panevėžio rajone jau yra susikūrusi tam tikra šio vienuolyno bendruomenė – gyvena kelios užsienietės seserys, priklausančios uždarajam vienuolynui. Jos mokosi kalbėti lietuviškai.
Pasak vysk. L. Vodopjanovo, po truputį juda ir būsimųjų statybų reikalai, tačiau parengti būsimojo vienuolyno projektui ir sutvarkyti kitai dokumentacijai reikia laiko ir finansų.
Vyskupo teigimu, tokiam specifiniam vienuolynui būtinas naujas pastatas, reikalinga ir teritorija šalia jo. Mat prie tokių vienuolynų paprastai įrengiami ir atskiri pastatai, skirti laikinai apsistoti pasauliečiams, norintiems pabūti kurį laiką maldoje ir tyloje.
„Seserys karmelitės Paštuvoje, Betliejaus seserys Paparčiuose, benediktinai Palendriuose gyvena atskirai, bet prie vienuolynų yra specialūs nedideli nameliai, kuriuose priimami kurį laiką pabūti ir pasauliečiai“, – pasakoja vysk. L. Vodopjanovas.
Darbuojasi plačiai
Panevėžio vyskupijoje šiuo metu įsikūrusios keturios moterų vienuolijos, įsisteigęs kontempliatyvus vienuolynas būtų jau penktasis.
Dabar vienuolių veikla labai plati. Jos darbuojasi vyskupijos kurijoje, įvairių parapijų mokyklose, ligoninėse, senelių bei vaikų namuose, vadovauja jaunimo organizacijoms ir pan.
Gausiausia mieste Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregacija, įsikūrusi Sodų gatvėje. Jai Panevėžyje priklauso 17 vienuolių.
Ši kongregacija įkurta 1878 metais Lenkijoje, o įkvėpimą įkurti davė šv. Mergelės Marijos apsireiškimai Gietšvalde, tuometėje Prūsijoje. Panevėžyje seserys įsikūrė nuo 1921 metų.
Pagal gausumą Panevėžyje antroji Dievo Apvaizdos seserų kongregacija. Jai priklauso trylika seserų. Šios kongregacijos vienuolynas įsikūręs Apvaizdos take, greta Švč. Petro ir Povilo bažnyčios.
Šios kongregacijos ištakos siejamos su Šv. Vincento Pauliečio draugijos gimimu ir veikimu Panevėžyje nuo 1927 metų, o kongregacijos įkūrėja – Marija Rusteikaitė.
Tarpukariu seserys dirbo keturiose Dievo Apvaizdos prieglaudose Panevėžyje: Molainių, Ramygalos, Varnaičių ir Margių gatvėse. Šalia senelių prieglaudų veikė ir našlaičių namai: vaikų prieglauda, berniukų ir mergaičių bendrabučiai, vaikų darželis.
Vyskupijoje – ir du vyrų vienuolynai
O Šventosios mergelės ir kankinės Kotrynos seserų kongregacijai Panevėžyje priklauso 6 seserys.
Ši kongregacija įkurta 1571 metais Braunsberge, dabartinėje Lenkijos teritorijoje, anuomet – Vokietijos.
Būdama 19 metų steigėja Regina Protman paliko tėvų namus ir įkūrė vienuolinę seserų bendruomenę, pasišventusią maldai ir tarnystei artimui. Netrukus prie jos prisijungė vis daugiau merginų.
Lietuvoje seserys kotrynietės – nuo 1645 metų. Pirmasis jų skyrius buvo įkurtas Kėdainių rajone. Kai sovietų kariai išvarė seseris iš vienuolyno, jos glaudėsi kur kuri ir 1949 metais kelios vienuolės atkeliavo į Panevėžį.
Panevėžio vyskupijoje veikia ir dvi vyrų kongregacijas – Tiberiados broliai, įsikūrę Zarasų rajone, ir Įsikūnijusio Žodžio kongregacija Pumpėnuose, Pasvalio rajone.
Tiberiados brolių istorijos pradžia – Belgijos pietuose. Ši bendruomenė atsirado 1979 metais.
Įsikūnijusio Žodžio kongregacija įkurta 1984 metais Argentinoje. Panevėžio vyskupijoje ji nuo 2004 metų.