Gedimino Kartano nuotr.

Panevėžio rajone nelieka vienos gimnazijos

Panevėžio rajone nelieka vienos gimnazijos

Atrodytų, paradoksas: už 16 kilometrų nuo Panevėžio esančiame Naujamiestyje vos pasirodžius skelbimui apie parduodamą butą ar sodybą, jie iškart nuperkami.

Panevėžiečiai noriai keliasi gyventi į šį miestelį, turintį daugiau nei 700 gyventojų. Nepaisant, kad jų skaičius nemažėja, nuo kitų mokslo metų Naujamiestyje nebelieka gimnazijos.

Dar XVI amžiuje Lietuvos kašteliono Eustachijaus Valavičiaus Naujamiestyje įsteigta mokykla per visą savo gyvavimo istoriją gimnazijos statusą teturėjo viso labo 6-erius metus. Nuo šiųmečio rugsėjo ji vėl taps mokykla, teikiančia pradinį bei pagrindinį ugdymą.

„Neabejoju, kad taip yra todėl, kad Naujamiestis – netoli Panevėžio, miestas pasiekiamas per 20 minučių. Nors pas mus ir atsikelia gyventi šeimos, vaikus tėvai veža į miesto mokyklas. Mokytis į Panevėžį važinėja nemažai naujamiestiečių. Tokia realybė“, – priežasčių, kodėl vietos gimnazija priversta keisti statusą, ieškojo Naujamiesčio seniūnas Jonas Sankaitis.

Naujamiesčio gimnazijoje mokosi 137 moksleiviai, mokykloje įsteigta 22,93 mokytojų ir 15 aptarnaujančio personalo etatų.

Šiais mokslo metais dėl mokinių stygiaus gimnazija nesudarė 11-os klasės, o į 12-ą klasę susirinko, galima sakyti, pusė klasės – 12 mokinių. Tai rodo, kad gimnazija tapo nebeperspektyvi, jai prireikė permainų.

Šią savaitę rajono Taryba pritarė dėl šios švietimo įstaigos statuso pakeitimo – Naujamiestyje nebelieka gimnazijos, o tik mokykla.

Per pastaruosius porą dešimtmečių Panevėžio rajone uždaryta maždaug trylika mokyklų. G. Kartano nuotr.

Per pastaruosius porą dešimtmečių Panevėžio rajone uždaryta maždaug trylika mokyklų. G. Kartano nuotr.

Uždarytų – jau tuzinas

„Rajono mokyklos trauktis pradėjo kone iškart po to, kai Lietuva tapo Europos Sąjungos nare“, – teigė už švietimą Panevėžio rajone atsakingas vicemeras Antanas Pocius.

Jis skaičiavo vietoves, kur uždarytos anksčiau veikusios mokyklos. Rajone nebeliko Uliūnų, Geležių, Kurganavos, Žibartonių, Linkaučių, Berčiūnų, Gustonių, Skaistgirių, Katinų, Jotainių, Šilų, Berniūnų, Ėriškių mokyklų.

„Gal visų ir nebeprisiminsiu, bet akivaizdu, kad uždarytų mokyklų rajone neįtikėtinai daug“, – įvertino A. Pocius.

Anot vicemero, uždarytų švietimo įstaigų pastatai vaiduokliais nevirsta: kiekviename jų įdarbinta po darbuotoją, prižiūrintį buvusių mokyklų aplinką, saugantį nuo vandalų įsiveržimų. Mokyklų pastatai, A. Pociaus teigimu, arba pardavinėjami skelbiamuose aukcionuose, arba dar rengiami dokumentai jiems parduoti.

Rajonui pavyko sėkmingai parduoti buvusią Ėriškių mokyklą. Jos pastate įkurdinti privatūs globos namai. O daug kartų nesėkmingai pardavinėta buvusi Kurganavos mokykla galop atiduota į nevyriausybininkų rankas ir joje dabar veikia neįgaliųjų dienos centras.

Laukiama, kol atsiras, kas susidomės ir kitomis uždarytomis mokyklomis.

Reforma gresia dar dviem

Vis mažiau mokinių sulaukianti Naujamiesčio gimnazija – ne paskutinė rajone, kuriai tenka keisti statusą. Anot A. Pociaus, Miežiškių ir Vadoklių mokykloms, kurios jau ir taip nebeturi savarankiškumo ir tėra kitų mokyklų skyriai, gresia iš pagrindinių likti pradinėmis.

„Mokykloms išlikti tokiomis, kokios yra, ypač trukdo tai, kad jose dirbama sujungus klases. O kaip žinome, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos specialistai nepritaria tokiems mokymo principams“, – aiškino mero pavaduotojas.

 

Išeitinių negaus

Pakeitus Naujamiesčio gimnazijos statusą ir jai tapus Naujamiesčio mokykla, pasak A. Pociaus, konkretūs pedagogai be darbo neliks, tačiau dirbs mažesniais krūviais. Kadangi gimnazija ne likviduojama, o tik keičiasi šios švietimo įstaigos statusas, vicemero teigimu, atleidimo lapelių jos darbuotojai negaus, negaus iš šešių mėnesių išeitinių tie, kas nuspręs išeiti iš darbo.

A. Pociaus teigimu, Naujamiesčio mokykloje nebelikus gimnazijos klasių, 11–12 klasių moksleiviams bus siūloma tęsti mokslus Smilgių bei Krekenavos mokyklose.

Į klausimą, kokį toliausią atstumą šiuo metu įveikia rajono moksleiviai vykdami į mokyklas, vicemeras atsakė, kad, jo žiniomis, yra moksleivių, kurie nuo Raguvėlės pusės važiuoja į Velžio gimnaziją, o jų kelias į vieną pusę – apie 30 kilometrų. Yra pedagogų, kurie į darbą Panevėžio rajono mokyklose sukaria ir dar didesnius atstumus.

Nuo Lietuvos įstojimo į ES Panevėžio rajone gerokai sumažėjus švietimo įstaigų, šiuo metu jame likusios septynios gimnazijos: Velžyje, Paįstryje, Smilgiuose, Ramygaloje, Raguvoje, Krekenavoje ir Naujamiestyje. Dembavoje veikia vienintelė rajone progimnazija. Taip pat rajono moksleiviai lanko dvi pagrindines mokyklas – Paliūniškyje bei Upytėje. Dar rajone veikia dvi mokyklos-darželiai Pažagieniuose ir Piniavoje bei aštuoni lopšeliai–darželiai.

 

Komentarai

  • Panevėžio rajono valdžios norisi paklaust – o kaip bus su Berčiūnų mokyklos pastatais? Ar tik nebandys kas iš mero ar lunskio aplinkos tyliai ramiai nupirkt? Jokio aukciono nematyt?!

    • Atsakyti
  • Padėkokite už visą šitą gėrį jevropos sojuzui.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų