Simboliškai sutapo, kad kai šį pirmadienį Panevėžio miesto savivaldybė registravo savo 300-ąjį pilietį, rajono Savivaldybė užregistravo 100-ąjį. Trišimtasis panevėžietis gimė bei su tėveliais įsikūrė užsienyje, o šimtosios rajono pilietės šeima tik pernai grįžo iš emigracijos. Norėjo, kad jų atžala augtų mylinčių senelių apsupta, gimtąją kalbą girdėdama.
Birželio 2-ąją gimusi Goda – dembaviškių Ugnės ir Deivido Šernų labai laukta pirmagimė. Mergaitė turėjo gimti paskutinę gegužės dieną, tačiau į šį pasaulį neskubėjo.
„Nors ir nedidelė, bet viltis, kad gal šie metai Panevėžio rajonui bus vaisingesni.“
Z. Gasiūnienė
Ugnė neslepia vis dar besipratinanti prie naujų – mamos pareigų. Vis dar sunku patikėti, kad devynis mėnesius po širdimi nešiojosi, dabar jau ant rankų gali sūpuoti dukrytę.
„Dar labai keista ir sunku suvokti, kad esu šios nuostabios mergytės mama, – be galo ramia ir leidžiančia mamai kiek pailsėti naujagime džiaugiasi U. Šernienė. – Negaliu suprasti, kaip galėjome gyventi be jos.“
Pastarieji metai Šernų šeimai buvo pilni iššūkių. Po penkerių metų, praleistų emigracijoje, jie apsisprendė grįžti į Lietuvą, praėjusį rugpjūtį atšoko vestuves, o prieš kelias dienas sulaukė ir didžiojo savo stebuklo – dukrytės.
Jaunos poros, susipažinusios prieš septynerius metus draugų kompanijoje, svajonė buvo turėti nuosavus namus. Tik norėdami jiems užsidirbti ir emigravo į Angliją.
„Visada žinojome, kad grįšime, – patikina Ugnė. – Anglija tikrai nebuvo mūsų svajonių šalis. Nors ten pragyvenimo lygis aukštesnis, jis negali atsverti savos šalies, kultūros, kalbos. Pagaliau Lietuvoje visai šalia šeima – tai turi didelę reikšmę.“
Pati U. Šernienė gimusi ir augusi Dembavoje, jos sutuoktinis Deividas – Liūdynėje, tad be ilgų diskusijų sugrįžę nusprendė kurtis Panevėžio rajone ir jau visa šeima tapti dembaviškiais.
Didžiulis privalumas, anot Ugnės, kad Dembavoje viskas ranka pasiekiama, visai šalia miestas, tačiau gyvenvietė atitinka pagrindinį ir svarbiausią kriterijų: ramybės ir gamtos. Čia daugiau vietų pasivaikščiojimams ar aktyviam laisvalaikiui.
„Jau beveik metai, kai gyvename Lietuvoje. Abu su vyru tikrai nesunkiai radome darbus. Be galo džiaugiamės, kad apsisprendėme grįžti“, – sako U. Šernienė.
Panevėžio rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vyresnioji specialistė Zita Gasiūnienė skaičiuoja, kad šiemet šimtojo Panevėžio rajono kūdikio sulaukta geromis šešiolika dienų anksčiau nei 2021-aisiais.
„Taigi jau turime dešimčia vaikučių daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Nors ir nedidelė, bet viltis, kad gal šie metai Panevėžio rajonui bus vaisingesni“, – šypsosi Z. Gasiūnienė.
Iš viso praėjusiais metais Panevėžio rajone gimė 239 kūdikiai: 127 berniukai ir 112 mergaičių. 2020-aisiais gandrai lankėsi kiek dažniau – 273 kartus.
Anot Z. Gasiūnienės, statistika gali būti ne visuomet tiksli, mat dabar gimusius mažylius galima registruoti bet kuriame Lietuvos metrikacijos skyriuje. Nors būti Panevėžio rajono piliečiu – net naudinga: Savivaldybė nuo 2019 metų visiems savo kūdikiams dovanoja šimto eurų kuponą vaikiškų prekių parduotuvėje ir metraštį su paties rajono mero parašu.
„Nors dabar galima viską susitvarkyti ir internetu, tačiau atvykus laukia staigmena. Visiems Panevėžio rajone gimusiems kūdikiams skiriamos dovanos, tai yra nemaža paspirtis jaunai šeimai, susilaukusiai mažylio“, – sako Z. Gasiūnienė.
Mieste irgi stebimos džiaugsmingos tendencijos: palyginti su praėjusiais metais, iki birželio 6-osios sulaukta net 21 naujagimiu daugiau (2021-aisiais – 279, šiemet – jau 300). Iš viso 2021 metais Panevėžio civilinės metrikacijos skyrius užregistravo 798 gimusius kūdikius, iš kurių 162 panevėžiečiai susilaukė užsienio šalyse.
2020-aisiais registruoti 754 kūdikiai (130 – gimusių užsienio šalyse).