Ir senas, ir jaunas papasakos, kaip atrodo Aukštaitijos sostinės katedra, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia ar miesto Savivaldybė Laisvės aikštėje. Bet tai nereiškia, kad jie visi yra čia lankęsi.
Guso gyventojams Panevėžys gerai pažįstamas dėka vietos menininko Johano Verstratės, kuris Aukštaitijos sostinės vaizdus perkėlė ant spalvingo, originalaus mozaikinio suolelio ir juo šiandien gali pasigrožėti kiekvienas Guso geležinkelio stoties praeivis.
Jei kada lankysitės Guso mieste, Zėlando provincijoje, Nyderlanduose, nenustebkite netoli geležinkelio stoties išvydę užrašą, skelbiantį, jog čia įsikūrusi Panevėžio aikštė. Toje pačioje aikštėje stovi ir žinomo vietos menininko Johano Verstratės kurti mozaikiniai suoleliai, ant kurių puikuojasi statiniai, iš kurių atpažįstama Aukštaitijos sostinė: Kristaus Karaliaus katedros, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios bei Panevėžio miesto savivaldybės vaizdai, simboliškai perjuosti trispalve ir Nyderlandų vėliava.
Viena iš seniausių dailės formų – mozaikos menu – Johanas Verstratė užsiima jau bemaž devynerius metus. O šioji aistra įsiplieskė tuomet, kai Johanas gyveno mieste netoli Hagos, kur buvo vykdomas didžiulis mozaikos meno projektas. J. Verstratė nedvejodamas prie jo prisijungė, o kai pamatė, jog sekasi vis geriau ir geriau, pradėjo kurti savo asmeninius mozaikos projektus – ėmėsi gaminti žaismingus, žavius vienetinius mozaikos suolelius. Po kelerių metų jis sugrįžo į savo gimtąjį miestą Gusą Nyderlandų pietuose, kur dabar ir gyvena, bet pomėgio kruopščiai dėlioti stiklo mozaikos daleles nepametė. Kadangi Guso miestas dar nuo 1993 metų yra Panevėžio strateginis partneris, menininkui kilo mintis savotiškai įprasminti šią miestų draugystę.
„2018 metais atšventėme 25-erius partnerystės metus, tad norėjau nuveikti kažką, kas turėtų išliekamąją vertę. Guse prie geležinkelio stoties turime Panevėžio aikštę. Bet joje nebuvo suoliukų. Taigi pasiūliau miesto tarybai joje pastatyti savo mozaikinį suolelį. Jie sutiko, kad tai labai gera mintis, ir pasakė, kad galiu pradėti projektą tuojau pat“, – originalios idėjos gimimą prisimena menininkas.
Šiuo metu Guso mieste ir kaimyniniuose miesteliuose stovi septyni skirtingi J. Verstratės kurti suoleliai. Jie įkurdinti miestų gatvėse ir aikštėse, tad žmonės kasdien jais gali grožėtis, prisėsti pailsėti. Ne išimtis ir Panevėžio maldos namais, Savivaldybės pastato vaizdais margintas suolelis. Johanas džiaugiasi, jog kasdien mato žmones, prisėdusius ant originalių suoliukų atsikvėpti, o kaimynystėje įsikūrę gyventojai meno kūriniais rūpinasi, prižiūri, valo bei tvarko aplinką.
Nors menininkas niekuomet nėra lankęsis Aukštaitijos sostinėje, apie šį miestą žino išties daug. Ieškodamas Panevėžio vaizdų, kuriuos galėtų perkelti ant unikalaus suoliuko, daug skaitė ir domėjosi miestu. Internete peržvelgė daugybę Aukštaitijos sostinės nuotraukų ir vaizdo įrašų.
„Kiekvienais metais internete pasižiūriu į jūsų garsiąją kalėdinę eglę. Panevėžys labai gražus miestas, turintis savo istoriją, kur susijungia sena ir nauja. Mačiau, jog turite gražią upę ir daug žalumos.“
J. Verstratė
„Kiekvienais metais internete pasižiūriu į jūsų garsiąją kalėdinę eglę. Jūsų miestas labai gražus, turintis savo istoriją, kur susijungia sena ir nauja. Mačiau, jog turite gražią upę ir daug žalumos“, – sako su Panevėžiu virtualiai jau gerai susipažinęs olandas.
Kadangi praėję metai J. Verstratei buvo labai darbingi, jis tik šįmet rado progą išvysti Panevėžį gyvai. Kai jau susiruošė į kelionę traukiniu, liko it musę kandęs. Ilgokai dėliotus planus sujaukė nelemtoji COVID-19 krizė.
„Nežinau, ar tai bus įmanoma padaryti šiais metais. Bet aš labai noriu jus aplankyti! Aš visada sakau: Panevėžyje turėtų stovėti toks pats suolelis su Guso pastatais ir žmonėmis!“ – miestų draugyste džiaugiasi Aukštaitijos sostinę į mozaiką sudėjęs menininkas.
J. Verstratė suolelius daro iš masyvaus betono. Jų svoris siekia net 1500 kilogramų. Mozaikos plytelės pagamintos iš gryno stiklo, tad Johanas kurdamas gali lengvai jas pjaustyti kaip panorėjęs. Panašiai kaip dailininko paveiksle, ši technika leidžia kūrėjui dirbti pamažu, turint galimybę judinti plyteles.
„Spalvos yra tikros ir ilgaamžės. Suolelis labai tvirtas, tad jei jį ir sugadinsi, galima lengvai atstatyti“, – pasakoja Johanas.
Paklaustas, kiek užtrunka pagaminti tokį originalų meno dirbinį, J. Verstratė sako, jog visas kūrybos procesas priklauso nuo projektavimo metu kilusių sunkumų. Pagaminti suolelį menininkui įprastai prireikia net 300–400 valandų.
„Betono suolelis būna paruoštas gamykloje iš nuo kitų projektų likusio betono. Jie nedaro specialaus betono suoleliams. Kai kurie suoliukai padaryti iš skirtingų spalvų betono, bet tai nėra blogai, nes ant jų aš dėlioju spalvingą mozaiką“, – pasakoja Johanas.
41-erių Nyderlandų menininkas gimė ir augo Guso mieste. Jis prisimena, jog visada buvo labai kūrybingas, kad ir kokia medžiaga patekdavo į rankas. Pasak Johano, kūrybingumas yra duotybė ir turi gyventi žmogaus viduje, to negalima išmokti. Žinoma, mokytis ir tobulėti reikia – tik tuomet, anot jo, tapsi savo srities profesionalu.
„Turėjau keletą pamokų, kad tapčiau geresnis savo srityje. O ir stebėti kitus meno kūrinius yra geras būdas tapti geresniam“, – įsitikinęs pašnekovas.
Menininkas ragina pasitelkti vaizduotę ir nebijoti klysti – kartais klaidos gyvenime leidžia atrasti kažką naujo. Anot Johano, jį visada įkvepia jauni žmonės, nes jie mato įprastus dalykus visiškai kitaip.
„Net senas žmogus turėtų ko pasimokyti iš jaunystės“, – įsitikinęs J. Verstratė.