Site icon sekunde.lt

Panevėžio krašto tarpukario perlas – Berčiūnų kurortas

Artimas Panevėžio priemiestis Berčiūnai prieš keliasdešimt metų buvo žinomas kaip populiarus kurortinis miestelis, kuriame mėgo poilsiauti tuometės įžymybės, miesto inteligentai turėjo ir vilas.

Šiam kurortui pradžią davė 1929 metais Miškų departamento sprendimu įsteigta Sanžilės vasarvietė, įsikūrusi sausu ir sveiku oru garsėjusiame 300 hektarų Berčiūnų pušyne.

Iš pradžių vasarnamiams statyti buvo suprojektuoti 48 sklypai, užėmę 12,64 ha plotą. Parkui skirta 3,75 ha žemės, gatvėms – 3,55 ha. 1930 metais gatvės buvo nutiestos, apsodintos medeliais. Tais pačiais metais visi sklypai jau buvo išnuomoti. Kitąmet, 1931-aisiais, buvo pastatyti pirmieji du pastatai, o dar po metų jau stovėjo 15 vasarnamių. 1933–1934 metais iš Panevėžio į Berčiūnus išgrįstas, remiantis įvairiais šaltiniais, 4,5–5,5 kilometro vieškelis.
1933 metais, Lietuvos Vyriausybės sprendimu, ši vasarvietė pavadinta Berčiūnų kurortu, mat ten esantis pušynas buvo laikomas labai palankiu sveikatai. Berčiūnų kurortinio miestelio tvarkytoja tapo Panevėžio miesto savivaldybė.

Berčiūnuose mėgdavo poilsiauti poetė Salomėja Nėris su vyru Bernardu Buču. Panevėžio kraštotyros muziejaus nuotr.

Berčiūnų kurorte mėgdavo ilsėtis garsi panevėžietė visuomenės veikėja, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė. Ji nuomodavosi patalpas iš savininkų ir čia leisdavo laiką po pušimis, išdidžiai sėdėdama savo krėsle.
Berčiūnuose poilsiaudavo ir poetė Salomėja Nėris su vyru Bernardu Buču.

1933 metais vieną prabangiausių kurorto vilų Berčiūnuose įsigijo Panevėžio miesto burmistras Tadas Chodakauskas. Tačiau šiuo turtu jis naudojosi tik kelerius metus – 1938 metų balandį vasarnamį, įkainotą 20 tūkst. litų, pardavė Panevėžio vyskupijai.

Vyskupija šią vilą buvo paskyrusi tam, kad čia galėtų taisyti sveikatą sergantys kunigai. Šiame vasarnamyje kartais ilsėdavosi ir Panevėžio vyskupas Kazimieras Paltarokas. Vėliau viloje buvo įrengta koplyčia, joje buvo laikomos pamaldos.

Berčiūnuose savo vasarnamius turėjo daugelio Panevėžio miesto organizacijų ir įstaigų atstovai.

Visą straipsnį skaitykite kovo 8 dienos (antradienio) „Sekundės“ laikraštyje.

 

Exit mobile version