Sunkia autoimunine liga sergančiam 23-ejų metų vaikinui Vilniaus universiteto Santaros klinikose atlikta inksto transplantacija iš gyvo donoro. Inkstą aktoriui dovanojo iš Ukrainos atvykusi jo mama.
Igoriui atlikta operacija – 300-oji, kai Lietuvoje persodintas inkstas, paimtas iš gyvo donoro.
Nacionalinio transplantacijos biuro pranešime teigiama, jog medikų brigados, kaip visuomet gyvosios inksto donorystės atveju, dirbo dviejose greta esančiose operacinėse: vienoje buvo eksplantuojamas donorinis inkstas, kitoje – transplantacijos laukė recipientas. Iš vienos operacinės į kitą donorės organą pernešė transplantacijai vadovavęs Urologijos centro vadovas doc. Arūnas Želvys.
Pasak gydytojo urologo Ramūno Tylos, inkstas be kraujotakos gyvosios donorystės atveju išbūna apie vieną valandą. Tuo tarpu mirusio donoro inksto transplantacijos inkstas operacijos laukia apie 15 valandų. Todėl po gyvosios transplantacijos donorinis inkstas dažniausiai ima funkcionuoti iš karto, rečiau prireikia dializės procedūrų.
Lietuvoje organų ir audinių donoru galima tapti ne tiktai po gydytojų konstatuotos smegenų mirties ir neplakančios širdies – įteisinta ir gyvoji organų donorystė, kai operacijos laukiančiam žmogui (recipientui) persodinamas gyvo žmogaus inkstas arba dalis kepenų (Lietuvoje dalies kepenų transplantacijos neatliekamos, recipientai vaikai tokioms transplantacijoms yra siunčiami į užsienio klinikas). Gyvuoju inksto donoru Lietuvoje gali būti sutuoktinis arba giminystės ryšiu su recipientu susijęs giminaitis – mama, tėtis, sesuo, brolis, teta, dėdė ir pan.
Inksto transplantacijos Lietuvoje atliekamos nuo 1970 metų vasario 18-osios. Ši data laikoma organų transplantacijos eros pradžia. Šiandien atlikta transplantacija – 2475-oji inksto transplantacija Lietuvoje. Iš jų – 2167 mirusio donoro inksto transplantacijos, 308 – gyvo donoro inksto transplantacijos. Inksto transplantacijos Lietuvoje atliekamos dviejuose transplantacijos centruose – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose.
Ir mirusio, ir gyvo donoro inksto transplantacijos pradėtos atlikti Vilniuje: 1970 metų vasario 18-ąją atlikta pirmoji Lietuvoje inksto transplantacija iš mirusio donoro, o 1974 metų balandžio 24-ąją – pirmoji Lietuvoje gyvo donoro inksto transplantacija. Ją atliko transplantologijos pradininkas gydytojas Vytautas Antanas Kleiza. Pasaulyje pirmoji sėkminga inkstų transplantacija iš gyvo donoro buvo atlikta 1954 metais. Donoras ir recipientas buvo 23 metų identiški dvyniai, kurių vienam grėsė mirtis nuo greitai progresuojančio glomerulonefrito. Operacija buvo atlikta „Peter Bent Brigham“ ligoninėje Bostone (JAV). Tai pirmoji rašytinėje istorijoje sėkminga organo transplantacija – transplantuotas organas funkcionavo ilgiau nei šešis mėnesius.
Iš viso Vilniuje atliktos 1989 inksto transplantacijos: 300 – kai transplantuotas gyvo donoro inkstas, 1689 – mirusio donoro inksto transplantacijos. 2010 metais Santaros klinikose atlikta pirmoji Baltijos šalyse inksto transplantacija iš gyvo nesuderinamos kraujo grupės donoro, o 2017 metų kovą – pirmoji laparoskopinė inksto eksplantacija.
Šiais metais Lietuvoje atliktos 54 inksto transplantacijos: 4 – kai transplantuotas gyvo donoro inkstas, 50 – mirusio donoro inksto transplantacijų.
Šiuo metu inksto transplantacijos Lietuvoje laukia 152 recipientai. Iš viso audinių (ragenų), organų ir kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos laukia 478 recipientai.
Kiekvienas gali priimti sprendimą dėl sutikimo organų donorystei ir išeidami iš šio pasaulio, galime išgelbėti net 7 žmonių gyvybes.