Mums, lietuviams, tai įprasta, tačiau užsieniečius tokia ekstremali mada tiesiog šiurpina. Naujuosius metus Panevėžio centre, prie pagrindinės eglės, atšvęsti nusprendę panevėžiečiai turėjo raudonuoti prieš bičiulį iš Norvegijos.
Svečias negalėjo patikėti savo akimis, ką čia pamatė per patį vidurnaktį. Laikrodžio rodyklei sustojus ties 12 val. vieša erdvė per kelias sekundes paskendo dūmuose ir sprogstančių petardų šviesose.
Pastarosios ėmė kilti ne tik į dangų, bet ir čia pat, tarp susirinkusių žmonių. Ant grindinio po kojomis, po automobilių ratais ėmė garsiai pyškėti specialiai mėtytos smulkios petardos.
Jų išsigandę tėvai griebė į glėbius vaikus ir bėgo šalin. Aikštėje skambėjo ne tik džiaugsmo, bet ir baimės šūksniai.
„Ar jūs, lietuviai, taip viską ir paliekate po švenčių? Nejaugi nieko nesakote savo valdžiai dėl tokios tvarkos mieste, juk jūs juos išrenkate. Tai darykite ką nors!“ – siaubo filmą primenančia švente stebėjosi norvegas ir siūlė tuoj pat sugauti neatsakingai besielgiančius chuliganus.
Norvegijoje toks šventimas netoleruojamas ir bet koks pavojus, o ypač vaikams, laikomas didžiausiu nusikaltimu.
Prieš didžiąsias žiemos šventes visuose prekybos centruose įsikuria pirotechnikos prekyvietės. Jos nuolat skelbia didžiausias akcijas ir išpardavimus. Mažiau pavojingas petardas galima įsigyti jau nuo 14 metų. Vyresnieji pirkėjai nepagaili ir kelių dešimčių eurų, kad jų šventė būtų kuo spalvingesnė ir garsesnė.
Vienas toks 29-erių panevėžietis šiais metais Naujuosius sutiko ligoninėje. Jam medikų pagalbos prireikė sausio 1-osios ryte. Vyras, leisdamas fejerverkus, susižalojo dešinės rankos pirštus.
Daugiau panašių incidentų Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariatas neužfiksavo. Komunikacijos grupės vyresniosios specialistės Rasos Meištės teigimu, Naujųjų naktį policija dirbo didesnėmis pajėgomis – patruliavo daugiau pareigūnų, tačiau tikslaus jų skaičiaus policijos atstovė negalėjo pasakyti.
„Nepastebėta, kad Naujųjų naktis būtų itin triukšminga. Kalėdas Panevėžys šventė garsiau“, – teigė R.Meištė.
Tačiau lankantis sausio 1-osios renginiuose ir lauko akcijoje petardos mieste nuolat pykšėjo ir dieną. O Panevėžio ligoninėje buvo daugiau sužeistųjų. Vienas vyresnis vyras dėl pirštų traumos išvežtas gydyti Vilniaus mikrochirurgams. Jam pagalbos prireikė po to, kai savarankiškai bandė paleisti pirotechnikos priemonę.
Kita moteris į ligoninę pateko dėl garsinės traumos. Pilietės ausims pakenkė pro šalį lėkusi petarda.
„Dėl traumų, patirtų dėl alkoholio, muštynių ir kitų šventės įvykių, mums darbo naktis buvo įprasta. Jų tikrai buvo nemažai, bet ne daugiau nei per kitas panašias dienas. Per Kalėdas buvo baisiau“, – sakė Panevėžio ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus vedėja Jolanta Vokietienė.
Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, Panevėžio miesto tarybos priimtos Triukšmo prevencijos Panevėžio viešosiose vietose taisyklės pirotechnikos priemones draudžia naudoti nuo 20 iki 8 val., išskyrus gruodžio 31 ir sausio 1 dienomis. Kitu laiku renginių metu tam reikia specialaus leidimo. Panašios praktikos, anot vedėjos, laikosi ir kiti Lietuvos miestai.
Minėto skyriaus inspektoriai šventinėmis naktimis nebudėjo. Tai daryti esą nėra prasmės – triukšmas minėtomis dienomis leistinas, o jei dėl to kyla kokių nelaimių, tai – jau policijos darbas.
„Skundų dėl petardų mūsų skyrius nėra gavęs. O mes drausminti gyventojų negalime – žmonės turi teisę švęsti šventę. Jei kas atsitinka, pavyzdžiui, sužalojamas žmogus, įsigalioja kiti teisės aktai“, – „Sekundei“ aiškino D. Svirelienė.
Naujųjų įkarštyje, anot jos, nustatyti, kas kur pamėtėjo petardą, bei nubausti tokį piktadarį būtų labai sudėtinga. Paprastas žmogus identifikuoti ir sučiupti tokio pažeidėjo neturi teisės. Todėl tai yra pačių gyventojų sąmoningumo klausimas – kiek jie rūpinasi savo ir kitų saugumu.
„Dėl ribojimo būtų tikrai sudėtinga kažką sugalvoti – tvoromis neapsistatysime. Savivaldybė nieko naujo neplanuoja. Žmonės taip jau įpratę švęsti. Bet reikėtų atsargiau naudoti pirotechnikos priemones ir atidžiau pažiūrėti, ką perka mūsų vaikai“, – pabrėžė vedėja.
Komentarai
Geriau tas norvegas rūpinasi vaikų grobimu Norvegijoje. Vaikai, kaip rašoma dokumentuose yra Lietuvos valstybės nuosavybė. Jei tėvai Norvegijoje neprižiūri vaiko, galima jį persiųsti Lietuvon močiutei ar kt. giminėms prižiūrėti.
Šveicarijoje yra uždraustos petardos ir jais niekas neprekiauja.Tiek kiek kariškiai paleidžia saliutų, tiek gyventojams ir pakanka.Ten niekas nešaudo nei po langais, nei panosėje.Tie kiniečiai mus pražudys su savo produkcija.
Tegu tik neapsisika tas tavo norvegas.sventes yra sventes. Tegu sedi namuos ir nereiks nieko bijoti…
tegu dziaugiasi kad i kisene ne imete petardos kokie nauji metai jai kam uz kalo neuzmetei petardos ir niekam nepraskelei galvos ismetes sampano buteli i ora cia Lietuva ne Norvegija cia zombiu krastas .
Kol žmonės neįsisavino pagarbos sau ir kitiems, tai tokius ,,džiūgavimus“ viešose vietose reikėtų riboti. Ir tai miesto valdžios reikalas.
Tegul vaziuoja atgal i norvegija ir sedi ramiai tam sventes ir yra kad pasilinksminti
Tegul rupinasi namie,o ne cia nurodineja
Jeigu daugeliui is musu linksmuma sukelia rizikavimas savo ar svetimo sveikata,tai jau turi buti padetas taskas.Aikstej,kur tiek daug zmoniu,neturi buti jokiu petardu,fejerverku.Tam tiktu senvages salele,tegu ten ir poksi.O uz rizikingu pasilinksminimu rezultatus,turetu susimoketi ligoninei.To negalima priskirti nelaimingam atsitikimui.Tokios nesubrendeliu kvailystes siurpina ne tik norvega.