Gyva, jausmo pilna poezijos ir prozos improvizacija į Marijonų sodą sukvietė būrį kūrybiškų jaunuolių ir šio žanro gerbėjų.
Raudonas kilimas, gėlėtas krėslas ir aukštas senovinis šviestuvas.
Ant tokios „scenos“ Marijonų sode penktadienio vakarą lipo jaunieji menininkai, norintys pasidalyti savo kūryba ir dalyvauti kūrybos konkurse – sleme.
Dvylika konkurso dalyvių ir apie pusšimtis ant žemės jaukiai susėdusių žiūrovų, ant kilimo – krepšys su kaimiškais pomidorais – tokia atmosfera pradėtas ketvirtasis projekto „Fazė“ rengiamas slemas.
„Vaišinkitės pomidorais, kitaip mano mama bus liūdna“, – ragino viena iš jo vedėjų ir organizatorių panevėžietė Karolina Černiavskytė.
Vertino žiūrovai
Slemas – renginys, kuriame rašyti mėgstantys žmonės susirenka dalytis savo kūryba. Tai gali būti eilėraštis, proza, kad ir vienas sakinys.
Penki žiūrovai, savanoriškai pasisiūlę būti komisijos nariais, pagal dešimtbalę sistemą vertina dalyvių pasirodymus.
Susumavus balus, žiūrovai, jei nepritaria galutiniam komisijos įvertinimui, gali siūlyti balą padidinti arba sumažinti.
Didžiajai daugumai pritarus, galutinis įvertinimas gali būti pakeistas. Pusė daugiausia balų surinkusių slemo dalyvių patenka į antrą etapą, po antro etapo – du arba trys geriausiai pasirodę pusfinalininkai keliauja į finalą. Finale laimėtoją išrenka žiūrovai – garsiausių ovacijų sulaukęs menininkas laimi slemą.
Jau ketvirtąjį slemą Panevėžyje rengia „Fazė“. Po šiuo paslaptingu pavadinimu slepiasi dvi meno entuziastės – Karolina Černiavskytė ir Aurėja Bobelytė.
„Projektas „Fazė“ – scena, kurią mes suteikiame žmonėms per kultūrinius renginius. Mūsų tikslas yra sukviesti bendraminčius iš įvairių Panevėžio kampelių ateiti į vieną vietą ir kurti, dalintis kūryba bei skleisti gerą energiją. Po truputį keičiame Panevėžį, padedame žmonėms suprasti, kas yra kultūra“, – projekto idėja dalijasi K. Černiavskytė.
A. Bobelytė priduria, kad „Fazė“ sukuria mažiau formalią erdvę menininkams, kuri nespaudžia jų į rėmus.
„Jautėme, kad mieste buvo toks vakuumas tarp žmonių, kurie rašo, groja, piešia tik sau, ir tarp institucijų, tokių kaip teatrai ar galerijos. Trūko mažiau formalios erdvės, platformos, kur kuriantieji galėtų pasireikšti, parodyti savo meną“, – pasakoja A. Bobelytė.
Slemas Panevėžyje nėra naujiena. Anksčiau Juozo Miltinio dramos teatre juos rengdavo Martynas Ungurys.
Jam išvykus studijuoti, niekas nebeapsiėmė organizuoti tokių renginių. Panevėžyje pratęsti slemų tradiciją ėmėsi juose dalyvaudavusios K. Černiavskytė ir A. Bobelytė.
O pats Martynas šįkart sugrįžo kaip renginio dalyvis.
Į Marijonų sodą susirinkę jaunuoliai džiaugėsi mieste tvirtėjančia slemo kultūra.
„Slemas yra puikus būdas praleisti penktadienius, įdomi organizatorių idėja rengti jį parke. Pati dalyvauju trečią kartą, man tai jau tapo savotiška priklausomybe“, – šypsojosi Salem pseudonimu pasivadinusi dalyvė.
Taip pat trečią kartą Panevėžio sleme dalyvavusiam šiauliečiui Jovarui svarbus tokių renginių pastovumas.
„Tai, kad Panevėžyje per pusmetį jau vyksta trečias toks renginys, rodo, kad čia kuriama rimta slemo kultūra“, – pastebi Jovaras.
Antrą kartą sleme dalyvavusi Ieva džiaugėsi Panevėžyje turinti galimybę dalytis savo kūryba.
„Įdomu, kaip organizatorės išnaudoja gražias miesto vietas. Puiki idėja vasarą skaitovams susirinkti gamtoje“, – kalbėjo Ieva.
Slemo dalyviams svarbu pristatyti autorinius kūrinius ir įtilpti į laiko limitą, tačiau kūrinio temoms ribų nėra.
Šįkart dvylika dalyvių dalijosi savo išgyvenimais, poezijoje aptarinėjo tokias temas, kaip meilė, ilgesys, jaunystės klaidos, egzistencinė būtis, menas, kultūra, kasdieninis gyvenimas. Vienas dalyvis pristatė kūrinį anglų kalba, o Mona į sceną išėjo su V. Mačernio soneto „Aš pažinau karalių tavyje“ improvizacija – pakeitusi žodžius pritaikė jį sau.
Dominykas pasakojo apie ukrainietę merginą, kurią yra beviltiškai įsimylėjęs, Martynas kūrė istoriją apie Panevėžyje sutiktą šeimą. Savo manifestą pasauliui pristatė Jovaras.
„Miestas be žmonių – tik pastatai, / žmonės be kultūros – tik padarai“, – rimavo Jovaras.
Slemo dalyviai pasakojo kūrinius rašę būtent šiam renginiui.
Žiūrovų ir komisijos sprendimu finaliniuose skaitymuose dalyvavo Jovaras, Dominykas ir slemų Panevėžyje pradininkas Martynas.
Du iš trijų finalininkų pasakojo specialiai dėl šio renginio atvykę į Panevėžį.
„Teko aplankyti daugelio miestų slemus. Organizuojamus Panevėžyje vertinu labai teigiamai. Slemas yra labai specifinis renginio tipas, jame galioja specifinės taisyklės ir jų čia tiksliai laikomasi. Džiugu matyti tiek žiūrovų, o ir dalyvių surinkti dviženklį skaičių yra labai sveikintina“, – įspūdžiais dalijosi Jovaras iš Šiaulių.
Jo paragintas, varžytis į Panevėžį atvyko ir vilnietis, dabar Klaipėdoje gyvenantis Dominykas.
„Nors Panevėžys ne pats didžiausias miestas, labai smagu, kad susirinko tiek žmonių. Tai labai vertinga, nes skatina jaunąją kartą kurti, palieka literatūrinį palikimą“, – svarstė Dominykas.
Šį, ketvirtąjį, „Fazės“ slemą laimėjo panevėžietis M. Ungurys. Jis dėkojo publikai ir organizatoriams, džiaugėsi pratęsta slemo tradicija ir renginio paprastumu.
„Tokiam renginiui nereikia daug pinigų, viskas gimsta iš idėjos“, – pastebėjo Martynas, slemų Panevėžyje pradininkas, o dabar ir nugalėtojas.
Slemo metu dalyviai ir žiūrovai galėjo įsigyti lipdukų su Ukrainos tematika. Visi už lipdukus surinkti pinigai paaukoti „Vienas k“ paramos fondui, kuris aprūpina Ukrainą karine ir humanitarine pagalba.
Panevėžio jaunimas taško nededa – rugsėjo pabaigoje planuoja penktąjį slemą G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.