Stambusis verslas pasirengęs sumokėti už pastogę, smulkusis ragina pirkti nuo kavos iki gėlių, o pinigus žada pervesti pagalbos užpultajai šaliai fondui, kaimo bendruomenės jau pasisiūlė apgyvendinti bėgančiuosius nuo karo, medicininės pagalbos pabėgėliams planą sudėliojusi Respublikinė Panevėžio ligoninė.
Šalies mastu pagalbą Ukrainai ėmėsi koordinuoti Vidaus reikalų ministerija bei Raudonasis Kryžius. Šios organizacijos atstovė Luka Lesauskaitė teigė, jog Lietuva laukia išties didelio skaičiaus nuo karo Ukrainoje bėgančių tos šalies žmonių.
„Kol kas į Lietuvą atvyko tie ukrainiečiai, kurie realiai turi pas ką atvykti, jie mūsų šalyje turi draugų ir giminių. Tačiau gana greitai mus turėtų pasiekti ir tie, kurie dabar užstrigę bėgančiųjų nuo karo spūstyse. Jiems sutikti reikia savanorių, pasienio pareigūnams padėsiančių valdyti pabėgėlių srautus“, – aiškino L. Lesauskaitė.
Anot jos, taip pat reikalingi savanoriai, organizuosiantys pabėgėlių apgyvendinimą, jų aprūpinimą būtiniausiomis priemonėmis. L. Lesauskaitė patikino, kad Ukrainos žmonių apgyvendinimu rūpinasi šalies verslas kartu su savivaldybėmis.
Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinio direktoriaus Visvaldo Matkevičiaus teigimu, jie jau renka duomenis, kiek Ukrainos karo pabėgėlių galėtų apgyvendinti bendrabučius turinčios Panevėžio ir Utenos apskričių profesinės mokyklos. Anot direktoriaus, švietimo įstaigų prašoma suteikti gyvenamąjį plotą, o verslas pasirengęs joms sumokėti už elektrą, vandenį, kitas išlaidas, atsirasiančias apgyvendinus ukrainiečius. Reikalui esant, verslininkai skirs autobusų pabėgėliams pervežti iš vienos vietos į kitą.
Taip pat, pasak V. Matkevičiaus, regiono verslininkai yra pasirengę skirti pinigų nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams įgyjant būtinųjų prekių bei maisto produktų, o ateityje, jei karas užsitęs, priimti juos į darbą.
Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Vaitkus teigė, jog gydymo įstaiga irgi pasirengusi teikti medicinos pagalbą pabėgėliams iš Ukrainos. Gydytojas teigė dėl tam tikrų priežasčių visų pasirengimo detalių negalintis atskleisti, tačiau pabrėžė, jog rūpinamasi medikamentais bei apsaugos priemonėmis.
Panevėžio miesto savivaldybėje taip pat svarstytas savanorių įtraukimo į pagalbą Ukrainos karo pabėgėliams klausimas, kalbėta apie tai, kaip pabėgėliams būtų teikiama medicinos pagalba, kaip juos aprūpinti pastoge, kitomis būtinomis priemonėmis.
„Tiesą sakant, savivalda dar nėra įtraukta į pagalbos pabėgėliams organizavimą, visa tai, ką svarstome, darome savam lygmeny ir laukiame valstybinių nurodymų, ko turėtume imtis“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius.
Anot jo, miestas yra numatęs vietą, kur būtų galima statyti specialius konteinerinius namukus pabėgėliams priimti. Tokius konteinerius reiktų skubiai pirkti.
„Jeigu žmonių iš Ukrainos sulauktume jau šiomis dienomis, rūpintumėmės, kurias patalpas atlaisvinti, kad galėtume juos priimti“, – patikino direktoriaus pavaduotojas.
Panevėžio rajono mero pavaduotojas Antanas Pocius teigė, kad ir ši Savivaldybė pasigenda Vyriausybės nurodymų, ką daryti tiesiant pagalbos ranką karo užkluptiems ukrainiečiams.
„Kol kas tariamės, kur galėtume apgyvendinti nuo karo bėgančius žmones, kokius jų poreikius tenkinti, ką nupirkti ar ką suaukoti. Bet kol nežinome, ko konkrečiai jiems prisireiks, neskubame pirkti. O apgyvendinti galėtume juos ištuštėjusiose rajono mokyklose“, – teigė vicemeras.
A. Pocius neslėpė buvęs net sugraudintas Bernatonių kaimo bendruomenės pirmininkės Redos Manikienės, kuri, vos pasklidus žinioms apie Rusijos kariuomenės užpultą Ukrainą, paskambino jam ir ėmė sakyti, kad žmonės nuo karo tikrai bėgs, o atbėgę į Lietuvą tegul vyksta į Bernatonius, kur juos tikrai priims, rūpestį parodys šio kaimo žmonės.
R. Manikienė patikino, jog su vietos žmonėmis sutarta, kad pabėgėlius galima priimti į nemažus Bernatonių bendruomenės namus.
„Šie namai švarūs, sutvarkyti, juose yra ir tualetai, ir dušai, ir virtuvė, tad karo pabėgėliams čia būtų visai gerai. Be to, po tuo pačiu stogu įsikūrę ir kultūros namai, neabejoju, kad ir ten mūsų draugams ukrainiečiams būtų vietos“, – tvirtino R. Manikienė.
Bendruomenės pirmininkė neabejojo, kad patalyne, higienos reikmenimis pabėgėlius aprūpintų vietos žmonės, atvykėliams iš Ukrainos užtektų ir maisto.
„Aš pati kiekvieną trečiadienį važiuoju į Panevėžį ir iš „Maisto banko“ 26-ioms mūsų varguolių šeimoms parvežu produktų. Manau, kad jie tikrai nebadauja, turi ko valgyti, o šiuos produktus skirtume pabėgėliams“, – kaip galima padėti karo iš savos šalies išgintiems žmonėms, planavo R. Manikienė.
Pagalbą Ukrainai planuoja ir krekenaviškiai. Krekenavos parapijos „Caritui“ vadovaujanti medikė Akvelina Pogužinskienė mano, jog labiausiai reikės maisto, medikamentų, patalynės, miegmaišių.
„Galbūt paprasčiausia viso to nupirkti, tad geriausia rinkti pinigus“, – svarstė A. Pogužinskienė.
Prisidėti prie pagalbos Ukrainai sumanė ir Respublikos gatvėje esančio gėlių salono „Dream Deco Gėlių namai“.
Gėlininkės sumanė užsisakyti geltonų tulpių, suvynioti jas į mėlyną popierių, o pinigus už parduotas puokštes pervesti į pagalbos kovojančiai Ukrainai sąskaitą. Salonas, socialiniame tinkle pakvietęs iš anksto rezervuoti puokštes, pats nesitikėjo sulaukti tokio panevėžiečių antplūdžio.
„Paskelbusios apie akciją manėme parduoti kokį šimtą tulpių, į puokštę suvyniotų po penkis žiedus. Tačiau sulaukėme tokio susidomėjimo, tiek daug panevėžiečių panoro įsigyti puokštes, kad teko užsisakyti 400 žiedų. Būtume galėję ir daugiau puokščių padaryti, bet gėlių nebegavome“, – teigė viena iš salono savininkių Toma Gužauskienė.
Pagalba Ukrainai gali kvepėti ir kava. Teatre „Menas“ įsikūrusios kavinės „Maestro coffee“ šeimininkai Giedrė ir Tomas Rudžiai įprastai sekmadieniais nedirba, tačiau rytoj daro išimtį. Verslininkai tvirtina, jog tą dieną surinkti pinigai taip pat bus pervesti į pagalbos Ukrainai sąskaitą.
„Norėtume, kad žmonės sumokėtų mokėjimo kortelėmis, o sukauptą sumą Ukrainai pervesime mes“, – sakė G. Rudienė.
Anot jos, paskelbus šią akciją netgi sulaukta klausimų, ar bus galima už kavą sumokėti brangiau, nei ji kainuoja. Kavinės šeimininkai teigia tik pasidžiaugę tokiu panevėžiečių dosnumu ir noru prisidėti prie pagalbos kovojančiai Ukrainai.
Komentarai
Panevėžy, kuo greičiai paskelbk brolius Kličko mūsų miesto garbės piliečiais!!!