Panevėžiečiai nuo šiol lengviau gali pranešti apie duobes gatvėse, neveikiančius šviesoforus, trukdančius medžius ar kitokias negeroves. Tai padaryti padeda naujas projektas „Aleksandro kiemas“. Juozo Balčikonio gimnazijos moksleivių sukurta programėlė leidžia patogiau ir greičiau užfiksuoti miesto problemas.
Ne vieną mėnesį kurta programėlė startavo liepos 1-ąją. Kūrėjai jau sulaukė daugiau nei 100 parsisiuntimų, užregistruota ir sutvarkyta ne viena miesto bėda: panevėžiečiai pastebėjo nenugenėtus medžius, skylę mokyklos tvoroje, netvarkingą tiltą, nuvirtusį stulpą, gautas pasiūlymas įkurti papildomą šviesoforo sekciją.
„Svarbu pabrėžti, kad tai nėra visiškai naujas sumanymas. Tai gerų idėjų pritaikymas mūsų miestui tik su dar šiek tiek papildomų funkcijų“, – „Sekundei“ aiškino J. Balčikonio gimnazijos abiturientas Augustas Alekna.
Gimnazistas sako, jog komanda siekė Panevėžyje pritaikyti tai, kas jau vykdoma kituose miestuose. Vienas iš pavyzdžių moksleiviams buvo sostinėje kurta programėlė „Tvarkau Vilnių“.
Svarbiausia funkcija – tvarkytis
Šiuo metu programėlė turi tris pagrindines funkcijas – „#tvarkosi“, „#kviečia“ ir „#klausia“. Anot A. Aleknos, programėlės branduolys yra funkcija „#tvarkosi“, kuri šiuo metu veikia puikiai.
Čia vartotojai užfiksuoja pastebėtą problemą, o pranešimas apie ją keliauja į Panevėžio miesto savivaldybę. Kai atitinkama institucija problemą išsprendžia, vartotojai gali pamatyti, jog pažeidimas sutvarkytas.
„Šią funkciją galima naudoti ne tik pranešti apie negerumus. Galima išreikšti ir savo siūlymus, idėjas“, – pabrėžė Augustas.
Pasak jo, Panevėžio savivaldybė ir pati turi problemų žemėlapį, tačiau jis nėra aktyviai naudojamas. Jaunų panevėžiečių komanda siekia, kad pažeidimai būtų efektyviau fiksuojami ir sprendžiami.
„Manome, jog jaunimas nelabai naudoja Savivaldybės žemėlapį, todėl sukūrėme būdą, kaip įtraukti daugiau žmonių“, – teigė vaikinas.
Funkcija „#klausia“ nukreipia žmones į Savivaldybės vykdomas apklausas, kurios vis atnaujinamos. Pasak gimnazisto, dar bus tvarkoma dalis „#kviečia“. Komanda nori ateityje čia sukurti patogų Panevėžio renginių tvarkaraštį.
„Norėtumėme žmonėms suteikti galimybę atsidaryti renginių kalendorių, pasižymėti tuos, kuriuos nori aplankyti, taip pat pamatyti pasižymėtų renginių sąrašą“, – apie planus užsiminė gimnazistas.
Svarbi miesto istorija
Anot A. Aleknos, „Aleksandro kiemas“ yra tarsi Panevėžio sinonimas.
„Pasirinkome Aleksandrą, nes jis įkūrė mūsų miestą, o kiemą – nes visi norime, kad mūsų kiemas būtų tvarkingas, švarus ir jame būtų gera. Džiaugiamės, kad galime pristatyti, nuo ko prasidėjo Panevėžio istorija. Manau, jog naudodami Aleksandrą kaip personažą galėsime ir reklamuoti savo programėlę, mokyti žmones istorijos“, – tvirtino Augustas.
„Manome, jog naudosime Aleksandrą kaip herojų savo reklamose“, – planus atskleidė vaikinas. Kol kas jaunuoliai reklamuojasi socialiniuose tinkluose, tačiau turi planų prisistatyti ir miesto renginiuose.
Dirbo nemaža komanda
Sumanymas kurti programėlę Panevėžiui jaunuoliams kilo jau seniai.
„Nuo pat pradžių degiau ta idėja, tik nemokėjau programuoti. Nusprendėme, jog reikia kažką kurti, nes buvo noro ir turėjome draugų, kurie užsiėmė programavimu“, – pasakojo Augustas.
Galimybė išpildyti norą atsirado „Barclays“ technologijų akademijoje. Trys gimnazistai – A. Alekna, Simonas Petkevičius ir Marius Uogelė – nusprendė išbandyti save ir dalyvauti. Komandai buvo priskirti informacinių technologijų ir programų valdymo specialistai iš „Barclays“ banko.
„Supratome, kad tik trise nepavyks dirbti. Prireikė žmonių, kurie galėtų sukurti programėlės vaizdą. Prikalbinome Vitoldą Bubelę ir Gustę Stasevičiūtę, prisijungė ir programuotojas Adomas Paulauskas“, – komandą pristatė A. Alekna.
„Teoriškai esame šešiese, tačiau iš tiesų komanda daug didesnė, nes prisidėjo daug gimnazistų ir „Barclays“ atstovų. Labai džiaugiamės mums padėjusiais mentoriais, taip pat J. Balčikonio gimnazijos moksleiviais, kurie geranoriškai pasiūlė savo pagalbą. Smagu, kad turime tokį stiprų užnugarį. Gera būti dalimi tokios bendruomenės, kurios nariai visuomet pasiryžę ištiesti pagalbos ranką“, – pabrėžė vaikinas.
Gausybė vizijų
Komanda turi ir daugiau sumanymų. Gimnazistai bendradarbiauja su Panevėžio miesto savivaldybe ir siekia integruoti „Aleksandro kiemą“ į jos sistemą.
„Žinome, kad tai įgyvendinti nebus taip greita ir paprasta. Kadangi dabar pranešimų srautas nėra labai didelis, gautus pranešimus tiesiog nusiunčiame Savivaldybei“, – aiškino abiturientas.
„Mąstome ir apie ketvirtą programėlės funkciją turistams. Norime suteikti galimybę keliautojams anglų kalba sužinoti apie apgyvendinimo, maitinimo įstaigas Panevėžyje. Minčių turime gausybę, tačiau suprantame, kad visko iš karto padaryti nepavyks“, – šypsosi A. Alekna.