Nors ir dabar prie visų įvažiavimo į Aukštaitijos sostinę kelių iškabinti perspėjimai apie miestą stebinčias vaizdo kameras, išties panevėžiečių viešąjį gyvenimą fiksuoja vos 16 ir morališkai, ir techniškai pasenusių tokių akių.
Senąją vaizdo stebėjimo įrangą netrukus turėtų pakeisti beveik 100 modernių kamerų tinklas.
Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos teigimu, naujųjų kamerų techninės galimybės bus gerokai platesnės.
„Tobulėjant technologijoms, tobulėja ir vaizdo stebėjimo sistemų kokybė: tiek optiniai ar mechaniniai prietaisai, tiek elektriniai kamerų parametrai, tiek vaizdo duomenų perdavimo sparta. Visa tai leidžia išgauti ypač aukštos rezoliucijos vaizdą, o, pavyzdžiui, „žiedinė“ kamera fiksuoja 360 laipsnių stebėjimo zoną“, – komentavo D. Vadluga.
Iš esmės atnaujinti vaizdo stebėjimo sistemą ketinanti Savivaldybė numačiusi gerokai išplėsti stebimų vietų sąrašą.
Panevėžyje planuojama įrengti 92 kameras 65 vietose. Iš jų 15 vietų atsirastų „žiedinės“ kameros, apimančios stebėjimo zoną 360 laipsnių ir valdomos per nuotolį, dar 32 vietose suplanuotos „žiedinės“ kameros be valdymo, 12 vietų numatoma įrengti automobilių valstybinių numerių atpažinimo kameras ir 2 – stacionarias kameras.
Naujosios kameros numatomos atnaujintose erdvėse, taip pat ant išvažiavimo iš miesto kelių bei arčiau judrių sankryžų. Papildomos kameros numatytos Laisvės aikštės prieigose, Kultūros ir poilsio parke, Jaunimo bei Skaistakalnio parkuose, Senvagėje ir jos prieigose.
Kai kuriose vietose bus statoma net ne po vieną kamerą. Pavyzdžiui, ant išvažiavimo iš miesto kelių bus įrengiama po dvi automobilių valstybinių numerių atpažinimo kameras, kad fiksuotų į vieną ir į kitą pusę važiuojančius automobilius. Taip pat, pasak D. Vadlugos, prie „žiedinių“ kamerų kai kur suplanuota papildoma valdoma kamera, kad pastebėjus incidentą būtų galima priartinti vaizdą ir jį sekti.
Su konkurso laimėtoju, kuris turės pagal Savivaldybės iškeltas sąlygas įrengti vaizdo stebėjimo sistemą, bus atsakingas už jos priežiūrą ir eksploataciją, sutartį planuojama sudaryti penkeriems metams. Kiek tokia vaizdo stebėjimo paslauga kainuos, paaiškės įvykdžius viešuosius pirkimus, tačiau Savivaldybė tam numačiusi ne daugiau nei 972 tūkst. 800 eurų.
„Kamerų skaičių koreguoja kaina ir asmens duomenų apsaugos įstatymai. Manome, kad būsimas kamerų skaičius bus optimalus ir tinkamas Panevėžiui“, – sako D. Vadluga.
Anot jo, atnaujinus kamerų tinklą, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastate Tulpių g. bus suformuota vaizdo siena, kur bus matomi visų kamerų filmuojami vaizdai.
Naujoji sistema turėtų gerokai palengvinti darbą policijos pareigūnams. Pavyzdžiui,
įvedus į paieškos sistemą reikiamą automobilio valstybinį numerį, automatiškai bus parodomas to automobilio važiavimo pro numerius fiksuojančias kameras laikas ir kita reikalinga informacija.
Šiuo metu Panevėžį stebinčių 16 kamerų vaizdas taip pat transliuojamas į būstinę apskrities VPK pastate.
Dabartinių kamerų žvilgsniai nukreipti į judriausias miesto sankryžas: Beržų ir J. Basanavičiaus, Vilniaus ir Ramygalos, Ukmergės ir J. Basanavičiaus, Nemuno ir Parko, Smėlynės ir S. Kerbedžio, taip pat Klaipėdos – Dariaus ir Girėno gatvių sankryžas. Jos taip pat įrengtos masinių susibūrimų vietose: Senamiesčio gatvėje prie „Tauros lofto“, Ukmergės gatvėje 6A, Autobusų stotyje, Nepriklausomybės ir Savanorių aikštėse, prie Kultūros ir poilsio parko, o Laisvės aikštę stebi dvi tokios akys.
Keliolikos vaizdo kamerų aptarnavimas Savivaldybei per metus atsieina 38 tūkst. 670 eurų su PVM.
Viešąsias erdves ištisą parą stebinčios akys – didelė paspirtis pareigūnams.
Vien per pirmuosius dešimt šių metų mėnesių Panevėžyje įrengtomis vaizdo kameromis užfiksuoti jau 593 teisės pažeidimai. Daugiausia tokių būta rugsėjį (70), birželį (67) ir gegužę (66). Dažniausiai į vaizdo kamerų akiratį pakliūva ir reikalų su policija neišvengia girtaujantieji viešosiose vietose. Tokių pažeidimų per sausio–spalio mėnesius Panevėžyje vaizdo kameromis nustatyta 127.
„Ne kartą yra buvę, kad kameras stebintis operatorius pareigūnams praneša apie kilusius incidentus, muštynes. Kameromis užfiksuoti vaizdai padėjo išsiaiškinti ne vieną vagystę.“
T. Martinaitis
Kad esamų 16 kamerų Panevėžiui gerokai per mažai, patvirtina ir policija.
„Kameros dažnai padeda išsiaiškinti eismo įvykių aplinkybes, ypač jei situacija ginčytina. Ne kartą yra buvę, kad kameras stebintis operatorius pareigūnams praneša apie kilusius incidentus, muštynes. Kameromis užfiksuoti vaizdai padėjo išsiaiškinti ne vieną vagystę“, – teigė apskrities VPK komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis.
Anot jo, Panevėžys nėra toks nedidelis miestas, kad jame užtektų keliolikos kamerų.
„Mieste jau atnaujintas vienas didelis parkas, kitas intensyviai atnaujinamas, naujų poilsio zonų įrengta prie marių. Tokiuose traukos centruose būtinai reikėtų ir kamerų“, – pabrėžė T. Martinaitis.
Policija taip pat siūlo išplėsti ir stebimų sankryžų, ne tik didžiųjų, sąrašą. Vien avaringų vietų, kuriose reikėtų vaizdo kamerų kartu su greičio matavimo prietaisais, policijos pareigūnai Panevėžyje suskaičiuoja daugiau nei trisdešimt.
„Esamos kameros įdiegtos labai seniai. Nors dalis jų pakeistos, bet žinant, kaip sparčiai progresuoja technologijos, ir šios jau atgyvenusios. Kuo geresnė kamerų raiška ir kiti parametrai, tuo lengviau pareigūnams nustatyti įvykių aplinkybes“, – sako T. Martinaitis.
Kita vertus, anot policijos atstovo, vaizdo stebėjimo kameros yra puiki prevencinė priemonė. Jas matydami ir žinodami, kur įrengtos, žmonės labiau paiso moralės normų.