Vieną didžiausių šalies statybos bendrovių Panevėžio statybos trestą prieš metus palikusiam ilgamečiam vadovui Daliui Gesevičiui pamiršti bendrovės reikalų neleidžia teismas.
Konkurencijos tarybos prašymą patenkinęs Vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė neskundžiamą nutartį kartelį sudariusių bendrovių – Panevėžio statybos tresto (PST) ir „Irdaivos“ – buvusiems vadovams skirti baudas.
Teisėjų kolegija konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas priėmė teisėtą sprendimą ir, kaip prašė Konkurencijos taryba, pagrįstai buvusiam PST vadovui Daliui Gesevičiui penkeriems metams apribojo teisę eiti vadovaujamas pareigas bei skyrė 14 tūkst. 481 euro baudą. Tai yra maksimali Konkurencijos įstatyme nustatyta bauda vadovams už prisidėjimą prie įmonės sudaryto draudžiamo konkurentų susitarimo ar piktnaudžiavimo dominuojama padėtimi.
Buvusiam „Irdaivos“ vadovui Irmantui Kubiliui keturiems metams apribojo teisę eiti vadovaujamas pareigas ir skyrė 11 tūkst. eurų baudą.
Susitarė draugauti
Teismas sutiko su Konkurencijos tarybos padaryta išvada, kad tuometis PST vadovas tiesiogiai prisidėjo prie draudžiamo susitarimo sudarymo, nes pats pasirašė daugumą jungtinės veiklos sutarčių, o „Irdaivos“ vadovas privalėjo žinoti, kad jo vadovaujama įmonė padarė ar daro pažeidimą, nors sutartis pasirašė ne jis, o bendrovės pirkimų direktorius, įgaliotas atstovauti bendrovei viešuosiuose pirkimuose.
Dar pernai birželį tas pats teismas ir abiem įmonėms skyrė baudas už konkurenciją ribojantį susitarimą viešuosiuose pirkimuose: PST – 8,5 mln. eurų, „Irdaivai“ – 3,7 mln. eurų.
Dar 2017 metų gruodį Konkurencijos taryba paskelbė nustačiusi, kad „Irdaiva“ ir PST susitarė bendrai dalyvauti ir nekonkuruoti 24 Vilniaus vystymo kompanijos organizuotuose mokyklų ir darželių atnaujinimo bei modernizavimo darbų viešuosiuose pirkimuose. Konkurencijos taryba padarė išvadą, kad 2013–2015 metais vykusiuose pirkimuose abi statybų įmonės realiai galėjo dalyvauti atskirai ir varžytis tarpusavyje. Vis dėlto, užuot konkuravusios, bendrovės nusprendė perkančiajai organizacijai pateikti bendrus komercinius pasiūlymus ir taip apribojo konkurenciją. Kartu jos laimėjo užsakymų už 18 mln. eurų.
Įsisukus teismų karuselei, 2020-ųjų vasarą D. Gesevičius pasitraukė iš PST generalinio direktoriaus pareigų. Jas ėjo nuo 2004-ųjų.
Šioje statybų bendrovėje D. Gesevičius pradėjo dirbti nuo 1984 metų.
„Tai buvo mano vienintelė darbovietė“, – sako buvęs vadovas, šiuo metu pasitraukęs į pensiją.
Čia tas pats, kaip būti sužeistam, kai į tave šauna ir pataiko į koją. Nemiršti, bet labai skauda.
D. Gesevičius
Juristai problemos nematė
D. Gesevičius teigė nekomentuosiantis teismo sprendimo dėl jam skirtos asmeninės atsakomybės už neva neskaidrų PST dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose.
„Teismo išvadoje parašyta, kad įmonė kalta, vadinasi, vadovas automatiškai kaltas. Tokie mūsų įstatymai, tokia teisinė sistema“, – nedaugžodžiavo D. Gesevičius.
Visgi, anot jo, įmonėse tokie sprendimai nėra priimami vienašališkai, o PST tapo bene pirmąja įmone, sulaukusia tokio dydžio baudos už Konkurencijos įstatymo pažeidimą.
„Mūsų juristai neįžvelgė jokių problemų dėl šitos sutarties pasirašymo. Ir skyrių viršininkai pasirašė, ir visi kiti. Tai yra grynai teorinis išvedžiojimas, kuriuo nustatyta, kad mes pažeidėme Konkurencijos įstatymą. Mes gynėmės šitoje byloje gana intensyviai, pateikėme pavyzdį ir Vokietijoje buvusių tokių bylų, kuriose administracinis teismas atmetė ieškinį kaip nepagrįstą, kadangi jis neturėjo didelės įtakos rinkai. Ir mūsų tie kontraktai rinkoje iš viso buvo nereikšmingi, bet teismas juos įvertino kaip reikšmingą įvykį ir kyrė PST maksimalią baudą. Lietuvoje nėra kitos įmonės, kuriai būtų skirta 10 procentų nuo jos apyvartos dydžio bauda“, – „Sekundei“ komentavo D. Gesevičius.
Tarsi sužeisti į koją
Anot D. Gesevičiaus, PST – stipri įmonė, atsilaikysianti prieš tokias negandas, tačiau yra tiesiog skaudu.
„Čia tas pats, kaip būti sužeistam, kai į tave šauna ir pataiko į koją. Nemiršti, bet labai skauda.
Aš pats jau susitaikiau su šita situacija. Bet yra dar vienas blogas dalykas. Aš nesu viešas asmuo, o dabar susidomėjimas byla didžiulis ir mano pavardė nuolat linksniuojama. Aš net ir teismo sprendimo nežinojau, pirmiausia perskaičiau žiniasklaidoje. Ar taip turi būti, kad pats kaltininkas dar nežino, o jau spauda rašo? Visai įdomu – pasiskaitau ir sužinau, kas su manimi vyksta“, – ironizavo buvęs generalinis direktorius.