Sovietmečiu Panevėžyje išduotas vidurinės mokyklos atestatas vilniečiui Arūnui Kiburiui tapo vos ne aukso vertės, kai po 30-ies metų prispyrė būtinybė išsiimti pamesto dokumento dublikatą. Pasirodo, tam reikia 5 eurų, trijų institucijų, parašyti krūvą prašymų, surinkti parašų ir sugaišti mažiausiai 2 savaites.
Diplomas, mokyklos atestatas – nustatytą terminą saugomi dokumentai. Kad tai – ne paprastas lapelis su pažymiais, įsitikino šiuo metu Vilniuje gyvenantis verslininkas, buvęs panevėžietis Arūnas.
Penktą dešimtį perkopęs vyras nuo šio kovo nusprendė vėl kibti į studijas. Jaunystėje įstojęs į aukštąją mokyklą, A. Kiburys jos nebaigė, o dabar, vadovaudamas kolektyvui, ėmė jausti išsilavinimo stoką.
Tačiau Arūnui ne tik mokslai kažkada užstrigo vienoje šalies aukštųjų. Joje liko ir studento vidurinės mokyklos atestatas. Kai šio prireikė nusprendus pradėti naujas studijas, paaiškėjo, kad svarbus dokumentas jau utilizuotas, pasibaigus jo saugojimo laikui. Buvusiam panevėžiečiui teko grįžti į gimtinę ir prisiminti senąją savo mokyklą.
Nuo vienos mokyklos prie kitos
Vidurinį išsilavinimą A. Kiburys įgijo Panevėžyje tuometėje 8-ojoje vidurinėje. Vėliau ji pakeitė pavadinimą į „Nevėžio“ pagrindinę mokyklą, o šioji galiausiai 2016 metais uždaryta ir reorganizuota prijungiant prie „Vyturio“ progimnazijos. Į šią perkeltas ir buvusios „Nevėžio“ mokyklos archyvas. Bet leidimą išduoti panaikintos mokyklos senų dokumentų dublikatus turi teisę tik J. Balčikonio gimnazija.
„Šiais laikais, kai viską gali atlikti per elektroninius valdžios vartus ir užsakyti dokumentai pristatomi tiesiog į namus, pasirodo, dar vyksta tokios ilgos procedūros ir be gyvo kontakto neapsieisi“, – stebisi A. Kiburys, sužinojęs, kiek jam užduočių teks įvykdyti dėl prarasto brandos atestato kopijos.
Slapčiausias dokumentas
Pirmiausia archyvą saugančiai „Vyturio“ progimnazijai Arūnas turėjo pateikti ranka parašytą prašymą surinkti duomenis. Paskui tokį pat dokumentą nunešti miesto Savivaldybei, kad ši išduotų specialią formą J. Balčikonio gimnazijai išrašyti dublikatą.
Gimnazijai, kad pradėtų darbą, taip pat reikia prašymo. Be visa to, A. Kiburiui dar privalu sumokėti įmoką už dublikato išdavimą, pateikti tai liudijantį dokumentą įstaigai bei spaudoje paskelbti informaciją apie negaliojantį atestato originalą, o išleisto skelbimo iškarpą atnešti J. Balčikonio gimnazijai.
„Dėl karantino negaliu kirsti savivaldybių, nenori manęs priimti ir J. Balčikonio gimnazijos raštinė. O ir vaikštant, kaip priklauso, nuo vienos įstaigos į kitą aš dvi savaites užtruksiu, o atestato tai man dabar reikia“, – pasakoja A. Kiburys.
Pašnekovas juokiasi, kad jaučiasi tarsi bandytų gauti patį slapčiausią dokumentą Lietuvoje.
„Kam tas mano brandos atestatas daugiau reikalingas? Net asmens kodų tada į juos niekas nerašydavo. Galėtų kur nors internete būti viešinami tokie dokumentai ir nebūtų vargo“, – atsidūsta Arūnas.
Mokykla, kur jis pradėjo studijuoti, sutiko atestato palaukti. Pats vilnietis dar nepradėjo didžiojo žygio Panevėžyje dėl savo mokyklinio „palikimo“.
Į kairę ir į dešinę nedalija
A. Kiburiui reikalingą atestato dublikatą įpareigotos išduoti J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas teigė, kad dėl biurokratijos šioje procedūroje reikia kaltinti tik tokią tvarką patvirtinusią Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją.
„Aš jos nekūriau ir netvirtinau, aš tik vykdytojas“, – sako direktorius.
Prašymą dėl dublikato, pasak mokyklos vadovo, galima siųsti registruotais laiškais, tik tuomet procedūra užtruks dar ilgiau.
„Kai turėsiu prašymą, bus surinkti to žmogaus pažymiai. Tada reikės specialaus blanko iš Savivaldybės, nes tokių pas mane kabinete nėra. Bus sumokėta įmoka, padėti reikalingi parašai ir tą pačią dieną įteiksiu reikalingą dokumentą. Negalime į kairę ir į dešinę dalyti saugomų dokumentų – yra tam tikros procedūros“, – patikino R. Dambrauskas.
Atestato kopija kainuoja beveik 5 eurus. Tokių dokumentų J. Balčikonio gimnazijoje per metus paprašoma iki 4.
Didžiausia problema, direktoriaus teigimu, ir būna, kai žmonės ieško panaikintos „Nevėžio“ pagrindinės mokyklos dokumentų. Šie saugomi „Vyturio“ progimnazijoje, o išduoti jų dublikatus gali tik J. Balčikonio gimnazijos direktorius.