Jau kone trisdešimt metų Paįstrio centre stovinčios varpinėlės tapusios vienu pagrindinių miestelio akcentų. Šįmet, artėjant Paįstrio krašto šventei, imtasi iniciatyvos pagyvinti varpinėles – papuošti jas žmonių dovanotais varpeliais. Jie savo skambesiu pasitiks ne tik vietinius, bet ir iš visų pasaulio kraštų grįžtančius paįstriečius.
Dailininkės idėja prigijo
Paįstrio kultūros centro direktorės Daivos Kiršgalvienės teigimu, trys medinės varpinėlės bažnyčios kaimynystėje iškilo prieš daugiau nei 25 metus. Tuometės Paįstrio vidurinės mokyklos direktorius Vaclovas Krikščiūnas ne tik rūpinosi, kad mokykla įgautų Juozo Zikaro vardą, bet ir organizavo dailės plenerus. Į juos būdavo kviečiami svečiai ne tik svečiai iš visos Lietuvos, bet ir patys Paįstrio žmonės.
1991 metais plenere dalyvavo garsi Lietuvos dailininkė paįstrietė Emilija Gaspariūnaitė-Taločkienė. Jai ir kilo idėja pastatyti varpinėles. Menininkė puoselėjo idėją, kad kasmet į Paįstrį grįžtantys kraštiečiai jose kabintų varpelius
Nuo tada varpinėlės ir tapo svarbiu miestelio akcentu. Jos netgi įamžintos Paįstrio herbe.
„Atneša žmogus vieną ar du varpelius ir užsikrečia idėja surinkti jų kuo daugiau. Tada prasideda paieškos.“
D. Kiršgalvienė
„Kai susikūrė Paįstrio seniūnija, reikėjo herbo. Dailininkas Arvydas Každailis jame įamžino būtent šias tris mūsų varpinėles – įkomponavo mėlyname fone“, – pasakojo D. Kiršgalvienė.
Varpelių daugėja
E. Gaspariūnaitės-Taločkienės idėją atgaivinti ėmėsi Paįstrio kultūros centras. Artėjant didžiausiai šio krašto šventei „Iš visų kraštų sugrįžkim į gimtinę“, kraštiečiai ir visi kiti kviečiami dovanoti Paįstriui varpelius.
Akcijos sumanytojai laukia pačių įvairiausių varpelių – medinių, molinių, metalinių. Ši iniciatyva sulaukė nemažos sėkmės ir didelio palaikymo. Paįstriečiai jau surinko 71 varpelį, ir tai dar ne pabaiga. Manoma, kad iki jau šį savaitgalį Paįstryje sušurmuliuosiančios šventės jų bus sunešta ne mažiau kaip 100.
Tradicija atgims
Pasak D. Kiršgalvienės, kai kurie nešė ne tik namuose rastus varpelius, bet ir specialiai juos pirko ar įteikė pinigų kultūros centro darbuotojams, kad šie patys nupirktų.
„Atneša žmogus vieną ar du varpelius ir užsikrečia idėja surinkti jų kuo daugiau. Tada prasideda paieškos“, – šypsosi kultūros centro direktorė.
O per Paįstrio krašto šventę varpeliai papuoš jos simbolį – medinį ąžuolą, vėliau bus sukabinti į varpinėles ir tilindžiuodami kvies į šį jaukų kaimą. D. Kiršgalvienės teigimu, jose tikrai skambės ir sugrįžtančiųjų varpeliai – užsienyje gyvenantys paįstriečiai jau perka lėktuvų ir keltų bilietus, kad paskutinį mėnesio savaitgalį tradiciškai praleistų Paįstryje.