E. Adomavičiaus nuotr.

Išdidžios Zikaro žąsys ganosi Paįstryje

Išdidžios Zikaro žąsys ganosi Paįstryje

 

Pačiame Paįstrio centre, aikštėje prieš šio miestelio kultūros namus, išdidžiai iškėlusios galvas išsirikiavo penkios didžiulės Juozo Zikaro žąsys. Tikima, kad į dabartinę aikštę, kurioje garsaus skulptoriaus vaikystės metais vykdavę turgūs, už trijų kilometrų nuo šios vietos augęs būsimasis menininkas atgindavo žąsis parduoti. Tokios jos, vorele genamos viena paskui kitą, ir sustatytos Paįstryje. Zikaro žąsų skulptūrų atidengimas surengtas liepos 6-ąją, Valstybės dieną.

 Primins ypatingąjį piemenuką

„Neslėpsiu, man atrodė kiek nepatogu, kad žąsų skulptūrų atidengimui buvo skirta tokia didelė tautos šventė. Svarsčiau, kad Valstybės dieną tiktų atidengti, šventinti koplytstulpius, kryžius, gal angelus. O čia – žąsys“, – patirtą nuostabą išsakė Zikaro žąsų kūrėjas, tautodailininkas Eduardas Titas.

Visgi jo nuostaba dingo pamačius žmonių susidomėjimą ąžuolinėmis žąsimis. Menininkui buvo smagu matyti, kaip visi puolė fotografuotis prie žąsų, vaikai sėdosi ant jų jodinėti. Beje, numatydamas, kad mažiesiems tikrai norėsis pasilipti ant nemenkų žąsų, taip pat skulptūras saugodamas nuo galimų niekdarių, E. Titas jų kaklus sutvirtino metalo strypais. Strypų nematyti, o nulaužti liaunoką žąsies kaklą būtų nelengva.

Tiesia Zikaro kelią

Paįstrio centrą pristatyti žąsų – šio miestelio kultūros namų vadovės Daivos Kiršgalvienės sumanymas šiemet Lietuvai minint Seimo paskelbtus skulptoriaus Juozo Zikaro metus. Garsusis kūrėjas kilęs iš Paliukų kaimo, esančio vos už trejeto kilometrų nuo Paįstrio.

D. Kiršgalvienė turi idėją nuo Paliukų iki Paįstrio nutiesti savotišką Zikaro kelią. Tai būtų kelias, šalia kurio stovėtų šiandienos menininkų sukurtos skulptūros, turinčios sąsajų su jo paties gyvenimu. Viena tokia skulptūra pastatyta jau anksčiau – E. Tito išdrožtas stogastulpis, o jame – detalės iš J. Zikaro kūrybinio kelio.

Dabar gi D. Kiršgalvienė teigia sumaniusi statyti žąsis, turinčias priminti šio menininko vaikystę. Ir vėl buvo kreiptasi į E. Titą. Kūrėjas šią užduotį, jam tapusią iššūkiu, priėmė.

Nešė dešimt vyrų

Aikštėje prieš kultūros centrą, kuris anksčiau buvo šaulių sąjungos namai, stovės penkios žąsys. D. Kiršgalvienė juokiasi, kad šešios žąsys su šešiais žąsyčiais būtų liaudies išmonė, o čia – kitaip. Čia jos penkios, pasak direktorės, atskleidžia visumą, užbaigtumą, kaip kad ranka, kuri turi penkis, o ne šešis pirštus.

D. Kiršgalvienė pabrėžė, jog J. Zikarą galime drąsiai vadinti vienu iš mūsų valstybingumo kūrėjų, valstybei stačiusį paminklus. Tad, pasak jos, nereikėtų stebėtis, kad Zikaro žąsys atidengtos, pristatytos visuomenei būtent liepos 6-ąją.

„Buvo įdomu stebėti žąsų statymą buvusioje Paįstrio turgaus aikštėje, kuri, vietos papročiu, būdavo vadinama trinkele. Dideles, sunkias ąžuolines žąsis nešė 10 vyrų, po du įsitvėrę į vieną paukštį. Tų žąsų statymas suvienijo bendruomenę, dirbome visi išsijuosę. Žąsims atsiradus, taip pat džiaugiamės jomis visi“, – pasakojo Zikaro žąsų idėjos autorė.

Prisireikė viso ąžuolo

Žąsis išdrožęs E. Titas teigė, kad joms drožti prisireikė viso ąžuolo, užaugusio Anykščių krašte. Kūrėjas neslėpė išdrožęs ne penkias, o visas šešias žąsis.

„Drožti jas man tikrai tapo iššūkiu. Kūriau žiūrėdamas į žąsų nuotraukas. Manęs buvo paprašyta išdrožti taip, kad atrodytų kaip tikros, tą padaryti ir stengiausi“, – kalbėjo E. Titas.

Menininkas teigė ilgai svarstęs, kokias žąsis kurti – baltas ar pilkai rusvas. Jis išsiaiškinęs, kad būtent tokios dviejų rūšių žąsys gyvena Lietuvoje. Rusvai pilkas nutarė sukurti todėl, kad ši spalva labiau išryškina drožinio grožį. Kūrė jas kaip tikras, tik didesnes. To reikėjo gana didelei aikštei, kad skulptūros „nepasimestų“ joje.

Pirmoji išdrožta žąsis, anot kūrėjo, išėjo tokia, tarsi ne eitų, o tupėtų. Tad ji netiko piemenėlio Zikarų Juozuko varomų žąsų idėjai. Būtent toji, tupinti žąsis, liko Miežiškiuose esančioje E. Tito dirbtuvėje. Visos kitos, joms įstačius armatūros kojas, pėdina. Kiekviena E. Tito sukurta žąsis – vis kitokia.

„Vienodų turbūt niekaip nebūčiau sukūręs, man tai padaryti būtų pernelyg sunku“, – neslėpė menininkas.

Poros savaičių darbas

Galbūt ne vienam bus sunku tuo patikėti, tačiau visos penkios ąžuolinės žąsys sukurtos vos per dvi savaites. E. Titas neslepia dėl to prinervinęs jų užsakovę D. Kiršgalvienę. Direktorė jau prieš kelis mėnesius pradėjusi klausinėti, kaip žąsys, o jos vis tebebuvo menininko galvoje.

„Kuo greičiau būčiau sukūręs žąsis, tuo ilgiau jos būtų stovėjusios mano dirbtuvėj, dulkėjusios, kūriniai būtų senę, o man norėjosi žmonėms juos pristatyti naujus“, – pasiaiškino menininkas.

Jis pajuokavo, kad žąsys išėjo riebios, nupenėtos, tinkančios turgui.

O pats skulptorius J. Zikaras, kuriam skirtas skulptūras kuria jau antrąsyk, E. Titui – didžiulis šios srities autoritetas.

„Jis – menininkas profesionalas, nemažai mokęsis, turėjęs žinių, ką ir kaip daryti, kad paklustų medžiaga, iš kurios kūrė. O aš – savamokslis, mano kūryba – daugiau bandymai. Tačiau džiaugiuosi, kad pabandęs sukurti žąsis, gavau nemažai pagyrimų. Mačiau, kad žmonėms jos patinka“, – sakė E. Titas.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų