Anot šios įstaigos statybomis ir būsiančia jų veikla besirūpinančio miesto Tarybos nario Alekso Varnos, nepaisant pandeminių trukdžių, pastatyti senelių namus Panevėžyje yra lengviau, nei jiems surasti tinkamus darbuotojus.
„Ieškodamas su senelių namų senjorais dirbsiančių socialinių darbuotojų, iš Užimtumo tarnybos pasiūlytų 15-os kandidatų atsirinkau tik vieną, turinčią socialinio darbo magistro diplomą. Antrą ir tokio pat lygio diplomą, ir socialinio darbo patirties Vokietijoje įgijusią specialistę susiradau pats. Taigi kol kas esame trys kuriamų senjorų namų darbuotojai“, – teigė A. Varna.
Likusį kolektyvą, pasak A. Varnos, turės sudaryti jau atrinkti ir įdarbinti aukšto profesinio lygio socialiniai darbuotojai.
„Bus atsižvelgiama į žinias, patirtį, motyvaciją, puikias rekomendacijas“, – teigė būsimų senelių namų vadovas.
Jis teigė jau kreipęsis ir į socialinius darbuotojus rengiančios Panevėžio kolegijos vadovybę prašydamas rekomendacijų geriausiems studentams.
Užsienio kapitalo globos namai su analogiškomis įstaigomis dėl darbuotojų bandys konkuruoti atlyginimais. Visgi, nors, pasak A. Varnos, norėtųsi, kad jie būtų orūs, tačiau galimybes diktuos paslaugų paklausa.
„Norėtume darbuotojams mokėti didesnius atlyginimus, nei juos moka kitos mieste veikiančios globos įstaigos. Tačiau atlyginimai yra dalis kainos, kurią iš savo pajamų sumokėtų senelių namų gyventojai, o drauge už jų globą būtų primokama iš valstybės bei savivaldybių biudžetų“, – aiškino A. Varna.
JAV, Prancūzijoje, kitose Europos šalyse jau veikiantys, o Lietuvoje pirmi tokio modelio senjorų namai Panevėžyje, Savitiškio gatvėje, pradėti statyti dar praėjusių metų liepos viduryje. Šių senjorų namų statytoja – Prancūzijoje veikianti bendrovė.
Statybų pradžioje iškilmingai įkasant kapsulę žadėta, kad šie pavyzdiniai namai statomi tokie ir tam, kad, juos pamatę, apsilankę bei juose apsigyvenę žmonės nustotų bijoti senatvės.
„Savitiškio gatvėje statomų namų, o ir visos senjorams skirtų paslaugų sistemos modelis sukurtas Amerikoje, o jį perėmę Prancūzijos verslininkai tokius pat senelių namus įkurdino savo šalyje bei stato kitose Europos šalyse. Kiek žinau, netrukus tokie pat namai turėtų būti pradėti statyti Šiaulių regione“, – teigė A. Varna.
Iškilmingas įkurtuves statytojai senjorams žadėjo dar 2021-ųjų Kalėdoms. A. Varnos teigimu, statybos užsitęsė dėl pandeminės situacijos ir jos nulemtų trukdžių pristatant statybines medžiagas bei išaugusių jų kainų.
Politikas guodžiasi, kad bent jau uždengtas stogas.
„Pritrūkome stogo izoliacijos medžiagų, dabar jų ieškoma įvairiose šalyje“, – aiškino vadovas.
Savitiškio gatvėje kylančio trijų korpusų vienaaukščio pastato du korpusai bus skirti gyventi senjorams, trečiajame įsikurs darbuotojai. A. Varna atkreipė dėmesį, jog pandemija ypač atskleidė tokio pastato privalumus.
„Žinome, kad nemažai didelėse įstaigose apgyvendintų senjorų neišvengė viruso, o šie namai statomi nedideli, dviejuose korpusuose po vieną arba du kambariuose gyvens 15 senjorų, pastate bus įrengta kondicionavimo sistema, turinti kiek įmanoma apsaugoti nuo virusų“, – aiškino A. Varna.
A. Varna teigia dėl apgyvendinimo dar tik statomuose senjorų namuose jau sulaukiantis skambučių ir atkreipęs dėmesį, kad daugiausia klausinėjama apie kainas.
Per statybų pradžios ceremoniją kalbėta, kad gyvenimo šioje globos įstaigoje kaina per mėnesį sieks iki 1300 eurų. Dabar, prabėgus pusmečiui, A. Varna neslepia, jog įkainiai turėtų keistis, nes per tą laiką daug kas pabrango, ir gana žymiai.
Šių dar nepastatytų namų gyventojai, anot jų vadovo, bus prižiūrimi visą parą. Medicininę priežiūrą jiems teiks gydytojai, prie kurių seneliai bus prisirašę.