Panevėžio pataisos namai. I. Stulgaitės–Kriukienės nuotr.

Nuteistosios kibo į mokslus

Nuteistosios kibo į mokslus

 

Mokslo metus pradėjo ne tik įprastos mokyklos. Vadovėlius atsivertė ir 77-ios mokinės Panevėžio pataisos namuose.

Šiemet bene pirmi metai, kai kalėjimo mokykla neturi pirmokių. O antroje klasėje mokosi 7-ios nuteistosios, trečioje – 8, ketvirtoje bus taip pat 7 mokinės.

Jų amžius būtų neįprastas tradicinėse mokyklose. Pradinėse klasėse mokslus bandys krimsti jau pusamžės ir net pensinio amžiaus moterys: 59-erių antrokė, 67-erių trečiokė ir 54-erių ketvirtokė. Pataisos namų mokyklos vadovė Genovaitė Žitkevičienė išskiria ir 62-ejų penktokę.

„Šią mokinę vadiname savo augintine. Su pertraukomis mokome ją nuo pirmos klasės. O pertraukos būna tada, kai išeina į laisvę. Bet laisvėje būna neilgai, vis grįžta pas mus“, – kalbėjo G. Žitkevičienė.

Nei muzikos, nei kūno kultūros

Jauniausiai Pataisos namų mokyklos mokinei – 22-eji. Ji vyresnių klasių moksleivė. Beje, kaip savotišką visuomenės pažangą galima įvardyti tai, kad šiemet kalėjimo mokykloje didžiausia yra 3-ioji gimnazijos, seniau vadinta – 11-ąja, klasė. Joje mokslus pradėjo 13 moksleivių.

G. Žitkevičienė atkreipė dėmesį, jog šioje mokykloje niekada nebūna, kad mokslo metus baigtų tiek pat mokinių, kiek juos pradėjo. Taip yra dėl to, kad į kalėjimą atvežama naujų nuteistųjų, o esamos išeina į laisvę. Be to, ne visoms mokinėms pakanka valios baigti mokslo metus.

Pradinukės mokysis vienoje klasėje, jas mokys ta pati pedagogė. Visos vidurinės mokyklos mokinės, išskyrus šeštokes, septintokes ir aštuntokes, mokysis įprastu būdu. Pastarųjų klasių mokinių per mažai, kad susidarytų po klasę, tad jos mokysis savarankiškai, konsultuojamos pedagogų, atlikdamos užduotis.

„Iš kitų vidurinio mokslo ugdymo mokyklų mūsų iki šiol skirdavosi tuo, kad nebuvo kūno kultūros, muzikos ir dailės pamokų. Nuo šių metų visos aukštesniųjų klasių mokinės, pradedant devintokėmis, turės ir dailės pamoką. Tai turėtų tapti savotiška terapija nuteistosioms“, – vylėsi G. Žitkevičienė.

O kūno kultūros pamokų nebus. Pataisos namuose nėra galimybių rengti šias pamokas – įstaiga neturi sporto salės.

Romių šokius pakeitė spektaklis

Su 77 kalėjimo mokinėmis dirbs 13 pedagogų. G. Žitkevičienė teigė, kad dalis dar pernai nuteistosioms dėsčiusių mokytojų iš darbo išėjo dėl mažo krūvio.

Kaip ir visų šalies mokyklų moksleiviai, taip ir Pataisos namų mokinės šventė mokslo metų pradžią.

„Rugsėjo 1-oji pas mus visuomet buvo ir tebėra didelė šventė, sutinkama su didelėmis viltimis, gerais norais ir siekiais. Deja, ne visoms mokinėms užtenka atkaklumo įgyvendinti siekius ir išpildyti norus“, – konstatavo mokyklos vadovė.

Pasak G. Žitkevičienės, iki šiol būdavo įprasta, kad po oficialiosios Rugsėjo 1-osios šventės dalies prasidėdavo ugningi, paprastai nuteistų romių organizuojami šokiai. Šiemet pirmą kartą nuteistosios pateikė staigmeną – suorganizavo vaidinimą. Pačios jam sukūrė scenarijų, pačios režisavo, pačios ir vaidino. Spektaklis buvo apie mokyklą, jame pasigirdo net ir lotyniškų sentencijų.

„Mums, pedagogams, spektaklis išties patiko, bet nuteistosioms, kurios anksčiau džiugindavo ugningais šokiais, matyt, nelabai, nes girdėjosi replikų“, – kalbėjo direktorė.

Spektaklio kūrėjos – tik šią vasarą į kalinimo įstaigą teismo atsiųstos moterys. Kaip matyti, jos labiau išsilavinusios, išradingos ir sumanios. G. Žitkevičienė teigė atkreipusi dėmesį, kad pastaraisiais metais nuteistosios ėmė akcentuoti išsilavinimo reikšmę. Ji pati nesyk girdėjusi iš nuteistųjų, kad norint gauti gerai atlyginamą darbą reikia būti išsilavinusiai.

„Tikrai būdavo metų, kai į mokyklą moteris turėdavome atsivesti kone už rankos, gaudydavome jas, motyvuodavome. Dabar matome, kad į klases jos pačios susirenka, mokosi nebeverčiamos, stengiasi“, – sakė pašnekovė.

Privilegijos už mokslą

Kita vertus, G. Žitkevičienė pripažino, kad kalinėms mokykla – dar ir savotiška pramoga, galimybė bendrauti, būti išklausytoms. Nors nė viena mokinė iki šiol nebuvo susirgusi kovidu, praėjusiais metais, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai nurodžius, gana daug laiko ir šioje uždaroje įstaigoje mokslas vyko nuotoliniu būdu. Šiemet, kiek leis galimybės, nutarta vesti įprastas pamokas.

Už tai, kad mokosi, lanko mokyklą, nuteistosioms numatyta ir privilegijų kaip rodančioms pastangų teisingai gyventi. Už mokyklos lankymą kalinėms suteikiami papildomi pasimatymai su artimaisiais, galima jiems daugiau kartų paskambinti. Jei matoma nuteistųjų elgesio pažanga, jos skiriamos į vadinamąją lengvąją grupę ir įvairių nuolaidų gauna dar daugiau.

Tolesnis kelias iš lengvosios grupės paprastai būna vadinamieji pusiaukelės namai. Tokius Panevėžyje, A. Smetonos gatvėje, numatyta atidaryti jau greitai. Taip bus vadinama įstaiga, padėsianti bausmę baigiančioms atlikti nuteistosioms įsitvirtinti laisvėje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų