V. BULAIČIO nuotr.

Nuodėmes teks išpažinti gydytojams

Nuodėmes teks išpažinti gydytojams

Lietuvius blaivybės keliu ryžtingai nusiteikęs vesti sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sugalvojo dar vieną būdą, kaip nuo alkoholio priklausomiems žmonėms padėti atsikratyti šio žalingo įpročio.

Jau nuo liepos 1-osios užsukus pas šeimos gydytoją teks pildyti klausimyną apie alkoholio vartojimo įpročius. Ir jeigu paaiškės, kad pacientas kartais pamiršta saiką, laukia vizitas pas psichiatrą ar net priverstinis gydymas.

Blaivins tautą

Medikai sutartinai tvirtina, kad pati idėja blaivinti tautą gera, tačiau siūlomos priemonės laukiamų rezultatų neatneš.

Sveikatos apsaugos ministro įsakyme nurodyta, kad testą apie alkoholio vartojimą bus siūloma atlikti 18–65 metų asmenims. Tiesa, klausimynas nebus privalomas.

Teste teks atsakyti, kiek dažnai mėgstate pakilnoti taurelę, ar po vakarėlio nejaučiate kaltės ir sąžinės priekaištų, ar ryte „taisote“ sveikatą, ar dažnai negalėjote prisiminti, kas įvyko tą dieną, kai vartojote alkoholį. Netgi ar dažnai nepadarėte to, ką turėjote padaryti.

Atsakę į 10 klausimų, pacientai galės sužinoti alkoholio vartojimo lygį. Jei testo balų suma 8–15 – jūs patenkate į rizikos grupę. Žalingą vartojimą rodo 16–19 balų, o įtariamą priklausomybę nuo alkoholio – 20–40 balų.

Tokiu atveju išklausyti paskaitos apie alkoholio vartojimą neužteks, reikės susidaryti planą, kaip atsikratyti žalingo įpročio. O jeigu testas parodys, kad žmogus priklausomas nuo alkoholio, teks keliauti pas psichiatrą ir šią priklausomybę gydytis specializuotuose centruose.

Šiuo metu prievartinio gydymo negali būti, tačiau žadama iki vasaros priimti įstatymo pataisas, kad nuo alkoholio priklausantys asmenys būtų gydomi priverstinai. Beje, jeigu bus nustatytas rizikingas, žalingas lygis ar net įtariama priklausomybė, pakartotinai testą pacientai turės atlikti kasmet, o tie, kuriems bus nustatyta, jog jų alkoholio vartojimo rizika maža, – kas dvejus metus.

Panevėžio miesto poliklinikos direktorė Irena Čeilitkienė teigia, kad šeimos gydytojai ir taip puikiai žino, kurie jų pacientai turi bėdų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, tačiau dažniausiai jie pagalbos nepriima. V. BULAIČIO nuotr.

Panevėžio miesto poliklinikos direktorė Irena Čeilitkienė teigia, kad šeimos gydytojai ir taip puikiai žino, kurie jų pacientai turi bėdų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, tačiau dažniausiai jie pagalbos nepriima. V. BULAIČIO nuotr.

Teks įveikti kryžiaus kelius

Panevėžio miesto poliklinikos direktorė Irena Čeilitkienė sako, kad iniciatyva blaivinti tautą yra gera, tačiau ne nuo to galo pradedama ją įgyvendinti. Anot jos, popierinių klausimynų pildymas – tik gydytojų darbo gaišinimas. Jie ir taip jau apkrauti popieriniais darbais. Kita vertus, ir be šių klausimynų medikai mato, kas piktnaudžiauja alkoholiu.

„Šeimos gydytojai savo pacientus pažįsta puikiai, žino, kam reikia pagalbos, ir ją siūlo, bet dažniausiai priklausomybių turintys žmonės jos nepriima. Dažnas turi ir tokių pacientų, kurie yra niekur nedrausti ir pas gydytojus nesilanko. Mano nuomone, šie klausimynai – tik papildomas nereikalingas darbas, nes gyventojai turi teisę atsisakyti pildyti. Tad didžioji dalis pacientų, turinčių priklausomybę, šių testų ir nepildys“, – mano I. Čeilitkienė.

Jos teigimu, pirmiausia reikia žiūrėti, ką tokia naujovė duos. Šeimos gydytojas, įtaręs, kad žmogus turi problemų dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, privalo jį siųsti pas psichiatrą, tačiau jų Panevėžyje – vos du. Tad kol žmogus sulauks savo eilės, praeis ir noras gydytis.

„Reikia suprasti, kad alkoholizmo problemos neišspręsime per dvi savaites, su šia priklausomybe teks kovoti visą gyvenimą.“

D. Mačiulis

„Rezultato vien užpildžius popierių nebus, ir be jų mes žinome, kam tokia pagalba reikalinga. Mes pacientus turėsime siųsti pas psichiatrą, o šis, jeigu matys, kad reikalinga, – pas psichologą. Kai tokius kryžiaus kelius reikės nueiti tam žmogui, tai koks gali būti rezultatas“, – „Sekundei“ sakė poliklinikos direktorė.

Nėra garantijų, kad žmogus tą pagalbą priims. Net psichikos ligomis sergančiojo negalima gydyti priverstinai, išskyrus tuos atvejus, kai yra pavojingas sau ir aplinkiniams.

I. Čeilitkienė ironizuoja, kad daugiau naudos būtų už klausimyno pildymą skirti žadamą eurą ne gydymo įstaigai, o pačiam žmogui. Gal tokiu atveju pas gydytojus apsilankytų tie, kurie jau daugybę metų savo gyvenimą skandina alkoholyje.

„Geriau tą eurą duotų tiems, kurie geria, kad bent ateitų į polikliniką ir apsilankytų pas specialistus. Gal būtų didesnė nauda“, – šypsosi I. Čeilitkienė.

Daug neatsakytų klausimų

Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos direktorė, vyriausioji gydytoja Neringa Šinkūnienė prisipažino, kad dėl naujojo sveikatos apsaugos ministro įstatymo kyla begalė klausimų. Dėl tokio klausimyno nebuvo diskutuojama nei su medikais, nei su visuomene.

„Kad užsienyje tokie dalykai yra, tikrai žinau, bet ten sutvarkyta visa sistema. O šiuo atveju dar labai daug klaustukų – pradedant tuo, kaip tai bus apmokėta, ar šeimos gydytojai nebus apkrauti papildomu darbu, ir baigiant tuo, ar tokie klausimynai nepažeis asmeninės žmogaus erdvės. Ar šiuos testus gyventojai pildys sąžiningai ir ar apskritai pildys“, – svarstė N. Šinkūnienė.

Ne vienerius metus su alkoholio priklausomybę turinčiais žmonėmis dirbusi gydytoja net neabejoja, kad sąžiningai testus pildys tik tie, kurie alkoholiu nepiktnaudžiauja, o turintieji tokią priklausomybę paprastai net sau nepripažįsta, jog turi bėdą. Anot jos, dažnas savo priklausomybes slepia, net važiuoja gydytis į kitus miestus, kad tik niekas nesužinotų. Prireiks dar ne vieno dešimtmečio, kol pasikeis ir visuomenės požiūris į tokius žmones.

„Iki šiol buvome viena labiausiai geriančių tautų, dabar tapsime mažiausiai visoje Europos Sąjungoje suvartojančiaisiais alkoholio, nes testus teisingai pildys tik tie, kurie nepiktnaudžiauja svaigiaisiais gėrimais. O turintieji priklausomybių jas neigs iki pat paskutinio kraujo lašo ir vargu ar apsilankys pas psichiatrus. Alkoholizmo problemą reikėtų spręsti kitomis priemonėmis“, – mano N. Šinkūnienė.

Jūsų nuomonė

Galerija

Prievarta rezultatų nebus

Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo direktorius Darius Mačiulis tokį ministro įstatymą taip pat vertina itin skeptiškai. Net ir testui parodžius, kad žmogus turi priklausomybę, niekas negalės jo priversti gydytis, jeigu jis pats nenorės. Ir dabar jie dažnai sulaukia susirūpinusių artimųjų pagalbos prašymo padėti išbristi iš alkoholizmo liūno, tačiau jeigu pats sergantysis neturi motyvacijos, gydymas neduoda rezultatų.

„Per prievartą šioje srityje gerų rezultatų nepasieksime. Gal toks žmogus ir išbus be alkoholio dvi savaites, kol gulės ligoninėje, bet grįžęs į tą pačią aplinką, jeigu nebus motyvacijos, ir vėl atkris. Pats žmogus turi norėti keisti savo gyvenimo būdą“, – „Sekundei“ teigė D. Mačiulis.

Tiesa, su priklausomybę nuo alkoholio turinčiais žmonėmis dirbantys medikai pastebi, kad vis daugiau jų išdrįsta prašyti pagalbos. D. Mačiulis sako, kad didėjantį jų pacientų srautą galima būtų paaiškinti tuo, kad žmonės darosi sąmoningesni, ieško galimybių pasveikti.

Tačiau stebina tai, kad jų pacientų amžius vis jaunėja – didelė dalis sergančiųjų neturi nė trisdešimties metų. Yra ir tokių, kurie Priklausomybės ligų centro duris praveria po penkių ar net dešimties metų blaivaus gyvenimo. Todėl labai svarbu tokiems žmonėms sudaryti sąlygas gauti specialistų pagalbą nelaukiant kelių savaičių ar mėnesių.

„Kiekviena istorija skirtinga. Reikia suprasti, kad alkoholizmo problemos neišspręsime per dvi savaites, su šia priklausomybe teks kovoti visą gyvenimą. Pats kartais stebiuosi, kad žmogus alkoholio nevartojo dešimt metų, bet ir vėl atkrito. Dažnu atveju viskas prasideda nuo didelių gyvenimo sukrėtimų ir jeigu pasimaišo po kojomis alkoholis, jis tampa geriausiu draugu. Tokiais momentais labai svarbu, kad žmogus galėtų apsilankyti pas psichiatrą, kuo greičiau sulaukti reikiamos pagalbos“, – pabrėžė D. Mačiulis.

Komentarai

  • Nu nesąmonė,kad žmogelis prisipažins esantis isgeriantis.NESAMONE

  • Vyrai gėrė, vyrai gers, kol žemelė apsivers, kai žemelė apsivers, ant griuvėsių vyrai gers

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų