Panevėžys niekada negarsėjo didele nuomojamo būsto pasiūla, tačiau daugėjant mieste nuo karo pabėgusių ukrainiečių, išsinuomoti pastogę tapo dar sudėtingiau.
Naudodamiesi išaugusia paklausa, dalis nuomotojų pakėlė kainas tiek, kad jomis stebisi net patys nekilnojamojo turto specialistai.
Panevėžyje ironizuojama, kad nuomotis būstą darosi turtingųjų privilegija. Pagal dabartines kainas nuomai tenka pakloti maždaug trečdalį vidutinio panevėžietiško atlyginimo.
Viename populiariame nekilnojamojo turto skelbimų portale prie nuomos pasiūlymų nurodomi skaičiai ieškančius pastogės verčia griebtis už galvos.
Už vieno kambario 36 kv. m butą pirmajame devynaukščio Parko gatvėje aukšte prašoma 220 eurų, Algirdo gatvėje 48 kv. m butuko nuoma kainuoja 280 Eur, už tokio paties dydžio butą J. Vaitkaus g. renovuotame name prašoma jau 320 Eur, o pačiame miesto centre, Laisvės aikštėje, išsinuomoti du kambarius kainuoja 390 Eur.
Visgi ir tokie skelbimai ilgai neužsibūna.
Naudojasi padėtimi
Nekilnojamojo turto agentūros „Asimonas“ savininkas Kęstutis Kazakevičius pripažįsta šiuo metu nieko negalintis pasiūlyti nuomai: paklausa nemenka, o pasiūla – itin maža.
Negana to, anot jo, Aukštaitijos sostinėje dar niekada nėra buvę tokių aukštų nuomos kainų.
Pasak K. Kazakevičiaus, kainų augimas prasidėjo vos tik pradėjus į Panevėžį keltis karo pabėgėliams.
Anksčiau už dviejų kambarių buto nuomą savininkai prašydavo 200 eurų, dabar tas pats būstas nuomojamas už 300 Eur ir netgi dar daugiau.
Agentūros vadovas skaičiuoja, kad butų nuoma pabrango vidutiniškai 70–100 eurų.
Nuomininkams nebeįkandama
K. Kazakevičiaus teigimu, šiuo metu Panevėžyje paklausiausi vieno kambario butai, tačiau jų išsinuomoti praktiškai nėra galimybių, o jei toks ir atsiranda, nuomos kaina verčia iš kojų – prašoma nuo 200 eurų.
„Net galva sukasi, kai pažiūri į nuomos kainas. Retas potencialus nuomininkas gali sau leisti taip brangiai mokėti“, – neslepia K. Kazakevičius.
Jo manymu, dalis nuomotojų tiesiog naudojasi padėtimi, manydami, kad savo pastogės neturintiesiems nebus kur dėtis ir galop sumokės prašomą kainą.
Tokias verslininkų viltis kursto nuomotis būstų Panevėžyje besidairantys ukrainiečiai.
Kainos kaip Kijeve
K. Kazakevičius pastebi, kad kainų pasiutpolkės išgąsdinti ukrainiečiai dairosi būstų bendrabučiuose, kur nuoma pigesnė.
„Ir bendrabučiuose kainos pakilusios, bet dar ne tiek. Tačiau ir paties paprasčiausio kambario bendrabutyje jau be 100 eurų neišsinuomosi“, – sako nekilnojamojo turto rinkos žinovas.
Už tokią sumą, anot jo, įmanoma bendrabutyje išsinuomoti negausiais baldais apstatytą, maždaug 18 kv. m kambarėlį.
Anksčiau tokį buvo galima gauti ir už 70 eurų, o už 100 Eur nuomotojai siūlydavo netgi suremontuotą su apynaujais baldais.
Anot jo, lietuviškos kainos glumina ir atvykėlius.
„Ukrainiečiai man yra sakę, kad Panevėžyje nuomos kainos tokios kaip Kijeve, o maistas pas mus daug brangesnis“, – sako verslininkas.
Jo teigimu, įtempta geopolitinė situacija nekilnojamojo turto kainas šokdina ne tik Lietuvoje.
Vakarų Ukrainoje esančiame Lvive, į kurį dabar plūsta labai daug ukrainiečių iš karo niokojamų teritorijų, būstų nuomos kainos pakilusios net du tris kartus.
K. Kazakevičius pastebi, kad pastaruoju metu Panevėžyje dažniau būsto dairosi ukrainiečiai.
Vietiniai, išvydę kainas, jo manymu, greičiausiai ieško kitų sprendimų – važinėja ilgesnį atstumą, renkasi būstą rajone ar pan.
Visgi agentūros atstovas svarsto, kad pašokusios nuomos kainos – laikinas reiškinys.
„Jei karas Ukrainoje baigsis, ukrainiečiai plūstelės į savo šalį ir būstų nuomos kainos turės mažėti, nes tiesiog neliks, kas nuomojasi“, – svarsto K. Kazakevičius.
Paklausa išaugusi
Panevėžyje veikiančios agentūros „Hausitus“ vadovas Vaidas Šukys teigia susidaręs nuomonę, kad ukrainiečiams išsinuomoti būstą Panevėžyje nėra paprasta ne tik dėl kainų.
Dalis būstų savininkų nenori atverti durų nelaimės prispaustiems žmonėms, bijodami, kad šie gali pritrūkti pinigų nuomai arba greitai išsikraustyti.
Tačiau sunkiai būstą randa ne tik nuo karo pabėgusios moterys su vaikais, bet ir čia dirbantys vyrai ukrainiečiai, atsivežę šeimas.
„Situacija tokia, kad būsto nuomos paklausa smarkiai išaugo, o pasiūla nespėja jos tenkinti. Daug kreipiasi į mus. Atrodo, atsidaryk skelbimų portalą ir išsinuomok, bet turbūt ten esantys skelbimai neatitinka poreikių“, – mano V. Šukys.
Būtų išjuokę
V. Šukys pastebi, kad sukilus nuomotojų apetitui, neretai už būstą prašoma kaina neatitinka kokybės.
„Mačiau gyvų pavyzdžių, kai išnuomoja butus kokiais 30 proc. brangiau. Nežinau, kas už tiek nuomojasi. Ko gero, neturintys kur dėtis ukrainiečiai, nes lietuvis nesinuomotų buto už tokią kainą“, – įsitikinęs V. Šukys.
Jis neatmetė tikimybės, kad tik laiko klausimas, kol visi pripras prie dabar šokiruojančių kainų. Pasak V. Šukio, dviejų kambarių tvarkingą, naujai nesuremontuotą butą su senutėliais baldais dar visai neseniai buvo galima išsinuomoti už 150–200 eurų.
Dabar už tokį Panevėžyje prašoma nuo 270 eurų.
„Anksčiau skelbimas su tokia kaina būtų sulaukęs daug išjuokiančių komentarų. Kol kas ir mums juokinga, bet tikriausiai prie to priprasime. Nebent greitai baigsis karas ir didelė dalis ukrainiečių išvažiuos“, – sako V. Šukys.
Jo teigimu, atsilaisvinus daug butų, kainos tarsi turėtų kristi, tačiau versle didelė kaina paprastai labai nenoriai nuleidžiama.
Neturi ką pasiūlyti
Ieškantiems išsinuomoti būsto šiuo metu nieko neturėtų pasiūlyti ir „Oberhaus“ agentūra. Jos Panevėžio biuro vadovo Romualdo Paulausko teigimu, išnuomota viskas, ką galėjo – ir butai, ir namai.
„Vis dar paskambina žmonės, ieško, bet neturime ką pasiūlyti“, – patvirtina R. Paulauskas.
Jis irgi atkreipė dėmesį, jog Panevėžyje ne visi nuomotojai nori priimti ukrainiečius, mat laukia ilgalaikių nuomininkų.
Agentūros atstovas neatmeta, kad priešingu atveju gal ir iš viso neliktų būsto nuomai.