Nemenką sumaištį karantinas sukėlė ne tik versle, bet ir švietimo sistemoje.
Pedagogams, mokiniams teko išmokti dirbti nuotoliniu būdu, o abiturientai jau kitą savaitę pradeda taip laikyti ir brandos įskaitas.
Panevėžio gimnazijų vadovai neslepia, kad šiųmetis egzaminų maratonas neatrodo tinkamas sprendimas įvertinti abiturientų žinias. Neatsitiktinai ne viena Europos šalis šįmet jų atsisakė arba paliko jų vos vieną kitą.
Atostogas teks užmiršti
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija paskelbė, kad pagrindinė brandos egzaminų sesija šįmet vyks birželio 22–liepos 21 dienomis. Motyvuojama, kad pavėlinta data suteiks abiturientams daugiau laiko pasirengti egzaminams ne tik nuotoliniu būdu, bet ir kiek vėliau – įprastu. Iki gegužės 4 dienos pratęstas laikas mokykloms surengti lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą abiturientams. Nespėjusios to padaryti iki karantino mokyklos įskaitas nuotoliniu būdu pradeda rengti jau kitą savaitę.
Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktoriaus Raimondo Dambrausko nuomone, šįmet jos vertėjo visai atsisakyti.
„Mano nuomone, ji visiškai nereikalinga ir įnešė nereikalingo streso“, – teigė direktorius.
Pasak jo, internete virė diskusijos ir dėl brandos egzaminų organizavimo. Vieni laikėsi pozicijos, jog juos derėtų atšaukti ir įskaityti 11 bei 12 klasių pažymius, kiti gi tvirtino, kad reikia laikyti. Visgi sprendimas dėl jų vykdymo priimtas.
„Vasaros neturės nei abiturientai, nei mokytojai. Visą liepos mėnesį vyks egzaminai“, – konstatuoja R. Dambrauskas.
Švenčių nebus
Anglų kalbos egzamino kalbėjimo dalis bus organizuojama birželio 22–25 dienomis, lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas vyks birželio 29-ąją, anglų kalbos egzamino kita dalis – liepos 1-ąją, matematikos – liepos 3-iąją. Paskutinis egzaminas – fizikos – numatytas liepos 21 dieną.
Įprastai paskutinį mokymosi pusmetį abiturientams vyksta žinių įtvirtinimas, kartojimasis ir rengimasis egzaminams. Pastarasis, R. Dambrausko nuomone, mokantis nuotoliniu būdu nėra visavertis. Sušvelninus karantino sąlygas, abiturientai galėtų bent trumpam sugrįžti į mokyklas.
Pasak R. Dambrausko, kai kurios valstybės atšaukė brandos egzaminus. Estai, pavyzdžiui, paliko tik du – matematikos ir estų kalbos.
„Aš irgi galvoju, kad reikėjo palikti tik kelių dalykų egzaminus, o kitus įskaityti“, – sako gimnazijos vadovas.
„Aš irgi galvoju, kad reikėjo palikti tik kelių dalykų egzaminus, o kitus įskaityti.“
R. Dambrauskas
J. Balčikonio gimnazijos direktoriaus nuomone, toks įtemptas maratonas, kai egzaminus teskiria vos viena kita diena, bus rimtas iššūkis ir vertintojams.
„Per daug sugrūsti svarbiausi egzaminai, kuriuos laiko beveik visi abiturientai. Jų skaičius didelis ir reikės ištaisyti tuos darbus“, – mano R. Dambrauskas.
Pakartotinė egzaminų sesija baigsis rugpjūčio 4-ąją, tad atestatų be rugpjūčio 7 dienos abiturientai negaus.
Beje, jei vis dar bus laikomasi saugos reikalavimų, jų įteikimas taip pat gali būti neįprastas. Negana to, šių metų abiturientai nuskriausti ir kita prasme – nebus Paskutinio skambučio šventės, greičiausiai nebus ir išleistuvių.
Atsiskaitys virtualiai
Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė pripažįsta, kad didysis iššūkis laukia jau pirmadienį, kai dvyliktokai nuotoliniu būdu laikys lietuvių kalbos ir literatūros įskaitą. Trečiadienį gimnazistai šitaip laikys ir mokyklinį technologijų egzaminą.
Direktorė viliasi, kad neilgai trukus bus leidžiama konsultuoti abiturientus ir gyvai.
K. Paltaroko gimnazija šįmet bus net dviejų didelių egzaminų centru – anglų kalbos bei lietuvių kalbos ir literatūros.
„Jiems vykdyti reikės be galo daug mokytojų, tikimės, kad birželio pabaigoje jau galėsime normaliai dirbti“, – sako G. Gailiūnienė.
Ragino atsisakyti įskaitos
„Kur pirštu besi, kur paliesi, visur iššūkiai, daug ką reikia perplanuoti, pakoreguoti“, – sako Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos direktorius Vaidas Pocius.
Jo teigimu, mokytojai turėjo vilties, kad egzaminai bus atšaukti. Pasak direktoriaus, Panevėžio rajono švietimo bendruomenė siūlė atsisakyti ir lietuvių kalbos įskaitos, tačiau nebuvo išgirsta.
„Manome, kad įskaita tikrai perteklinis patikrinimas. Tuo labiau kad realiai nieko nelemia. Tačiau toks sprendimas ir mes jį privalome vykdyti“, – sako direktorius.
Išbandymu taps ir neįprastas egzaminų laikas.
„Tarpai tarp egzaminų tikrai nedideli, o liepa ir taip nėra tam tinkamiausias laikas, turint omenyje galimą karštį“, – sako V. Pocius.
Vietoj vasaros – žiemą?
Egzaminų nuotaikomis vasarą gyvensiančių mokyklų vadovai suka galvas, kaip teks suderinti darbą vasarą ir mokytojams priklausančias 40 dienų atostogas. R. Dambrauskas teigia jau dabar sulaukiantis klausimų, kaip atostogaus abiturientų klasių vadovai, ir pripažįsta atsakymo neturintis.
K. Paltaroko gimnazijos direktorė G. Gailiūnienė svarsto, kad galbūt dalį mokytojų atostogų gali tekti iš vasaros nukelti į gruodį.