„Ką reikia geriau apmokestinti, tai sunkiasvorį transportą, ypač tranzitu vykstančius vilkikus, kurie labai stipriai dėvi mūsų kelius“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė M. Skuodis.
„Ten apmokestinimą reikia didinti. Pavasarį esame pasiruošę tai daryti. Aišku, reikės Seimo pritarimo, tačiau tuos pasiūlymus pateiksime“, – teigė susiekimo ministras.
Anot jo, parlamentui norima siūlyti labiausiai apmokestinti taršiausius krovininius automobilius.
„Norėčiau, kad tie vilkikai, kurie yra seni, taršūs, susimokėtų maksimaliai. Tie, kurie yra modernūs, mažiau taršūs, jiems mokestis galbūt būtų simboliškai padidintas. Neabejoju, tą ir padarysime“, – kalbėjo M. Skuodis.
Pasak jo, sunkiasvorių transporto priemonių pasinaudojimo Lietuvos keliais mokestis nebuvo keistas nuo 2015 metų.
Tuo metu apmokestini kelius gyventojams, M. Skuodžio teigimu, neplanuojama.
Jis teigė, kad už kelius vairuotojai jau susimoka mokėdami kuro akcizą, nors, ministro nuomone, iš šio mokesčio surenkamų lėšų kelių priežiūrai skiriama nepakankamai, didelė dalis jų perskirstoma.
„Kol kas tokių planų nėra, gyventojai susimoka už kelių būklę pildami kurą, per sumokamą akcizą. Deja, žiūrint istoriškai, atsižvelgiant į visus valstybės biudžeto iššūkius, ta keliams skiriama akcizo dalis mažėja, nes yra perskirstomos lėšos kitoms reikmėms“, – aiškino M. Skuodis.
„Sutinku, kad dabar didžiausi iššūkiai energetikos srityje, bet kalbant apie tai, kai juos išspręsime, tikrai norėčiau, kad keliams skiriama akcizų dalis būtų didesnė“, – patikino jis.
Pasak ministro, dabartinis finansavimas keliams, numatytas tiek jų tinklo plėtrai, tiek priežiūrai, yra nepakankamas.
„Jei jo ilgesnėje, vidutinėje perspektyvoje nepadidinsime, situacijos nepakeisime“, – įsitikinęs jis.
„Deja, kol kas ir plečiame mūsų kelių tinklą (reikia ir žvyrkelius asfaltuoti), ir kartu skiriame investicijas būklei. Reikia didinti finansavimą kelių būklei, jau nekalbant apie plėtrą, mes tą ir darome“, – tęsė M. Skuodis.
Anot jo, tokiame lygyje padidintą finansavimą reikėtų išlaikyti bent 5–8 metus.
„Tada pamatysime rezultatus. Tiesiog važinėdami kiekvienas pamatysime“, – teigė ministras.
Lietuvoje krovininių transporto priemonių valdytojai privalo susimokėti už pasinaudojimą magistraliniais keliais.
Šiuo metu kelių naudotojo mokestis krovininėms transporto priemonėms, kurių masė siekia iki 3,5 tonos, sudaro 6 eurus dienai, 14 eurų savaitei, 28 eurus mėnesiui ir 304 eurus metams.
3,5–12 tonų masės automobiliams vienos dienos leidimas kainuoja 11 eurų, ilgesnių laikotarpių tarifas priklauso nuo taršos – savaitės vinjetė kainuoja 26 eurus EURO IV ir mažiau taršiems, mažesnėms EURO kategorijoms – 37 eurus. Mėnesio mokestis atitinkamai sudaro 52 ir 75 eurus, metų – 550 ir 753 eurus.
Sunkesni nei 12 tonų vilkikai dienai apmokestinami 11 eurų, savaitei 37 (EURO IV ir mažiau taršūs) ir 52 eurais (EURO 0, I, II, III kat.), mėnesiui – 75 ir 107 eurais, metams – 753 ir 1071 eurais.
Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.