„Gyventojų saugumas yra pirmoje vietoje. Todėl negalime pro pirštus žiūrėti į problemą, kuri susiklostė per ilgus metus, kai rizikuojant savo ir aplinkinių saugumu daugiabučiuose yra eksploatuojami dujų balionai. Suprantame, kad klausimas yra socialiai jautrus, todėl reikia plačios diskusijos ir visų pusių, ypač savivaldybių, įsitraukimo, kad ši problema būtų išspręsta“, – sako energetikos viceministras Egidijus Purlys.
Šiuo metu galiojančios Dujų sistemų pastatuose įrengimo taisyklės draudžia namuose, kurie aukštesni nei 2 aukštai, įrengti dujų balionų įrenginius su dujinėmis viryklėmis. Tačiau dažniausiai šios nuostatos nėra paisoma ir rizikuojant saugumu dujų balionai eksploatuojami ir aukštesniuose nei 2 aukštų daugiabučiuose.
Energetikos ministerijos pavedimu Valstybinė energetikos inspekcija kartu su savivaldybių administracijomis ir daugiabučių namų valdytojais pernai atliko patikrinimą Raseinių, Vilniaus, Šalčininkų, Kauno, Varėnos, Tauragės rajonų daugiabučiuose. Nustatyta, kad net 74 proc. patikrintų butų, pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, yra naudojami dujų balionai.
Valstybinės energetikos inspekcijos vertinimais, visoje šalyje gali būti apie 20 tūkst. daugiabučių namų butų, kuriuose maistui gaminti naudojami dujų balionai.
„Šiuo veiksmų planu yra siekiama trijų pagrindinių tikslų. Pirma, iki 2022 m. atsisakyti nesaugiai naudojamų dujų balionų daugiabučiuose. Antra, padėti gyventojams pasirinkti optimalią alternatyvą atsižvelgiant į konkrečias ir specifines situacijas. Trečia, užtikrinti maksimalų finansavimą iš visų galimų šaltinių tam, kad gyventojams finansinė našta būtų minimali“, – akcentuoja energetikos viceministras E. Purlys.
Veiksmų plane numatyta, kad šiuo klausimu aktyviai kartu turi dirbti valstybės institucijos, savivaldybės, gamtinių dujų, elektros energetikos ir suskystintų naftos dujų įmonės, numatyta konkreti veiksmų seka šiai problemai spręsti.
Numatyta, kad turi būti sudarytos galimybės daugiabučių gyventojams naudoti gamtines dujas ar turėti pakankamą elektros energijos galią maistui ruošti.
Bendradarbiaujant su visomis suinteresuotomis pusėmis, veiksmų plane esančioms priemonėms įgyvendinti numatyta panaudoti savivaldybių biudžeto, gamtinių dujų ar elektros energetikos įmonių, ES ar kitų fondų lėšas, taip pagelbėjant gyventojams rinktis kitas alternatyvas.
Už veiksmų plano įgyvendinimo koordinavimą bus atsakinga nuo 2019 m. liepos 1 d. pradedanti veikti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.