Dėl rūkymo sukeltų ligų Panevėžio ir kitų miestų ligoninėse kasmet atsiduria daugybė žmonių. Plaučių, stemplės ar kasos vėžys, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, širdies ir kraujagyslių ligos – tai tik keli ilgamečio rūkymo padariniai. Suprastėjusi sveikata iš žmonių atima gyvenimo džiaugsmą ir nuolat primena, kad mesti rūkyti yra geriausias sprendimas. Tačiau net ir susirgus atsisakyti cigaretės pavyksta toli gražu ne visiems.
„Sekundės“ kalbinti medikai akcentuoja: rūkymo problemai Lietuvoje trūksta dėmesio – priklausomybė nuo nikotino dažnai nepagrįstai nuvertinama. Rūkantieji net ne visada žino apie jiems prieinamą pagalbą ir priemones, galinčias padėti atsisakyti rūkalų. Lig šiol daugiausia dėmesio sutelkiama priklausomybei nuo alkoholio ir narkotikų, o tūkstančiai rūkalių ir jų šeimos lieka nuošalyje, nors Lietuvoje rūko kas penktas suaugęs žmogus.
Gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis patvirtina: rūkymas yra viena stipriausių priklausomybės rūšių. Šią priklausomybę lemia nikotinas, kuris „pririša“ žmogų prie cigaretės.
„Didžiausią riziką sveikatai kelia ne nikotinas, o degimo procese išsiskiriantys ir rūkant įkvepiami dūmai. Cigarečių dūmuose yra apie 7000 cheminių junginių. Iš jų keli šimtai laikomi kenksmingais sveikatai, o apie 100 yra patvirtinti kancerogenai. Priklausomybė nuo nikotino lemia, kad kenksmingos medžiagos dažniausiai į pacientų organizmą patenka kelis kartus per dieną. Negana to, aplinkiniai gali kentėti nuo pasyvaus rūkymo.“
Kenksmingi dūmai išsiskiria, kai temperatūra cigaretėje pakyla iki 900 laipsnių. Didelis karštis lemia, kiek ir kokių kenksmingų chemikalų patenka į aplinką. Dervos ir kiti cheminiai junginiai susiformuoja tabakui degant ir yra įkvepiami, todėl smelkiasi ir veikia burną, trachėją, plaučius.
Remdamasis savo darbo patirtimi, psichiatras J. Urbutis pasakoja sutinkantis dvi rūkalių grupes. Vieni yra užkietėję ir jaučia stiprią priklausomybę. Nepatraukus dūmo, juos apima nerimas, pasireiškia kiti abstinencijos simptomai. Antroji grupė – asmenys, kurie tabako produktus vartoja tik tam tikromis aplinkybėmis, pavyzdžiui, rūko tik per vakarėlius arba tik darbo dienomis per pietų pertrauką. Tačiau ir vieni, ir kiti patiria žalą sveikatai.
Psichiatrui J. Urbučiui tenka padėti žmonėms, kuriuos kamuoja kelios priklausomybės. Būna, kad suvokęs savo alkoholio priklausomybę asmuo supranta, jog greta yra veikiamas ir kitos – nikotino priklausomybės. Tarkim, pacientas be alkoholio praleidžia kelis mėnesius ir jaučiasi lyg įkvėpęs gaivaus oro gurkšnį, bet ima pykti, kad yra priklausomas nuo nikotino, ir nori mesti rūkyti.
„Savo ruožtu aš tokį pacientą įspėju neskubėti, nes dvigubas iššūkis yra kur kas sunkesnis ir dažniau baigiasi nesėkme – atkryčiu. Geriau rezultatų siekti nuosekliai, žingsnis po žingsnio“, – pabrėžia J. Urbutis.
Be to, kritinės, signalinės būklės ligos, kurias sukelia rūkymas, šiuo atveju patenka ne į psichiatrijos sritį, o į kardiologijos, onkologijos, plaučių ligų specialistų dėmesio centrą.
„Geriausias sprendimas sveikatai – mesti rūkyti. Išmėginkite pakaitinę nikotino terapiją, medikamentus, terapijos grupes, knygas ir net alternatyviąją mediciną, pavyzdžiui, akupunktūrą. Priemonių daug ir jos yra prieinamos“, – ragina gydytojas J. Urbutis.
Paprastas psichiatro patarimas norintiesiems mesti rūkyti – pasikalbėti apie tai su šeimos gydytoju.
Vien tai, kad rūkalius pasiryžta prašyti pagalbos, pagerina jo galimybes mesti rūkyti. Mat dažnam rūkančiajam vien savo pastangomis nepavyksta atsisakyti cigaretės. Specialistų konsultacijos ir tinkamai parinkti vaistai net tris kartus padidina tikimybę mesti rūkyti. Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo direktoriaus Dariaus Mačiulio teigimu, jų centre jau antrus metus vykdoma programa, per kurią norintieji atsikratyti šio žalingo įpročio gali gauti ne tik specialistų konsultacijas ir palaikymą, bet ir medikamentus, mažinančius fizinį potraukį rūkyti, – nikotino pleistrus, purškalus, tabletes. Kol kas tenka konstatuoti, kad tokia galimybe pasinaudojo itin maža dalis rūkymo priklausomybę turinčių panevėžiečių. 2020 metais į RPLC Panevėžio filialą kreipėsi 11 asmenų, o šiemet vos 4. Kaip sako pastebintis D. Mačiulis, dažniausiai tai jaunesnio amžiaus panevėžiečiai, kurių rūkymo stažas dar nėra didelis.
„Jei tai būtų anoniminė priemonė, tikėtina, besikreipiančiųjų būtų daugiau. Gal tokiai statistikai įtakos turėjo ir pandeminė situacija, kai žmonės be būtinos priežasties vengia kreiptis į medikus. Yra ir tokių, kurie rūkymo neįvardija kaip labai kenksmingo. Alkoholis dažniausiai būna ta priežastis, dėl kurios žmonės praranda šeimas, mylimuosius, darbą, o rūkymas nėra tokia priklausomybė, kuri taip stipriai veiktų socialinį gyvenimą“, – svarsto D. Mačiulis.
Anot jo, 99 proc. besikreipiančiųjų į RPLC Panevėžio filialą nori įveikti priklausomybę nuo alkoholio. Daugelis jų yra priklausomi ir nuo tabako gaminių, tačiau medikai nerekomenduoja vienu metu kovoti su abiem priklausomybėmis – tokiu atveju gerokai didesnė tikimybė, kad žmogus ir vėl grįš į priklausomybių kelią.
„Mes niekada nerekomenduojame žmogui vienu metu atsisakyti dviejų priklausomybių. Nors galime padėti, bet dažniausiai tai nebūna sėkminga. O kad žmonės mūsų duris pravertų norėdami atsisakyti tik rūkymo priklausomybės, tėra pavieniai atvejai. Vis tiek viliamės, kad vis daugiau rūkalių bent pabandys pas mus ateiti. Juk tai nieko nekainuoja“, – sakė D. Mačiulis.