Nuo šių metų vaiko išlaikymo išmokas skiria ne Vaikų išlaikymo fondas, o „Sodra“. Ji taip pat įpareigota ir iš skolininkų tėvų išieškoti skolas. Tikimasi, kad dėl „Sodros“ turimų galimybių procesas taps efektyvesnis.
Jau antroje metų pusėje žadama tikrinti visas skolininkų sąskaitas ir iš ten automatiškai nuskaičiuoti lėšas. Užsienyje esantys skolininkai taip pat negalės būti ramūs – juos pasiekti leidžia ir Lietuvoje ratifikuota Hagos konvencija.
Vaiko išlaikymo išmoka mokama, kai vaikas negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto vienam iš tėvų arba abiems tėvams. Dėl šių išmokų gali kreiptis vienas iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas, arba vaiko globėjas (rūpintojas).
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis sako, kad tokių vaikų, už kuriuos vienas iš tėvų ar abu nemoka alimentų, dabar yra apie 21 tūkst. Kiekvieną mėnesį juos auginantiems vienam iš tėvų ar teisėtam globėjui išmokama iš viso 1,3 mln. eurų.
„Vaikų išlaikymo fondas buvo sukurtas 2008 metais. Vaikams išlaikyti skiriami visuomenės pinigai, kuriuos fondas turėtų susigrąžinti iš savo prievolės nevykdančių tėvų. Vis dėlto per dešimt metų susikaupė 120 mln. eurų skola“, – sako jis.
Anksčiau Vaikų išlaikymo fondas, ieškodamas skolininkų, dirbdavo su antstoliais, tačiau „Sodra“ turi daug geresnes technines galimybes. S. Jarmalio teigimu, „Sodrai“ perėmus Fondo funkcijas, galima ne tik efektyviau skirti ir mokėti išmokas, bet ir susigrąžinti skolas naudojantis apdraustųjų ar įmonių duomenų registrais bei efektyviais įrankiais, skirtais užtikrinti, kad gyventojai vykdytų savo prievoles valstybei.
„Šie gyventojai iš tiesų skolingi ne „Sodrai“ ar Fondui, o visuomenei, kurios lėšomis teikiama pagalba jų vaikams, kuriais šie nesirūpina. „Sodra“ sieks tą skolą susigrąžinti. Šiuo metu tikriname informaciją ir rengiame detalią skolininkų duomenų bazę, o aktyvius išieškojimo veiksmus pradėsime antroje šių metų pusėje“, – sako, kad bus griežtai imamasi skolininkų, jis.
Kartu atkreipia dėmesį, kad vien pranešus, jog nuo metų pradžios Vaikų išlaikymo fondo funkcijas perima „Sodra“, dalis alimentų nemokėjusių tėvų kreipėsi patys ir sugrąžino 150 tūkst. eurų.
Pasieks ir užsienyje
Pasak S. Jarmalio, svarbu, kad „Sodra“ turi visas galimybes skolininkus pasiekti užsienyje, nes pagal Hagos konvenciją bendradarbiauja su visomis ES bei konvenciją ratifikavusiomis pasaulio šalimis, tokiomis kaip JAV, Kanada, Brazilija, Norvegija, Ukraina ir kt. Tai padeda užtikrinti, kad tėvai nuo savo prievolių negalėtų pasislėpti užsienio šalyse. Paaiškėjus, kad skolininkas išvykęs iš Lietuvos, pateikiamas prašymas tos šalies kompetentingai institucijai, kuri išieško skolą pagal toje šalyje galiojančius teisės aktus.
Šiuo metu Vaikų išlaikymo fondo išmoka vienam vaikui negali viršyti 68,4 euro per mėnesį. Jeigu priteisti alimentai mažesni, mokama suma – priteistų alimentų dydžio. Jeigu vienas iš tėvų moka dalį alimentų, fondas padengia skirtumą, tačiau ne daugiau nei 68,4 euro per mėnesį.
Norint gauti išmoką reikia „Sodrai“ pateikti prašymą skirti vaiko išlaikymo išmoką bei teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį, kuriuose nustatytas vaiko išlaikymo lėšų dydis. Pasak S. Jarmalio, jeigu išmoka buvo mokama 2017 metais, nieko daryti nereikia. Jeigu išmoka priklauso, „Sodra“ tiesiog tęsia mokėjimą. Svarbu žinoti, kad išmoka neskiriama arba išmokos mokėjimas stabdomas, jeigu vaiką auginantis vienas iš tėvų arba globėjas, arba pats vaikas išvyksta gyventi į užsienį.