Nemokamo maisto poreikis auga

Nemokamo maisto poreikis auga

 

Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ sandėliuose jau kraunami Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo maisto paketai. Šį kartą jie dosnesni, tačiau ne visi žmonės juos pasiima.

„Maisto banko“ Panevėžio padalinio vadovė Justina Tubienė sako, kad maisto paketai jau jų sandėliuose, o šiandien pradės keliauti į rajono seniūnijas. Panevėžyje vadinamieji europiniai maisto paketai bus dalijami savaitę nuo rugpjūčio 26 dienos, o kiekviena seniūnija susidarys savo dalijimo grafikus.

Šį kartą sunkiau besiverčiantieji gaus ganėtinai dosnius paketus – net dešimties rūšių maisto produktų. Bus rapsų aliejaus, avižiniai sausainių su šokolado gabaliukais, grikių kruopų, vištienos konservų, konservuotų daržovių sriubos (agurkų), ryžių kruopų, cukraus, konservuotų pupelių pomidorų padaže, makaronų, saldinto sutirštinto pienas. Be to, cukraus, konservuotų pupelių, makaronų ir saldinto sutirštinto pieno bus skiriama po du vienetus. Tad vienas žmogus namo parsineš 14 maisto produktų pakuočių. Likę – spalio ir gruodžio mėnesių – maisto paketai taip pat bus gausesni.

Pasak J. Tubienės, per šį dalijimą maisto paketus Panevėžio rajone turėtų gauti 3 600 žmonių, mieste – 2 981, Kupiškyje – 2 260. Palyginti su birželio mėnesiu, gavėjų šiek tiek padaugėjo. Panevėžio rajone gaunančių paramą maistu padaugėjo dešimčia, o Panevėžyje ir Kupiškyje – po du šimtus.

Panevėžio padalinio vadovė sako negirdėjusi skundų dėl maisto kokybės. Kartais, jos teigimu, vyresnieji neima sausų pusryčių, tačiau dėl netinkamų produktų nepatenkintų nebuvo.

„Maisto banko“ Panevėžio padalinio vadovė J. Tubienė sako, kad šį kartą žmonės gaus 14 vienetų dešimties rūšių maisto produktų.

Ne visi pasiima

Nors prašančiųjų paramos yra nemažai, tačiau maisto produktų paketus pasiima ne visi. Pavyzdžiui, „Maisto banko“ duomenimis, prieš praėjusį dalijimą prašymus paramai gauti teikė 3 590 Panevėžio rajono gyventojų, paramą atsiėmė 3 569 žmonės – 21 maisto paketas liko. Kodėl taip nutinka, sunku tiksliai atsakyti. Pasak J. Tubienės, dalyta birželį, vasarą, gal žmonės buvo kur nors išvykę. Daliai gal trūko informacijos arba patys kažkodėl nepasiėmė. Padalinio vadovės teigimu, žmonės apie maisto paketų dalijimą gauna SMS žinutes. Be to, ta informacija daug kur skelbiama. Tačiau būna atvejų, kai po gero mėnesio ateina žmogus ir sakosi nieko nežinojęs.

„Nežinau, kas yra. Gal patys nesidomi?“ – svarsto vadovė.

„Maisto bankas“ produktus nuo paskelbtos datos dalija savaitę. Dar gerą savaitę juos laiko pas save ir nepasiėmusius dar kartą informuoja žinute. Jei žmonės paketų vis tiek neatsiima, visi likę produktai suskaičiuojami ir paskirstomi įvairioms labdaros bei kitoms organizacijoms.

Reikia ir žinių

J. Tubienės manymu, sunku būtų atsakyti, ar žmonės gyvena sudėtingai, ar situacija keičiasi į gera. Pasak jos, kartais, palyginti su kitais regionais, atrodo, kad skaičiai mažėja, bet gyvenimas iš tiesų yra sunkus ir nemažai žmonių skursta.

„Būna visokių atvejų – praranda maitintoją, gaisras, nelaimė šeimoje. Socialiniai darbuotojai kreipiasi į mus su rekomendacijomis dėl paramos maistu. Tokių atvejų per savaitę būna po vieną ar net daugiau“, – sako J. Tubienė.

Be to, įgyvendinami įvairūs projektai skurdžiai gyvenantiems ir socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Nemažo susidomėjimo sulaukia ir „Maisto banko“ akademija.

„Susirenka nemažas ratas žmonių. Jiems reikia ne tik paramos maistu, bet ir žinių“, – padalinio vadovė sako, kad mokymuose kalbama apie tinkamą mitybą turint mažas pajamas, kaip įsidarbinti ir panašius dalykus.

J. Tubienė pasakoja, kad į mokymus apie mitybą, darbo paiešką, savęs pristatymą susirenka nemažai žmonių. Kaskart turima iki 30 susidomėjusiųjų. Tokie mokymai nėra privalomi.

„Mitybos mokymai populiarūs. Moko pagaminti kelis produktus, galima paragauti. Iš tos pačios penkių grūdų košės gaminami trys skirtingi patiekalai – šaltas, šiltas ir desertas. Žmonės tikrai užduoda daug klausimų ir išeina patenkinti“, – pasakoja J. Tubienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų