Site icon sekunde.lt

Nemokami kolumbariumai sparčiai pildosi

P. Židonio nuotr.

Lietuvoje įtvirtinus teisę gyventojams nebemokėti už nišas savivaldybių įrengtuose kolumbariumuose, nuo pernai lapkričio Panevėžyje jų paklausa išaugo daugiau nei dvigubai.

Netgi pasitaikė atvejų, kai kapavietėje palaidotas mirusysis buvo ekshumuotas, kremuotas, o jo pelenai amžinai ilsėtis padėti kolumbariumo nišoje.

Poreikis auga

Panevėžio savivaldybės renkama statistika byloja, kad pernykštį sausį, kai už Šilaičių kapinių kolumbariumo nišą tekdavo mokėti 550 eurų, mirusiųjų urnoms buvo išpirktos devynios. Šiųmetį sausį nemokamai skirta jau 19 nišų.

„Kolumbariumų nišoms tapus nemokamoms, jų poreikis išaugo daugiau nei du kartus. To ir buvo galima tikėtis. Lietuvoje vos pasklidus žiniai, kad už savivaldybių lėšas pastatytuose kolumbariumuose nišos bus skiriamos nemokamai, sulaukdavau gana daug skambučių. Žmonės teiravosi, ar nemokamai niša bus skiriama ir Panevėžyje“, – teigė Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Simona Zavackienė.

Panevėžio Šilaičių kapinėse kolumbariumas pastatytas už Savivaldybės lėšas, taigi ir nišos jame nuo praėjusių metų lapkričio tapo nemokamos.

S. Zavackienės teigimu, per praėjusius 2022-uosius Panevėžio savivaldybė yra išdavusi 1206 leidimus laidoti mirusiuosius jai priklausančiose kapinėse. Bemaž pusė – 533 mirusieji buvo kremuoti. Didžioji dalis urnų su pelenais laidota į žemę, dalis amžinai ilsėtis padėta į kolumbariumo nišą, išpirktą anksčiau, kur jau buvo sustatytos kitų šeimos mirusiųjų urnos.

2022-aisiais urnoms skirta 121 nauja niša.

„Pirmų trijų praėjusių metų ketvirčių duomenys rodo, kad iki lapkričio per mėnesį būdavo išperkama po keletą, daugiausia – dešimt nišų. O štai pradėjus jas skirti nemokamai, lapkritį skirta 18, gruodį – 16, šių metų sausį – 19 nišų“, – vardijo S. Zavackienė.

Istorinėse kapinėse – nauji laidojimai

Šiuo metu Šilaičių kapinių kolumbariume dar yra 254 laisvos nišos. Iki jas pradėjus skirti nemokamai, tokių buvo 310.

Kol už nišą buvo privalu sumokėti 550 eurų mokestį, planuota, kad vietų urnoms Panevėžio kolumbariume pakaks iki 2025-ųjų.

Dabartiniai skaičiai rodo, kad miestui kolumbariumą teks plėsti.

Panevėžio savivaldybė yra numačiusi kolumbariumo statybas ir pačiame mieste – žaliojoje zonoje šalia Ramygalos gatvėje veikiančių Kristaus Karaliaus katedros kapinių.

Laidoti urnas jau turimose kapavietėse šalia anksčiau palaidotų artimųjų leista ir senosiose, istorinėse miesto kapinėse Sporto gatvėje, Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios pašonėje.

Šiose kapinėse galima laidoti tik kremuotus palaikus urnose, laidoti velionius karstuose galimybės nėra. Pasak S. Zavackienės, praėjusiais metais šiose kapinėse amžino poilsio urnose atgulė dviejų mirusiųjų palaikai.

Panevėžio savivaldybė pernai sulaukė dviejų prašymų leisti ekshumuoti mirusįjį, jį kremuoti ir urną su pelenais pastatyti kolumbariume. P. Židonio nuotr.

Panoro iškasti

Specialistė atkreipė dėmesį, kad pernai buvo išduoti du leidimai ekshumuoti Panevėžio kapinių žemėje palaidotus palaikus, po to juos kremuoti, o urnos su pelenais padėtos kolumbariume.

Savivaldybė pažymą ekshumuoti išduoda prašytojams jau turint Nacionalinio visuomenės centro leidimą. Sutvarkius visus popierius, karstus su palaikais iškasa laidojimo paslaugas teikiančių įmonių duobkasiai, tuomet karstai vežami į krematoriumus ir mirusiųjų kūnai grįžta pelenais.

Pasak S. Zavackienės, vieta kolumbariume, kaip ir kapinių žemėje, skiriama iš eilės, nepaisant, jog pasitaiko pageidavimų gauti konkrečią nišą. Anot specialistės, pageidavimai nišoms – patys įvairiausi: vieni artimųjų pelenus norėtų laikyti kolumbariumo blokų, kuriuos jau spėta praminti mirusiųjų daugiabučiais, viršutiniuose aukštuose, kitiems kaip tik norisi vietos arčiau žemės.

„Norintieji apatinių aukštų tvirtina, kad ten paprasčiau padėti gėlių ar žvakių“, – teigė S. Zavackienė.

Šilaičių kapinių kolumbariumą šiuo metu sudaro dešimt blokų.

Nišos populiarėja

Kitąmet bus dešimt metų, kai Panevėžys turi kolumbariumą. Pirmas toks mirusiųjų daugiabutis Šilaičių kapinėse pastatytas 2014 metais. Jame įrengtos 424 nišos užpildytos per šešerius metus. Prieš trejetą metų – 2020-aisiais kolumbariumas išplėstas – pastatyta daugiau mirusiųjų daugiabučių blokų, juose įrengta 511 nišų. Šiuo metu tuščių belikę maždaug pusė.

Pastarųjų metų duomenys byloja, jog prieš penkerius metus – 2018-aisiais Panevėžio kapinių kolumbariume išpirktos 65 nišos, 2019 metais – 80 nišų, 2020 metais – 78, 2021 metais – 125, pernai – 121 niša.

Rajonui kolumbariumų nereikia

Teisė laidoti mirusius artimuosius Lietuvos piliečiams suteikta bet kuriose šalies kapinėse, nepaisant to, kur gyveno ar buvo registruotas mirusysis, ar kur gyvena jo artimieji.

Analizė, kur gyvenę mirusieji laidojami Panevėžio savivaldybei priklausiusiose kapinėse, pasak S. Zavackienės neatliekama. Tačiau iš pateikiamų dokumentų matyti, kad laidojami ne vien panevėžiečiai.

O štai Panevėžio rajone išsimėčiusiose kapinaitėse kolumbariumų nėra.

Šios Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis teigė, jog gyventojai nėra išsakę tokio poreikio, tad net nekeliamas klausimas, ar už biudžeto lėšas jų įrengti.

Rajonas vietomis mirusiesiems rūpinasi plėsdamas kapams skirtą teritoriją.

„Neseniai išplėstos Vadoklių kapinės, šiuo metu planuojama Karsakiškio seniūnijoje esančių Naujikų kapinių plėtra“, – kalbėjo E. Lunskis.

 

Exit mobile version