G. Kartano nuotr.

Nemokamas vasaros poilsis – tik greičiausiems

Nemokamas vasaros poilsis – tik greičiausiems

Panevėžio mieste ir rajone įrašyti vaiką į savivaldybių finansuojamą nemokamą vasaros stovyklą – tikra loterija.

Nepagavusiems fortūnos už skverno už atžalų vasaros poilsį teks plačiai atverti piniginę. Už dešimties dienų poilsį stacionarioje stovykloje, net jei jos vaizdas nepasikeitęs nuo sovietmečio, teks atseikėti nuo maždaug dviejų šimtų eurų iki kelis kartus didesnės sumos.

Kaip lašas jūroje

Jau tradicija, kad nemaža dalis Panevėžio pradinukų vasaroja bibliotekose.

Prieš kone du dešimtmečius tokias stovyklas pradėjusios organizuoti Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus „Žalioji pelėda“ vedėja Alvida Bratkauskienė teigė, kad norinčiųjų visada gerokai daugiau, nei įstaiga gali priimti.

Šįmet planuota, kad bibliotekoje vienu metu stovyklaus trys dešimtys mokinių, bet sąraše – jau per keturiasdešimt.

„Visos vietos buvo užpildytos per dvi dienas“, – sako A. Bratkauskienė.

Šiai vasaros stovyklai, kuri truks kiek daugiau nei dvi savaites, Panevėžio savivaldybė skyrė 700 eurų.

Pasak bibliotekos vedėjos, tai tik lašas jūroje, žinant, kaip viskas brango ir kiek vaikų nori vasaroti tarp knygų.

„Vietos užpildytos per rekordiškai trumpą laiką.“

V. Kuzmienė

Pavyzdžiui, vien už autobusą ekskursijai į Rokiškį teko atseikėti per 300 eurų.

Stovyklautojų dar lauks sferinis kinas, muilo burbulų fiesta, išvyka į Krekenavos regioninį parką bei daugybė kitų veiklų.

„Vaikai nenori tiesiog sėdėti ir skaityti knygas ar piešti – tą jie darė visus mokslo metus. Stovyklautojams reikia įdomių užsiėmimų, ekskursijų, kelionių. Nors stovykla nemokama, gali tekti prašyti tėvelių prisidėti prie kai kurių brangesnių edukacinių veiklų“, – kalbėjo A. Bratkauskienė.

Vedėja pastebi, kad šiemet itin aktyvūs pirmokų tėvai. Tokio amžiaus vaikai sudarys daugiau kaip pusę visų stovyklautojų.

„Pernai buvo nerekomenduojama organizuoti stovyklų, tačiau turėjome tris dešimtis stovyklautojų, nors ruošėmės priimti perpus mažiau. Šiemet taip pat antplūdis. Puikiai suprantu ir tėvus – o kur palikti pirmokėlį. Seneliai paprastai dar jauni ir dirbantys, stacionarios stovyklos kainuoja, o ir tos pačios trunka po savaitę. Pas mus vaikai būna užimti bent jau birželį“, – kalbėjo A. Bratkauskienė.

Arčiau gamtos

Panevėžio pakraštyje veikianti Gamtos mokykla šią vasarą pasiruošusi priimti net septynias stovyklautojų pamainas.

Nepaisant to, vietos jose užpildytos irgi per porą dienų.

Gamtos mokykla orientuojasi taip pat į mažiausius mokinius – pradinukus.

Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui Virginijos Kuzmienės, stovykla truks savaitę, po keturias valandas per dieną.

„Daugiau vaikų priimti negalėtume fiziškai. Vietos buvo užpildytos per rekordiškai trumpą laiką. Galime priimti tik vaikus, kurie mokosi miesto mokyklose, nors labai norėtų ir visai šalia esančios Piniavos pradinukai“, – pasakojo V. Kuzmienė.

Jos nuomone, tėvus labiausiai traukia tai, kad stovykla nemokama.

Be to, nors ši mokykla ir mieste, tačiau labai arti natūralios gamtos.

„Ne visi tėvai gali atostogauti visą vasarą, ne visi gali išsiųsti vaiką į brangias stovyklas, tad ieško pačių įvairiausių galimybių. Nieko stebėtino, kad visos nemokamos stovyklos išgraibstomos akimirksniu“, – mano V. Kuzmienė.

Pakako pusdienio

Vasaros stovyklas organizuojančios miesto švietimo ir kultūros įstaigos laukia pradinukų. Vyresniems vaikams ir paaugliams šiuo klausimu daug liūdniau.

Šiemet pirmą kartą į kūrybinę-mokslinę stovyklą 11–14 metų mokinius pakvietusiam Panevėžio regioniniam STEAM centrui ilgai laukti vasarotojų nereikėjo.

„Vos paskelbėme apie registraciją į stovyklą ir visos vietos buvo užpildytos per pusdienį. Mūsų centras savo veiklą pradėjo gruodį, tad tai pirmoji tokia stovykla“, – tokiu aktyvumu stebėjosi vedėja Vaida Šiaučiūnė.

Čia paaugliai nemokamai galės stovyklauti savaitę. Sudarytos dvi – rytinė ir popietinė pamainos.

„Stovykla bus ne tik pramoginė, bet ir pažintinė. Visos veiklos bus orientuotos į mokslinį-edukacinį pažinimą“, – sako V. Šiaučiūnė.

Gamtos mokykla šią vasarą turės septynias stovyklautojų pamainas, tačiau norinčiųjų joje vasaroti gerokai daugiau. P. Židonio nuotr.

Šimto eurų neužteks

Nespėjusiesiems užregistruoti atžalų į nemokamas stovyklas liks plačiau atverti piniginę.

O mokamo poilsio pasirinkimas išties didelis – nuo šokių, anglų kalbos iki sukarintų ir ekstremalaus sporto ar skirtų išimtinai tik mergaitėms stovyklų gamtos apsuptyje.

Savaitės kelialapis tokiose kainuoja nuo 160 eurų.

Jei stovykla organizuojama užsienyje, šią sumą reikėtų padauginti dar mažiausiai iš keturių.

Nors tokios kainos įkandamos ne kiekvienai šeimai, kai kuriose stovyklose jau dabar nebeliko vietų. Panevėžio rajone uždarius „Trimito“ stovyklą, šiame krašte vaikams vasaros poilsį siūlo tik dvi – ateitininkų Berčiūnuose ir „Šilelis“ Žaliosios girios draustinyje.

Nors abiejose vaikai apgyvendinami nuo sovietmečio laikų didesnio remonto nemačiusiuose mediniuose, vėjo košiamuose nameliuose, poilsiautojų vis tiek sulaukia.

Stovyklos „Šilelis“ direktorė Daiva Arelytė teigė, kad šiemet planuojamos trys pamainos. Iš viso pamainoje gali stovyklauti apie 400 vaikų.

„Paskutinį kartą gausiau vaikų buvo pirmaisiais pandemijos metais, kai didesnį finansavimą skyrė Panevėžio savivaldybė. Tada galėjome dalį vaikų priimti visiškai nemokamai. Kaip bus šiemet, labai sunku prognozuoti“,– sako D. Arelytė.

Atgal į praeitį

Nors „Šilelyje“ – vieni pigiausių kelialapių, ne visiems priimtina stovyklavietės aplinka.

Stovykla skaičiuoja jau daugiau kaip penkis dešimtmečius.

Ne kartą pasitaikė atvejų, kai pirmą kartą į stovyklą savo atžalas atvežę tėvai pašiurpsta nuo gyvenimo sąlygų – vargani mediniai nameliai, kone antikvarinės metalinės lovos, sovietmetį menantys baldai ir patalai.

D. Arelytė sutinka, kad reikia didžiulių investicijų remontams, tačiau iš įvairių projektų laimėtos lėšos skiriamos vaikų užsiėmimams.

„Tėvams labai svarbu ir gyvenimo sąlygos, bet vaikams rūpi tik draugai, įdomios veiklos, vasaros džiaugsmai“, – tvirtino D. Arelytė.

Panevėžio savivaldybė šįmet skyrė 20 tūkst. eurų vaikų vasaros poilsiui – lėšos padalytos 32 stovykloms.

Panevėžio rajonas vaikų vasaros poilsiui atseikėjo 36 tūkst. eurų.

Galerija

 

Komentarai

  • Savivaldybei reikia pasirūpinti nemokamu autobusu vaikų stovykloms, ar tai ekskursijoms ,ar pavežti į maudynes, ar atvežti į miesto muziejus, koncertus ir kt. Atstumai nedideli, reikia tik noro. Tai būtų parama savo įmonei ir graži paslauga vaikams .Aplink miestą yra daug sodybų, ten vykdykite vaikų poilsį, pastatykit palapines ir ten mokykite kalbų, kitą pusdieni šokit, sportuokit, žaiskit kartu su ukrji.vaikais

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų