„Didžiausias šiuo metu ne sveikatos priežiūros įstaigoje esantis COVID-19 židinys – Nemenčinės siuvimo įmonėje. Penktadienį čia nustatytas vienas, šeštadienį dar keturi atvejai, o sekmadienį jau iš viso yra trylika įmonės darbuotojų, kuriems patvirtintas koronavirusas ir tas skaičius dar didės. Labai plinta ir tai labai mus neramina“, – BNS sekmadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
Anot jos, žaibiško plitimo nepavyksta sustabdyti ir dėl galimų saviizoliacijos pažeidimų, ir galbūt dėl įmonės vadovybės atsainaus požiūrio, dėl kai kurių gautų pranešimų jau kreiptasi ir į policiją.
„Ypač nerimą kelia tai, kad turime pranešimų apie saviizoliacijos pažeidimus. Turi būti apie 100 žmonių izoliuotų ir jau gavom pranešimus iš Nemenčinės gyventojų apie izoliavimosi pažeidimus, informuota policija“, – pasakojo R. Lingienė.
Registrų centro duomenimis, pasak epidemiologės, Nemenčinės siuvimo įmonėje dirba 314 darbuotojų.
„Taip pat gavome persiųstas telefonų žinutes, jei jos tikros, dar reikės tikrinti, kurios siųstos darbuotojams iš įmonės administracijos, kad dalis žmonių po Velykų kviečiami atlikti ta tikrus darbu įmonėje. Nors įmonė mūsų sprendimu negali vykdyti veiklos, kol nebus išsiaiškinti visi kontaktiniai asmenys, lokalizuotas židinys“, – sakė epidemiologė.
Anot jos, šiuo metu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai intensyviai dirba atlikdami epidemiologinius tyrimus, bendradarbiauja su Vilniaus rajono savivaldybės administracija.
„Tas užsikrėtusiųjų Nemenčinės įmonėje skaičius labai augantis, nepavyko lokalizuoti pirmom dienom, tai arba žmonės vaikščiojo į darbą sirgdami, arba nejausdami simptomų, arba įmonėje nebuvo laikomasi tam tikrų saugos reikalavimų“, – svarstė R. Lingienė.
Dar vienas susirūpinimą keliantis atvejis nustatytas Vilniaus rajono globos ir slaugos namuose „Senevita“.
Šioje įstaigoje koronavirusas patvirtintas vienam darbuotojui. Baiminamasi, kad užkratas nepasiektų pacientų – slaugomų senyvo amžiaus, kitų gretutinių ligų turinčių žmonių, kuriems Covid-19 ypač pavojingas.
„Čia atliekama labai intensyviai epidemiologinė diagnostika, iššūkis didžiulis, kaip padaryti, kad liga neišplistų, jei infekcija patenka į slaugos, globos įstaigas, kuriose gydomi labiausiai pažeidžiami žmonės, taip paprastai nepasitraukia“, – sakė R. Lingienė.
Pasak jos, pavyzdžiui, visos dėl COVID-19 infekcijos patvirtintos mirtys Klaipėdos regione – slaugos pacientų.
Šiuo metu, pasak epidemiologės, šalyje yra apie 30 užkrečiamų ligų židinių, t.y. kuomet virusas išplitęs per kontaktus.
„Jei suserga vienas žmogus ar net keletas, bet jie tarpusavy nesusiję, ir jei greitai pavyksta nustatyti, židiniai greitai lokalizuojami. Tačiau šiuo metu turime 29 židinius, kur nustatyta du ir daugiau tarpusavyje susijusių atvejų“, – aiškino specialistė.
Pasak jos, nemaža dalis tokių židinių, kur virusas išplito per kontaktus, yra medicinos įstaigose.
„Pavyzdžiui, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje 84 užsikrėtusieji vieni nuo kitų“, – sakė R. Lingienė.
Problema, anot jos, išlieka viruso plitimas tarp medicinos darbuotojų.
„Tai viena didžiausių problemų. Tarp užsikrėtusiųjų apie 20 proc. sudaro medicinos darbuotojai. Kinijoje šis skaičius siekė 3,8 proc., Italijoje – 9 proc. Ispanija šiuo atveju yra blogasis pavyzdys, čia susirgusiųjų 26 proc. sudaro medicinos darbuotojai“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos centro Vilniaus regiono vadovė.
„Per visą laikotarpį nuo epidemijos pradžios buvo izoliuota 1317 medicinos darbuotojų, tai pagalvokite, koks krūvis tenka tiems, kurie turi juos pavaduoti“, – pridūrė ji.
Lietuvoje koronavirusas nustatytas 1053 žmonėms. Dėl šios infekcijos mirė 23 žmonės, pasveikusiais laikomi 97 asmenys. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, tarp pasveikusiųjų yra 15 – sveikatos priežiūros specialistų (vienas iš jų – farmacininkas).
„Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama“.