Po treniruočių stovyklos Turkijoje namo į Ukrainą nebegalintiems grįžti jauniesiems treko dviratininkams Panevėžys suteiks ne tik pastogę, bet ir sąlygas toliau treniruotis. P. Židonio nuotr.

Nelaimės fone įstatymų grimasos

Nelaimės fone įstatymų grimasos

Karo Ukrainoje fone ryškėja kai kurių teisės aktų grimasos.

Ukrainiečiams, kurie siaubingą žinią apie užpultą tėvynę pasitiko viešėdami užsienyje, pasiekus Lietuvą teks valstybei sumokėti 120 eurų. Tiek Migracijos departamente atsieina mokestis tiems kurie užuovėjos į mūsų šalį atvyksta ne tiesiogiai iš pačios Ukrainos, o žinios apie karą sulaukę būdami užsienyje.

Panevėžio savivaldybės ir Lietuvos dviračių sporto federacijos (LDSF) vadovai ieško išeities, kaip pagelbėti į tokias teisės aktų pinkles pakliuvusiai 26 ukrainiečių sportininkų ir juos lydinčių asmenų grupei, planuojančiai atskristi iš Turkijos.

Su prašymu ištiesti pagalbos ranką į treniruočių stovyklą Turkijoje dar iki karo išvykusiems ukrainiečiams – treko dviratininkams į Panevėžio merą kreipėsi LDSF prezidentas Darius Levickis.

„Jiems buvo išpirkti bilietai sugrįžti į Lvovą, kas dabar, savaime suprantama, yra nebeįmanoma. Šiomis dienomis bandoma pakeisti bilietus skristi į Vilnių“, – pasakojo D. Levickis.

Anot jo, planuojama, kad dalis grupės Vilniaus oro uoste turėtų nusileisti kovo 17-ąją, likusieji – kovo 22-ąją.

Neturi kur sugrįžti

Dviračių federaciją jau atsiuntusi Panevėžio savivaldybei sąrašą ukrainiečių, karo atkirstų nuo tėvynės. Jame daugiausia – į treniruotes Turkijoje išskridusių ir iš jos į namus Ukrainoje nebegalinčių sugrįžti treko dviratininkų vaikų, jų treneriai, taip pat ir vos 5-erių vaikutis, 79-erių moteris.

„Sportininkai su treneriais buvo išskridę į treniruočių stovyklą, nežinau, kaip sąraše atsidūrė mažas vaikas ir močiutė. Gali būti, kad prasidėjus karui žmonės atvyko pas savo artimuosius – tuo metu Turkijoje buvusius trenerius“, – sako D. Levickis.

Jis pačią pirmą karo dieną nusiuntė palaikymo laišką Ukrainos dviračių sporto federacijos prezidentui Andrijui Grivko, pasiūlydamas visokeriopą pagalbą jų šalies dviratininkams bei jų šeimų nariams.

A. Grivko patvirtino, kad nemažai Ukrainos dviratininkų dar iki prasidedant karui išvykę į pavasario treniruočių stovyklas užsienyje.

D. Levickis pasakoja telefonu bendravęs ir su Ukrainos dviračių sporto federacijos generaline sekretore Tetjana Dziadevič, kurią šiuo metu stengiamasi evakuoti iš Kijevo.

„Ji turėtų būti evakuota, kad iš Europos galėtų koordinuoti procesą ir ieškoti šalių, kas priimtų jų sportininkus“, – teigė LDSF vadovas.

Anot D. Levickio, jis buvo patikintas, kad žinutė apie Lietuvos siūlomą pagalbą Ukrainos dviratininkams buvo išplatinta visais įmanomais kanalais.

Savo šalies vėliavnešiai

Iš Turkijos į namus negalinčius grįžti Ukrainos jaunuosius dviratininkus, pasak D. Levickio, priglausti Panevėžyje prašoma dėl šiame mieste esančių visų galimybių jiems toliau treniruotis.

„A. Grivko prašė, kad sportininkus ne tik apsaugotume nuo karo, bet kad jie galėtų ir treniruotis“, – pabrėžė LDSF prezidentas.

Panevėžys plačiai žinomas dėl savojo treko. Universali „Cido“ arena su 250 m ilgio olimpinius standartus atitinkančiu dviračių treku yra unikalus sporto kompleksas regione ir Baltijos šalyse. Pasak D. Levickio, Panevėžyje ukrainiečiams dviratininkams būtų visos sąlygos tęsti treniruotes.

„Sportininkai yra savo šalies vėliavnešiai visame pasaulyje, dalyvaudami varžybose jie gali parodyti, kad yra nepalaužiami kovotojai, kas Ukrainai šiomis aplinkybėmis be galo svarbu“, – pabrėžė D. Levickis.

Ministerijai pritrūko empatijos

Panevėžio meras Rytis Račkauskas teigia, jog miestas pasiruošęs jauniesiems sportininkams suteikti ne tik pastogę, galimybes treniruotis, bet ir pasirūpinti kitais dalykais. Anot mero, praėjusią savaitę neeiliniame miesto Tarybos posėdyje priimti sprendimai dėl humanitarinės pagalbos Ukrainai bei nuo karo bėgantiems užsieniečiams leisti nemokamai naudoti miesto viešuoju transporto buvo tik maža dalis planuojamo pagalbos paketo. Šiuo metu, pasak mero, ruošiamas Tarybai pasiūlymas suteikti ukrainiečių vaikams galimybę Panevėžyje nemokamai mokytis, lankyti būrelius, švietimo įstaigose gauti nemokamą maitinimą.

Tačiau kad nuo karo bėgantys žmonės galėtų pasinaudoti ištiesta pagalbos ranka, jiems svarbu atvykus užsiregistruoti Migracijos departamente.

R. Račkauskas sako likęs apstulbintas, kai sužinojo, kad iš Turkijos atvykstantiems ukrainiečiams už tokią registraciją tektų pakloti po 120 eurų.

„Kalbėjau su Migracijos departamento atstovais Panevėžyje ir man patvirtino, kad yra vidaus reikalų ministrės įsakymas. Tokia tvarka mus šokiravo. Ministrė mėgsta visus raginti būti patriotiškus ir empatiškus, o iš pačios ministerijos tokie nurodymai!“ – piktinosi R. Račkauskas.

Anot jo, Panevėžio savivaldybė kartu su LDSF kreipsis į Vyriausybę prašydami keisti tokią tvarką.

Mums pateiktame atvykstančiųjų sąraše yra sportininkų, jų globėjų, lydinčių asmenų, taigi, apgyvendinimo klausimai bus sprendžiami individualiai. Net negali būti abejonių, kad juos globosim, svarstomos tik detalės ir labai liūdna, kad susiduriame su empatijos stoka iš pačios ministerijos. Su federacija stengsimės, kad tokia tvarka būtų patobulinta, nes ji nėra teisinga“, – kalbėjo Panevėžio meras.

Priglaudė futbolininkus

Migracijos departamente mokesčio bus reikalaujama ir iš šeštadienį į Panevėžį atvykusių Ukrainos „Peremoga Dnipro“ klubo penkių atstovų. Futbolininkus, jų trenerį ir masažuotoją žinia apie karą Ukrainoje pasiekė taip pat treniruočių stovykloje Turkijoje.

Su treneriu esame šiek tiek pažįstami, jis su manimi susisiekęs paprašė pagalbos“, – teigia Panevėžio savivaldybės Sporto skyriaus vedėjas Justinas Jasiukaitis.

Anot jo, sportininkai iš Turkijos vyko į Šveicariją, iš jos – į Lenkiją, iš kur juos parsivežė panevėžiečiai.

Jie atvyko tiesiai iš stovyklos – tik su sportine ekipuote“, – pasakojo J. Jasiukaitis.

Ukrainiečiai Panevėžyje apgyvendinti sportininkams skirtame bendrabutyje, jais rūpinasi savanoriai, Sporto skyriaus vedėjas sako pats apsiėmęs asmeniškai juos globoti.

Nelaikomi karo pabėgėliais

Migracijos departamento Panevėžio skyriaus vedėja Bronislava Pliavgienė patvirtino, kad pagal dabartinius teisės aktus šie Aukštaitijos sostinėje prieglobsčio ieškantys Ukrainos sportininkai nėra laikomi bėgančiais nuo karo veiksmų savo tėvynėje, mat iš šios jie išvyko karui dar neprasidėjus, tai yra iki vasario 24-osios. Dėl to jiems negali būti nemokamai išduoti leidimai gyventi humanitariniu pagrindu.

„Jūsų minimi sportininkai yra asmenys, negalintys grįžti į Ukrainą dėl karinių veiksmų Ukrainoje. Jiems bus išduoti leidimai laikinai gyventi humanitariniu pagrindu, už kuriuos imama 120 eurų dydžio valstybės rinkliava. Visi jie bus atleisti nuo pareigos pateikti sveikatos draudimą ir pragyvenimo lėšas patvirtinančius dokumentus“, – pakomentavo VRM įsakymus vykdančio Migracijos departamento atstovė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų