Kaip panevėžiečiai pasiruošę nelaimei savo aplinkoje, parodė elementari, bet ne visų įveikiama užduotis – paaiškinti vieno, nedažno, ženklo reikšmę.
Ties Stoties ir S. Kerbedžio gatvių sankryža praeivių akys jau kurį laiką užkliūva už pritvirtintos ant stulpo žalios kvadrato formos lentelės su dviem vyriškomis figūromis ir baltomis rodyklėmis iš visų pusių į jas.
Nedidelis ženklas prie pat S. Kerbedžio gatvės šaligatvio atsuktas į automobilių aikštelę ir komercinės paskirties pastatą Stoties gatvėje, kur glaudžiasi daugybė mažesnių bei didesnių įmonių.
„Gal tai koks automobilių stovėjimo ženklas tos pačios lyties šeimoms“, – visai rimtai svarstė suglumę praeiviai, paklausti, ar žino, ką reiškia toks ženklas.
Kiti bandė spėlioti, kad jis nurodo vietą, kur leidžiama rinktis mitinguoti.
Ir tik vienas kitas iš viso būrio apklaustųjų pasakė netgi tikslų ženklo pavadinimą: „Evakuacijos vieta“.
„Šiuos ženklus paprastai užsideda įmonės, kad kilus gaisrui ar kitai nelaimei jos darbuotojai žinotų, kur rinktis į krūvą.“
J. Laurinavičius
„Tokių ženklų mieste yra ir daugiau. „Evakuacinio susirinkimo vieta“ pažymėta ir J. Janonio gatvėje prie gamyklos, ir kai kurių degalinių teritorijose. Šiuos ženklus paprastai užsideda įmonės, kad kilus gaisrui ar kitai nelaimei, darbuotojai žinotų, kur rinktis į krūvą“, – paaiškino Panevėžio savivaldybės civilinės saugos specialistas Justas Laurinavičius.
Įmonės, anot jo, pačios pasirenka vietas, kur evakuoti savo žmones, ir apie tai informuoja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo taisyklės minėtą ženklą nurodo įrengti evakuacinio susirinkimo vietoje arba virš durų į ją.
Dirbantieji Stoties gatvės pastate teigė žinantys tokio ženklo reikšmę. Apie tai juos informavo patalpų savininkai.
Eiliniams praeiviams, pasak kalbintų darbuotojų, evakuacijos vieta jų pašonėje ir neturėtų būti svarbi.
Tačiau ką reiškia kitas kvadrato formos oranžinis ženklas su mėlynu trikampiu ant įvairių miesto įstaigų, privalo žinoti kiekvienas. Tokios nuorodos veda į kolektyvinius apsaugos statinius, skirtus laikinam gyventojų prieglobsčiui nelaimės atveju.
„Panevėžyje šiuo metu yra įrengti 79 tokie ženklai. Juos dažniausiai galima rasti ant mokyklų, darželių pastatų, kur yra vietos dideliam skaičiui žmonių“, – sako J. Laurinavičius.
Jis mena neseną atvejį, kai žiemą buvo gautas pranešimas apie užminuotą bendrabutį Panevėžyje, Savitiškio gatvėje. Pusė pastato gyventojų patys susirado vietą palaukti, kol namuose taps saugu. Daliai teko nurodyti šalia esančios mokyklos salę, kuri irgi pažymėta mėlynu trikampiu oranžiniame kvadrate.
„Kolektyviniame apsaugos statinyje žmonės pabuvo kelias valandas, kol tapo saugu grįžti į evakuotą bendrabutį“, – pasakoja J. Laurinavičius.
Tokie specialieji ženklai kabinami ant visuomeninės paskirties pastatų, esančių patogiose miesto vietose. Juos žmonės turėtų susirasti kilus grėsmei dėl gamtos stichijų – potvynių, žemės drebėjimų, taip pat prasidėjus karo pavojui.
Pagal tarptautinius susitarimus, kilus karui, tokiais specialiais civilinės saugos ženklais pažymėtus pastatus bombarduoti draudžiama.