Site icon sekunde.lt

Neatmeta, kad veiksmų dėl šildymo kainų mažinimo teks imtis ir kitą sezoną

Naujieji panevėžiečiams prasideda vėl pabrangimu. „Panevėžio energija“ paskelbė, kad nuo sausio 1-osios šiluma gyventojams kainuos 4,24 ct/kWh (be PVM). O įskaičiavus ir PVM, už šiltus radiatorius butuose teks mokėti 4,62 ct/kWh, tai yra 0,02 ct brangiau, nei mokėjo gruodį.

„Sekundės“ nuotr.

Nors finansų ministrė Gintarė Skaistė neatmeta, kad prasidėjus kitam šildymo sezonui Vyriausybei vėl gali tekti imtis kainų mažinimo priemonių, ji kartu pabrėžia, kad tiek pasaulinės tendencijos, tiek Vilniaus savivaldybės planai leidžia tikėtis, jog sukti galvos dėl augančios energetinių išteklių infliacijos metų pabaigoje Ministrų Kabinetui nebereikės.

Tuo metu kalbėdama apie siūlymus, kuriuos ketinama pateikti ketvirtadienį Prezidentūroje vyksiančiame susitikime dėl infliacijos mažinimo priemonių paieškų, ministrė akcentavo, kad visi vykdomosios valdžios planai jau yra pristatyti, o papildomų priemonių, kaip leido suprasti ministrė, jie neplanuoja.

„Vyriausybė savo siūlymus jau yra pateikusi. Tai yra trys sprendimų lygiai: valstybės biudžetas su pajamų didinimu ir taip pat šildymo kompensacijos, tai yra ir pirmas energetikos kainų stabilizavimo paketas, ir šią savaitę taip pat pasiūlytas antrasis su nuliniu PVM mokesčiu centriniam šildymui ir saulės elektrinių plėtra, kofinansavimu. Tokie yra siūlymai iš Vyriausybės pusės“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė G. Skaistė.

Tuo metu paklausta, ar prasidėjus naujam šildymo sezonui, valdantiesiems neteks vėl imtis infliacijos amortizavimo priemonių, ministrė tokios tikimybės neatmetė, tačiau akcentavo, kad sprendimai priklausys nuo tuo metu susiklosčiusios kainų padėties.

„Reikia stebėti besikeičiančias tendencijas tiek tarptautinėse rinkose, tiek ir tai, kas darosi Lietuvoje, kiek išties tų dujų vartojama. Ir tuomet turbūt sprendimai ir bus daromi, matant tą situaciją, kokia realiai tuo metu yra“, – aiškino ji.

Vis dėlto, G. Skaistės vertinimu, kainos šių metų antrojoje pusėje nebeturėtų taip sparčiai išaugti, kadangi sostinėje turėtų pradėti veikti kogeneracinės jėgainės biokuro blokas.

„Manau, kad reikia stebėti situaciją, stebėti, kaip keičiasi energijos kainos. Galų gale bendroje struktūroje turbūt keičiasi ne tik dujų kainos, bet taip pat keičiasi ir tai, kiek šilumos tiekėjai tų dujų vartoja. Tikėtina, kad kitą sezoną Vilniuje jau stovės biokurą deginantis įrenginys ir nuo dujų vartojimo bus pereita prie kitų šaltinių, kurie yra tikrai ne taip stipriai brangstantys esamoje situacijoje“, – mano politikė.

Ministrė taip pat atkreipia dėmesį, kad pasaulinės tendencijos taip pat leidžia tikėtis, jog kito šildymo sezono metu energetikos kainos nebebus tokia ryški problema.

„Tarptautinėse rinkose situacija keičiasi pakankamai ženkliai. Tai, ką rodo dabartinės tendencijos, – dujos turėtų pigti. Bet ne visą laiką tos prognozės pasitvirtina. Turbūt reikia stebėti tai, kas realiai tuo metu bus, ir tuo metu tie sprendimai galėtų būti padaryti. Bet dabartinės tendencijos rodo, kad energijos kainos antroje metų pusėje turėtų mažėti“, – tikino G. Skaistė.

ELTA primena, kad ketvirtadienį, siekiant aptarti galimas spartaus kainų augimo amortizavimo priemones, Prezidentūroje šalies vadovo Gitano Nausėdos iniciatyva vyks susitikimas su Ministrų Kabineto nariais, Seimo frakcijų atstovais, Lietuvos banko, savivaldybių asociacijos vadovais, verslo asociacijų ir nevyriausybinių organizacijų atstovais.

Apie planus suburti šalies politines partijas diskusijai dėl augančios infliacijos G. Nausėda užsiminė prieš savaitę.
Tuo metu Vyriausybė šios savaitės trečiadienį pritarė Energetikos ir Finansų ministerijų parengtam antrajam energijos kainų švelninimo paketui. Seimui bus siūloma centralizuotam šildymui ir karštam vandeniui taikyti 0 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą, taip pat skirti papildomus 35 mln. eurų paramai nuosavai saulės elektrinei įsigyti.

Lengvata šildymui būtų taikoma atgaline data nuo šių metų sausio 1 d. ir galiotų šį šildymo sezoną – iki balandžio 30 d. Finansų ministerija skaičiuoja, kad iki nulio sumažinus dabartinį 9 proc. tarifą gyventojams sąskaitos už centralizuotą šildymą mažėtų dešimtadaliu.

Ši priemonė būtų taikytina tik buitiniams vartotojams ir kainuotų apie 23,3 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nors šalies vadovas G. Nausėda prieš savaitę sakė sveikinantis tarp Vyriausybės narių pasigirdusius pasvarstymus dėl PVM lengvatos šildymui. Tačiau prezidentas pažymi, kad ši priemonė nebus pakankama, siekiant padėti žmonėms įveikti augančios infliacijos iššūkius. Pasak jo, nauda, kurią pajustų gyventojai dėl šios lengvatos, siektų tik 5-6 eurus.

„Kalbant konkrečiai apie PVM lengvatą šildymui. Žinote, tai truputį panašu į „nabašnyko“ pašlakstymą žaliąja arbata, kadangi iš esmės tas pakeitimas įsigalios nuo kito šildymo sezono“, – tuomet lankydamasis Marijampolėje kalbėjo G. Nausėda.

Exit mobile version