Site icon sekunde.lt

(Ne) matomas – (ne) rodomas EGO

Projektai „X“, inicijuoti A galerijos, – tęstinis įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimi, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui. Tai – nemažas iššūkis, tačiau dovanojantis neįkainojamą patirtį kūrėjams ir netikėtus, intriguojančius kūrinius meno gerbėjams bei kultūriniam Lietuvos paveldui.

Ego. Andrius Repšys ir Liucija Karalienė (fragmentas).

Projektai „X“, inicijuoti A galerijos, – tęstinis įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimi, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui. Tai – nemažas iššūkis, tačiau dovanojantis neįkainojamą patirtį kūrėjams ir netikėtus, intriguojančius kūrinius meno gerbėjams bei kultūriniam Lietuvos paveldui.

Projektas pirmiausia orientuotas į Panevėžio miesto kūrėjus, siekiant paskatinti jų tarpusavio meninę bendrystę, taip pat reprezentuoti menininkus platesniame šalies bei užsienio kontekste. Puoselėjant naujojo Stasio Eidrigevičiaus menų centro idėją Panevėžyje, visi „X“, kaip ir kai kurių kitų (Algimanto Aleksandravičiaus kūrinių kolekcijos „Šimtmečiui šimtas“, „Neužmirštami veidai“ ir kt. ) A galerijos projektų kūriniai dovanojami miestui – menų centro kolekcijai.

Kaip pasakoja projekto idėjos autorius ir kuratorius Albinas Vološkevičius, bendrai visuose „X“ projektuose dalyvavo didžioji dalis įvairių meno sričių Panevėžio kūrėjų. Iš pradžių į šį netikėtą pasiūlymą žiūrėję atsargiai, menininkai po truputį įsitraukė į savotišką žaidimą kūrybiniais partneriais pasirinkdami ne tik vietinius, bet ir kitų miestų ar šalių kūrėjus. Atsigręžę į ankstesniuosius projektus, pastebėsime, kad menininkai partnerius renkasi įvairiai: gerai žinodami vieni kitų kūrybinį braižą, pažindami asmenybę, kiti bendrauti pradeda tik susitikę bendroje kūryboje. Kai kurios poros projektuose kartu dalyvauja ne vieną kartą ir atranda naujų raiškos sprendimų, kiti dalyviai ieško vis naujų partnerių, siekdami išbandyti skirtingų meno sričių galimybes. Yra ir tų, kurie ta pačia tema kuria su keliais partneriais vienu metu.

„Kūrybinė partnerystė – svarbi projekto dalis. Juk svarbiausia ne galutinė kūrinio realizacija ir net ne pats kūrinys, nors jis neabejotinai yra didžiulę išliekamąją vertę turinti vertybė, bet dviejų menininkų, kuriančių drauge, bendrystė – dviejų skirtingai ar panašiai matančių pasaulį kūrėjų kompromisas, gebėjimas atrasti bendrą kūrinio raišką, naujos patirtys“, – sako A. Vološkevičius.

O naujų patirčių bandant sutarti, suderinti, priimti kitą kūrėją, neprarandant savęs, čia tikrai gausu. Skirtingi menininkai, jų raiškos būdai, technologinės priemonės, kiekvienas su savita pasaulėjauta, unikaliu kūrybiniu braižu. Menininkas, savo kūrybos kelyje nuolat susitikdamas su savuoju „aš“, neišvengia svarstymų, ieškojimų, diskusijų pats su savimi. O šiuose projektuose tenka patirti dar ir partnerio „aš“. Tad po buvusių projektų stebėjimo patirties penktojo „X“ projekto tema iškilo tarsi savaime, natūraliai.

Projektas „X: Ego“ provokuoja menininkus atpažinti savąjį EGO (lot. ego – „aš“) ir pasitikti bendrai kūrybai, kitą – kūrybinio partnerio. Ir būtent šiuo rakursu pasinerti į bendrą kūrybą, per savąsias savasties paieškas, šalia jaučiant kitą.

„EGO prigimties aiškinimo ir įvairių teorijų rasime ne tik psichologijos traktatuose, bet ir religiniuose raštuose, įvairiuose nūdienos dvasinių savęs paieškų bendruomenėse. Regis, kad tas toks paprastas, kasdienybėje sutinkamas žodis mūsų neliečia. Tačiau neliečia tik tol, kol susitinkame su savimi. Galbūt ne kiekvienas apčiuopiame tą susitikimą. Jautresni vos aptikę užduoda sau klausimą: „Kas aš?“ Aš – tai Siela, o gal kūnas, o gal ir tas, ir kitas viename? Kur yra tas „Aš“? Kas jaučia, mato, girdi, kuria? Priimta manyti, kad menininkai dažniausiai ir būna tarp tų jautruolių, kurie mato, jaučia pasaulį ypatingai, daug jautriau ir subtiliau. Savita menine kalba ištransliuoja visa tai likusiam pasauliui. Betgi jie tuo pačiu yra ir kūrybiniai atsiskyrėliai – individualistai. Kaip gyvuoja menininko EGO susitikęs kitą?“ – svarstė projekto sumanytojas A. Vološkevičius, pasiuntęs žinutę, kviečiančią menininkus naujam iššūkiui.

Projekte „X: Ego“ dalyvauja 18 įvairių meno sričių kūrybinių porų. Nors dalyviai skirtingi ne tik raiškos būdais, specialybėmis, amžiumi, patirtimi, visus juos vienija noras kurti bendra tema. Kartu su tradiciniais raiškos būdais – tapyba, fotografija, metalo plastika, tekstile ir kt. – šiame projekte sutinkame ir vizualiam laukui neįprastų, tokių kaip poezija. Į kūrybinį procesą darniai įsiliejo ir dvasininkas Algirdas Dauknys, kūręs su prancūzu Dan Hermouet.

Penkios iš aštuoniolikos porų – grynai panevėžietiškos, dar keli mūsų miesto menininkai dirbo su kitų miestų ar šalių kūrėjais.

Nors daugelis menininkų prisitaikė prie pasaulį užklupusios pandemijos suvaržymų, atrado naujų saviraiškos būdų ir galimybių, tačiau kuriant poroje ši aplinkybė į kūrybinę duetų virtuvę švystelėjo dar daugiau prieskonių. Regis, dėl to kūrybinis procesas ne tik nenukentėjo, bet ir įnešė papildomų spalvų į kiekvieno kūrėjo gyvenimą. Šį faktą liudija ir iškalbingi autorių prie kūrinių parašyti tekstai – bendrų patirčių išpažintys. Kaip jau parodė ankstesnieji projektai, kiekvienas žiūrovas parodose tikrai atranda sau artimų kūrinių. O ar kūriniams tokia situacija turėjo įtakos, galės spręsti žiūrovai, gerbėjai, sekantys „X“ projektus, patys kūrėjai.

Birželio pabaigoje „X: Ego“ projekto ekspozicija kartu su dar viešai neeksponuota „X: Laisva erdve“ numatoma Panevėžio miesto dailės galerijoje, vėliau Daugpilio Marko Rotko meno centre, Latvijoje. Parodų metu bus pristatyti ir projektų katalogai.

Galerija

Exit mobile version