Širdies ir kraujagyslių ligos vis dar yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Kardiologai – vieni paklausiausių gydytojų specialistų šalyje, prie kurių kabinetų nusidriekia eilės norinčių pasikonsultuoti, atlikti tyrimus ir gauti gydymą.
Matydama tokią situaciją, VšĮ Respublikinė Panevėžio ligoninė jau mėnesį atlieka naujus tyrimus kardiologų atsiųstiems pacientams. Kompiuteriniu tomografu vos per 8–10 min. beveik 99 proc. tikslumu išaiškinami galimi sutrikimai.
„Jau maždaug dešimčiai pacientų atlikome naują širdies vainikinių kraujagyslių angiografijos tyrimą. Žmogui suleidžiama kontrastinės medžiagos, kuriai pasiekus širdies vainikines arterijas, turima įranga galime nuskenuoti, kur yra kraujagyslių susiaurėjimai, nustatyti jų priežastis“, – aiškino kiekvieną antradienį į Panevėžio ligoninę atlikti naujos procedūros atvykstantis gydytojas radiologas iš Kauno klinikų Vytenis Ratkūnas.
Populiariai kalbant, naujuoju metodu tiesiog paprastesniu būdu tiriamos „užkalkėjusios“ kraujagyslės. Iki šiol tokios ligos būdavo nustatomos tik invaziniu metodu – per kirkšnies ar riešo venas vedant kateterį iki širdies, šitaip nutiestu kanalu suleidžiama kontrastinės medžiagos ir tuomet vietoje ieškoma sveikatos problemos.
Šioji, nors ir neskausminga, bet ir ne pati maloniausia procedūra, pasak gydytojo V. Ratkūno, vis dar lieka „aukso standartas“ nustatant širdies kraujagyslių ligas. Tačiau analogiškas, neinvazinis tyrimas su kompiuteriniu tomografu itin praverčia, jei skubi pagalba nebūtina.
„Naujasis tyrimas galimas kaip alternatyva, kai nėra būtina atlikti invazinį – kai paciento simptomai nėra tipiški: jaučiami skausmai, bet širdies kardiograma nerodo pavojaus. Nustatyta, kad trečdalis invazinių kraujagyslių tyrimų pasitelkiant kateterį nė nebūna reikalingi, nes neaptinkama ieškotų sutrikimų. Tokiu atveju geriausia rinktis kompiuterinę tomografiją. Bet jei yra infarkto ar kitų pavojingų ligų simptomų, skiriama tik invazinė procedūra“, – aiškino radiologas .
Skenuojant kraujagysles kompiuteriniu tomografu, išvengiama ir kai kurių komplikacijų, kurios galimos vedant link širdies kateterį. Šiuo metodu mažiau reikia saugoti dūrio vietą, nepažeidžiamos kraujagyslės, o kontrastinės medžiagos, galinčios sukelti šalutinių poveikių, naudojama labai mažai.
Vienas toks tyrimas, naudojant tik kompiuterinę įrangą, Valstybinei ligonių kasai kainuoja per 200 eurų. Gydytojo siuntimą turintis pacientas šį tyrimą Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gauna nemokamai.
Atvykdamas tirtis, pasak V. Ratkūno, pacientas turi tam pasiruošti: prieš procedūrą negalima gerti kavos, rūkyti, reikia vengti fizinio krūvio ir kuo labiau išlaikyti ramybės būseną.
„Kuo širdis plaka rečiau, tuo lengviau ją nuskenuoti ir aptikti sutrikimus. Todėl žmogus turi ateiti itin ramus, papildomai jo pulsą sumažiname medikamentais“, – teigė radiologas .
Po greito, kompiuteriniu tomografu atlikto, tyrimo, jei nėra problemų, pacientas gali iš karto keliauti namo. Nustačius sutrikimų, ligonis siunčiamas tolesniems tyrimams bei gydymui. Tuo metu invazinis vainikinių širdies kraujagyslių tyrimas, atliekamas naudojant kateterį, trunka ilgiau ir pacientas po jo dar lieka ligoninėje.
Kraujagyslių tyrimas kompiuteriniu tomografu, anot V. Ratkūno, dar ganėtinai naujas visame pasaulyje. Lietuvoje neinvaziniu būdu širdį tiria jau ne viena medicinos įstaiga. Respublikinei Panevėžio ligoninei ši naujovė kainavo apie 650 tūkst. eurų iš projektinių lėšų.