„Kad Krekenava vėl turėtų tris varpus, buvo mūsų vyskupo Lino Vodopjanovo iniciatyva. Dėl to tarėmės su lenkų gamintojais, jiems netrukus turėtume pateikti užsakymą. Metalo kaina kyla, negalime ilgai laukti“, – sako skelbimą apie mecenato paieškas naujausiam bažnyčios pirkiniui paviešinęs Krekenavos parapijos klebonas Gediminas Jankūnas.
Krekenavos bazilika pastarąjį kartą visais trimis savo varpais skambino tik praeito amžiaus pradžioje. Prasidėjus karui, didysis šios bažnyčios varpas pradingo, teliko apie jo egzistavimą liudijantis balnas.
„Neišliko jokių žinių, kur tas varpas dingo. Per karą kunigai dažnai tokius daiktus paslėpdavo – užkasdavo juos šventoriuje. Slaptavietę nurodydavo kai kuriems parapijiečiams, kad prireikus šie žinotų. Bet mūsų atveju niekas nieko nebežino“, – pasakoja G. Jankūnas.
Nežinomas ir buvusio varpo vardas. Pagal tradiciją ant tokių bažnyčios simbolių nuo seno išliejami šventųjų, varpo statybą finansavusių asmenų, popiežiaus, vietos vyskupo ir klebono vardai. Dažnai – ir eilutė iš Šventojo Rašto.
Krekenavos bazilika dabar turi du XVII a. gamintus varpus ir tik vienas iš jų – vidurinis – su Švč. Mergelės Marijos vardu bei atvaizdu. Mažesnysis bevardis. Klebonas spėja, kad jis perlietas neprofesionalų dar karo metais, o gal atgabentas iš kitur ir pakabintas Krekenavoje.
Naujajam Šv. Antano Paduviečio vardą gausiančiam varpui būtų suteikiamas ir rėmėjo vardas kartu su kitais simboliais bei tekstu.
„Ant varpo sienos būtų išlietas toks lotyniškas užrašas: „Aš esu Šv. Antanas, mane į gyvenimą pašaukė mecenatas (nurodoma jo pavardė), Bažnyčią valdant popiežiui Pranciškui, vyskupui Linui Vodopjanovui ir klebonui G. Jankūnui“, – apie 12 tūkst. eurų vertės užrašą kalba G. Jankūnas.
Suma, pasak klebono, galėjo būti ir kone trigubai didesnė, jei bažnyčia būtų nusprendusi trečią varpą pagaminti pagal pradingusio, didžiausiojo, matmenis. Lenkų liejykla apskaičiavo, kad toks kainuotų 34 tūkst. eurų, tad Panevėžio vyskupija ir Krekenavos bazilika nusprendė prarastą simbolį susigrąžinti pigiau.
„Naujasis bus mažiausias mūsų varpų trijulėje ir svers 290 kilogramų. Pradingęs Krekenavos varpas pagal jo balną turėjo sverti apie 800 kilogramų“, – teigė G. Jankūnas.
Dėl naujajam varpui reikalingos sumos kol kas klebonas tarėsi tik su kai kuriais savo parapijos gyventojais. Bet teigiamo atsako iš potencialių rėmėjų dar nesulaukta.
Pasak G. Jankūno, neaišku, kaip seksis ir viešai paskelbus apie mecenato paieškas. Tačiau bazilika įsipareigoja naują varpą turėti jau rugsėjį, o jau už trijų savaičių lenkų liejykla prašo pateikti tikslų užrašą ant ruošiamo varpo.
„Parapijiečiams iš naujo tektų mokytis, ką reiškia bazilikos varpo dūžiai. Kadaise buvo karta, kuriai tokie garsai daug ką pasakydavo.“
G. Jankūnas
Jei neatsiras mecenatas, bažnytinio instrumento gamybą Krekenavos bazilika pasirengusi finansuoti iš aukų ir piligrimų lėšų. „Visi trys varpai Krekenavoje – istorinės vertės atstatymas. Mūsų bažnyčia ne eilinė – tai yra bazilika. Varpų skambėjimas šitame regione savo žinią tikrai neštų. Ši religinė priemonė kasdieniniame bėgime mums primintų, kad laikas – duotybė ir reikia juo naudotis atsakingai. Kam skambina varpai? Jie visada skambina tau ir primena laiko trapumą gyvųjų pasaulyje“, – sako G. Jankūnas.
Varpas Katalikų bažnyčioje nuo seno ne tik turi simbolinę reikšmę, bet ir skleidžia žinią parapijiečiams.
Jei bažnyčioje kaba trys skirtingų dydžių varpai, tai mažiausias skamba, kai parapijoje miršta žmogus ir jis lydimas į kapines. Vidutiniu kviečiama į kasdienes ir mažąsias mišias sekmadieniais, o didysis šaukia į Sumą. Į ją ragina paskubėti ir visų trijų varpų derinys.
Prieš šimtą metų ir dar anksčiau bažnyčių varpai gyventojams atstodavo laikrodį.
„Parapijiečiams iš naujo tektų mokytis, ką reiškia bazilikos varpų dūžiai. Kadaise buvo karta, kuriai tokie garsai daug ką pasakydavo. Antai 12 ir 18 valandomis didysis varpas kasdien skambindavo Viešpaties angelo maldą, tai būdavo ženklas ją sukalbėti ir poilsio laikas baudžiauninkui einant lažą dvare“, – pasakoja G. Jankūnas.
Iki rugsėjo Krekenavos bazilikoje turi būti sutvarkyta ir automatizuota visų trijų varpų sistema. Iki šiol tampyti virvėmis tokie instrumentai bus skambinami mygtuko paspaudimu.
„Ilgai skambindavome tik Švč. Mergelės Marijos varpu, o galiausiai visai nebeskambinome. Prastos jau buvo jų virvės. Kai zakristijonas ar vargonininkas paimdavo jas tempti, tai net klausykloje girdėdavau brūžinant į statinių pertvaras“, – neslepia klebonas.
Varpų automatizavimas kainuos 7800 eurų.
Dvasininkas atskleidžia dar vieną laukiančią naujovę bazilikoje: 30 metrų aukščio bokšte bus įrengtas stiklinis tambūras. Tai leistų pamatyti varpinę su nauju varpu ir įstabias Krekenavos apylinkes.
Rangovas jau vykdo užsakymą, bet šis darbas vėluoja pusantro mėnesio.
„Lietuvoje jau kaip Vakarų Europoje: gerų darbininkų, specialistų taip paprastai kiekviename kaime nebeprisišauksi. Todėl klebonas, be dvasinių reikalų, turi daug buitinių rūpesčių“, – šypteli G. Jankūnas.
Dar viena jo laukianti nelengva užduotis – iki atveriant duris į bokštą, apsaugoti jį nuo šią vietą pamėgusių balandžių. Statinio vidaus sienas ketinama padengti metaliniu tinklu, kad varpai ir stiklinė apžvalgos aikštelė nebūtų teršiama paukščių.