Savanorių aikštėje, buvusių kioskų vietoje daugiabutį numačiusi statyti Savivaldybė atmetė abu konkursui pasiūlytus jo projektus. P. Židonio nuotr.

Naujo daugiabučio idėjos – svetimkūniai miesto centrui

Naujo daugiabučio idėjos – svetimkūniai miesto centrui

Tris premijas už geriausius būsimojo daugiabučio autobusų stoties pašonėje projektus numačiusi Panevėžio savivaldybė kol kas liko neišleidusi nė vienos.

Iš dviejų gautųjų pasiūlymų architektų komisija nepritarė nė vienam. Abu atmesti kaip neatitinkantys konkurso sąlygų – svetimkūniai istorine dalimi paskelbtam miesto centrui. Tokį sprendimą vienbalsiai palaikė visi komisijos nariai, tarp kurių – trys Savivaldybės atstovai ir keturi Panevėžio architektai.

„Matyt, įvyko panašiai, kaip būna mokykloje, kai mokinys sprendžia uždavinį nepaskaitęs iki galo užduoties“, – sako vienas iš vertinimo komisijos atstovų, Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis.

Keturi aukštai virto penkiais

Pasak miesto vyriausiojo architekto, abiejų daugiabučio projektų autoriai ignoravo konkurso esminę sąlygą, kad pastatas negali būti aukštesnis kaip keturių aukštų, su mansardiniu aukštu šlaitiniais stogais.

„Tą numato miesto istorinės dalies specialusis planas. Projektai neturėjo jam prieštarauti. Gal autoriai neperskaitė, skubėjo, galvojo, kad taip galėtų būti. Abu statiniai suprojektuoti praktiškai penkių aukštų, bandyta imituoti pastoginius aukštus, bet realiai jų stogai plokščiastogiai“, – atmestuosius pasiūlymus komentavo S. Glinskis.

Anot jo, kad projektai neatitinka reikalavimų, buvo matyti iš karto, tačiau to neviešinta, kol nebuvo įvertinusi ekspertų komisija.

Vedėjo teigimu, vertintojai abu projektas analizavo beveik pusdienį, vertino juos įvairiais pjūviais, bet nė vienas negalėjo būti pripažintas laimėtoju.

Kadangi nugalėtojas neišrinktas, konkursui projektus pateikę autoriai lieka nežinomi – vokai su jų pavardėmis liko neatplėšti.

Menkas susidomėjimas stebina

S. Glinskis pripažįsta nustebęs, kad Savivaldybės skelbtasis konkursas sulaukė tik dviejų pasiūlymų.

„Tai ganėtinai nesudėtingas objektas. Jis konkretus, įspraustas į rėmus, gal dėl to ir sprendiniai panašūs – konkretus sklypas, apribojimas, aukštingumas. Priežasčių, kodėl nesulaukėm daugiau dalyvių, visada galima rasti: kaltę suversti metų pabaigai, per mažai kainai“, – svarstė vedėjas.

Techninio projekto parengimui ir projekto vykdymo priežiūrai Savivaldybė numačiusi išleisti ne daugiau nei 75 tūkst. eurų, o daugiabučio visos statybos kainuotų apie 1,5 mln. eurų.

Miesto vyriausiojo architekto nuomone, antrąkart paskelbtas konkursas turėtų sulaukti didesnio susidomėjimo.

„Baigiantis metams visi baigia senus darbus, o kai persiverčia metai, atsiranda daugiau fizinių resursų“, – viliasi S. Glinskis.

Anot jo, atmestųjų projektų autoriai, patobulinę savo darbus, juos irgi galėtų teikti ir varžytis dėl Savivaldybės užsakymo.

Saldainis specialistams

Vertinimo komisijai vadovavęs Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius teigia, jog idėjos miesto centre, autobusų stoties pašonėje, statyti daugiabutį neatsisakoma. Anot jo, nebus gaištama ir skelbiant antrąjį jo projekto konkursą.

Savivaldybės planuojamo daugiabučio pirmame ir antrame aukštuose numatyti kabinetai Socialinių paslaugų skyriui. Jo darbuotojai šiuo metu dirba susispaudę Savivaldybės patalpose Laisvės aikštėje. Trečiame ir ketvirtame aukštuose numatoma įrengti ekonominės klasės butus, skirtus dirbti į Panevėžį atvykusiems trūkstamiems specialistams – medikams, pedagogams, kultūros, socialiniams darbuotojams ir pan. Tokiems darbuotojams Savivaldybė šiuo metu yra skyrusi daugiau nei dešimt butų. Pastačius daugiabutį, gyventojus iš vadinamųjų tarnybinių butų svarstoma perkelti į naują pastatą, o senuosius paversti socialiniais būstais.

„Toks pastatas su administracinėmis patalpomis labai reikalingas. Savivaldybėje įsikūrusiam Socialinių reikalų skyriui per mažai erdvės, ypač tai pasijuto pandemijos metu, kai ribojant lankytojų srautus reikėjo įrengti papildomas pertvaras. Darbo sąlygos šitame skyriuje iš tiesų nėra labai geros. Kartu kituose aukštuose būtų apgyvendinami miestui reikalingiausi specialistai. Jei norime į Panevėžį pritraukti profesionalų, norime vystyti inovacijas, turime sugalvoti saldainį jiems prisivilioti. Kitaip miestui ateityje gali būti prastai“, – komentavo K. Armonavičius.

Anot jo, specialistams suteikti būstai netaps jų nuosavybe, o tik laikina stotele kuriantis Panevėžyje.

„Naujas naujo planavimo būstas miesto centre, manau, patrauklus objektas ir gal pavyks jį pastatyti“, – tikisi Savivaldybės atstovas.

Galerija

 

Komentarai

  • nepaskelbėt jokio apdovanojimo už idėjas , niekas nieko nesistengė pasiūlyti . Tokios tokelės

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų