Kol kas jie uždarbiu nesidžiaugia. Amatininkai sako, kad internetinė prekyba nė iš tolo neprilygsta gyvam kelis šimtus tūkstančių lankytojų pritraukiančios mugės Vilniuje klegesiui.
Kovo pradžioje sostinės ir kai kuriuose kituose miestuose sušurmuliuodavusios Kaziuko mugės tautodailininkams leisdavo užsidirbti tiek, kiek į jų kišenes pajamų įplaukia per pusmetį ar net visus metus. Šiemet tokios prekybos teko atsisakyti dėl karantino suvaržymų.
Vienintelė galimybė – praėjusią savaitę startavusi alternatyva – virtuali Kaziuko mugė. Joje pirmadienį prekes siūlė per 270 internetinių amatininkų parduotuvėlių. Dar 150 pardavėjų laukė, kada platformos šeimininkai juos įtrauks į svetainę.
Tik tris internetines parduotuves virtualioje Kaziuko mugėje atidarė Panevėžio rajono tautodailininkai.
Viena jų – tautinių juostų audėja Violeta Valentonytė iš Uliūnų – nuo pat pirmos internetinės mugės gyvavimo dienos kovo 4-ąją pristatė savo darbų kolekciją, bet iki pirmadienio dar buvo nieko pardavusi.
„Aš gal „senobinis“ žmogus, bet man atrodo, kad prekę reikia apžiūrėti, pačiupinėti.“
V. Valentonytė
„Mačiau, kad dvi prekės įdėtos į pirkėjų krepšelius, bet šie taip ir palikti nenupirkti“, – pasakoja tautodailininkė.
Iš savosios internetinės svetainės jai kol kas daugiau naudos nei iš virtualios Kaziuko mugės. Pastarojoje, kaip pastebi amatininkai, daug painiavos dėl prekių apmokėjimo – pinigai pirmiausia nukeliauja platformos savininkams, o tik paskui pardavėjui. Šis atlygio gali tikėtis ne anksčiau nei per mėnesį.
Neaiški, pasak V. Valentonytės, ir prekių grąžinimo tvarka, o ir pati svetainė pardavėjui gana sudėtinga.
Gyvose Kaziuko mugėse ši audėja dalyvaudavo kasmet. Internetinė prekyba, anot jos, neprilygsta tokioms šventėms.
„Aš gal „senobinis“ žmogus, bet man atrodo, kad prekę reikia apžiūrėti, pačiupinėti“, – teigia pašnekovė.
Tikrosios mugės jos šeimai leisdavo uždirbti tiek, kiek iš savo verslo surenka pajamų per pusmetį. Tautinė juosta, pasak V. Valentonytės, ne duona, jos nereikia kas dieną, bet esant progoms parduoti įmanoma. Tačiau pastarieji metai pagal individualios veiklos pažymą dirbančiai tautodailininkei išties nelengvi.
Sunku ir Ramygaloje amatų rezidenciją įkūrusiai, mokytojos darbą dėl rankdarbių palikusiai Laimai Kiškienei. Didelius planus mokyti lietuviškų amatų bei pati kurti turėjusi tautodailininkė savo išpuoselėtoje ir lankytojams pritaikytoje sodyboje liko viena. Ramygalietė užsiregistravo prekiauti virtualioje Kaziuko mugėje. Anksčiau prekybai gyvose mugėse laiko vis nerasdavusi L. Kiškienė kol kas džiaugiasi galimybe pirkėjams pristatyti savo darbus. Pokalbio dieną ramygalietė kaip tik ruošėsi išsiųsti pirkėjams į Vilnių du siuntinius: keramikos dirbinį ir vaško žvakę.
„Kukli prekyba, bet visgi ne nulis. Nesu dalyvavusi mugėse, tai man ir tokioje įdomu. Bandysiu ir daugiau pasiūlyti savo rankdarbių“, – planuoja L. Kiškienė.
Virtuali Kaziuko mugė – kol kas nemokamas projektas tautodailininkams. Svarbiausia, kad į ją patektų tik autoriniai, rankų darbo kūriniai.
„Kol kas tai gana sudėtinga, sakyčiau, netobula platforma, sunku joje viską suprasti. Yra pavyzdžių, kaip panašios elektroninės prekybos erdvės būna labai patogios naudotis“, – pastebi ramygalietė.
Vytelių pynėjams iš Venslaviškio Alei bei Sigitui virtualioje Kaziuko mugėje kol kas pavyko parduoti šešis krepšius. Visus juos nupirko vilniečiai.
„Labai mažai pardavėme, palyginti su tikrąja Kaziuko muge. Siūlome tik krepšius, nes su mažesnėmis prekėmis tiesiog neapsimoka žaisti jas siuntinėjant“, – teigia 20 metų Vilniaus ir Kauno Kaziuko mugėse dalyvaudavę meistrai.
Jų nuomone, prekių siuntimas atbaido ir pirkėjus. Šie nenori laukti, gaišti laiko procedūroms internete. Be to, pasak pašnekovų, prekyba kur kas geriau sekasi, kai pirkėjai dirbinį gali apžiūrėti gyvai.
„Tai tarsi bučiuotis per stiklą“ , – apie bandymą kelių šimtų metų tradiciją turinčią, triukšmingą Kaziuko mugę perkelti į virtualų pasaulį sako Lietuvos tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos vadovas, kalvis Saulius Kronis.
Per Vilniuje šurmuliuodavusį Kaziuką, pasak S. Kronio, amatininkai susirinkdavo visų metų uždarbį. Visgi, anot jo, tokia mugė – ne tik pinigai, bet ir šventė. Pardavėjai su pirkėjais gyvai bendraudavo, pokštaudavo, vieni su kitais derėdavosi.
Pats kalvis tokiose mugėse nedalyvaudavo, į ją nesijungė ir internete.
Tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrijos vedlį slegia rūpestis dėl tradicinės regioninės tautodailės parodos. Ji planuota balandį, bet dėl dabartinės situacijos, ko gero, irgi negalės įvykti. „Nieko neatsitiks, jei ir nukelsime. Pernai savo bendrijoje į Tautodailininkų sąjungą priėmėme aštuonis naujus narius. Tokios progos pažymimos pirmomis jų personalinėmis parodomis ir mūsų sveikinimais. Apsiėjome be tokių iškilmių ir dar palauksime“, – kalbėjo S. Kronis.
Tautodailininkų sąjungos Panevėžio bendrija vienija 400 narių, pusė jų – Panevėžio miesto ir rajono liaudies meno puoselėtojai.
Virtualios Kaziuko mugės sumanytojas vilnietis Renaldas Gražys džiaugiasi, kad jo dar 2019 m. sugalvota platforma sulaukė didelio tiek pardavėjų, tiek pirkėjų dėmesio.
„Pradžioje buvome skeptiškai nusiteikę. Planavome, kad gal atsiras koks 50 virtualių parduotuvėlių po 20–30 darbų – koks 1,5 tūkst. iš viso. Tačiau kai paaiškėjo, kad gyva Kaziuko mugė tikrai neįvyks, tada atėjo didžiulis srautas“, – sakė R. Gražys, šįmet sulaukęs dešimteriopai daugiau pardavėjų, nei tikėjosi.
Per kelias dienas, anot jo, internetinėje mugėje jau apsilankė 50 tūkst. lankytojų. Tokio krūvio neatlaikė ir organizatorių serveris.
„Manau, kad karantinui pasibaigus ši svetainė gyvų mugių neužgoš. Kuo daugiau vietos prekiauti amatininkams, tuo geriau“, – įsitikinęs R. Gražys.