Panevėžietė Karolina Ladukaitė vaikystėje lankė „Rūtos“ lopšelį-darželį, o baigusi mokyklą jame įsidarbino mokytojos padėjėja. Paskui – trejų metų studijos Panevėžio kolegijoje ir dabar ji šiame lopšelyje-darželyje dirba mokytoja.
Studijuodama Karolina buvo viena iš tų, kurios pasinaudojo Panevėžio savivaldybės įsteigtos Jaunų specialistų pritraukimo į miesto ugdymo įstaigas ir pedagogų perkvalifikavimo programos parama.
Šiemet eina penkti metai nuo šios programos patvirtinimo.
Jos lėšomis iki šiol pasinaudojo vien ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo studijas Panevėžio kolegijoje pasirinkusios studentės.
Gavusi paramą, persikvalifikuoti iš pradinio į ikimokyklinį ugdymą ėmėsi ir viena pedagogė, studijavusi Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje.
Visgi Panevėžys norėtų už biudžeto lėšas paremti ne tik į miesto darželius ateinančius pedagogus, bet ir būsimuosius matematikos, fizikos, gamtos mokslų, kalbų, pradinukų mokytojus, specialiuosius pedagogus bei ugdymo įstaigų psichologus.
Panevėžio „Rūtos“ lopšeliui-darželiui vadovaujanti Regina Mikalauskienė pasidžiaugė, kad Savivaldybės parama jau pasinaudojo dvi šios įstaigos darbuotojos. Jos iš mokytojų padėjėjų tapo mokytojomis.
Trečioji dar studijuoja ir taip pat gauna Savivaldybės paramą.
„Visoms trims mokytojų padėjėjoms nesyk sakiau: negi visą gyvenimą dirbsite su šluota, juk galite mokyti. Puikiai mačiau, kad jos myli vaikus ir sugeba mokyti. Džiaugiuosi, kad į mano paraginimus atkreipė dėmesį, įstojo studijuoti į Panevėžio kolegiją ir dvi tapo mokytojomis, trečioji – dar taps“, – teigė R. Mikalauskienė.
Anot jos, siekti aukštesnės kvalifikacijos turėtų motyvuoti ir atlyginimas. Mokytojo padėjėja, turinti 25-erių metų darbo stažą, per mėnesį uždirba 905 eurus „ant popieriaus“. O vos antrus metus dirbanti ikimokyklinio ugdymo mokytoja taip pat „ant popieriaus“ gauna 1446 eurus.
„Tikrai džiaugiuosi mokytojos atlyginimu, jis labai skiriasi nuo ankstesniojo mokytojos padėjėjo“, – patvirtino ir K. Ladukaitė.
K. Ladukaitės studijos kolegijoje tęsėsi trejus metus.
Už mokslą per metus tekdavo mokėti 866 eurus, pusė šios sumos jai kompensuodavo Savivaldybė.
„Kad gaučiau paramą, privalėjau pasirašyti trišalę sutartį. Ją rašiausi aš, mano darbdavė „Rūtos“ lopšelio-darželio direktorė ir miesto Savivaldybė. Mano įsipareigojimas buvo gerai mokytis, lankyti paskaitas, o baigus studijas „Rūtos“ lopšelyje-darželyje atidirbti trejus metus“, – pasakojo K. Ladukaitė.
Kaip teigė mokytoja, jai patinka dirbti su vaikais, o ir apskritai džiugina darbovietės atmosfera, tad tikisi šiame lopšelyje-darželyje dirbti ne trejus metus, o gal net visą gyvenimą.
Įstaigos direktorė R. Mikalauskienė patvirtino: norinčiųjų dirbti šiame darželyje tikrai netrūksta, mokytojos prašosi jame įdarbinamos.
Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus specialistės Aušros Gabrėnienės teigimu, lopšelių-darželių mokytojų stygiaus problema mieste beveik išspręsta.
Dabar Savivaldybės švietimo strategams didžiausią nerimą kelia pedagogų trūkumas mokyklose.
Pasak A. Gabrėnienės, artinasi grėsmė, kad netrukus nebebus kam mokyti Panevėžio vaikų ir jaunimo – miesto pedagogų amžiaus vidurkis artėja prie 60-ies metų.
Specialistės teigimu, tokia perspektyva buvo viena priežasčių, kodėl 2018-aisiais patvirtinta Jaunų specialistų pritraukimo į miesto ugdymo įstaigas ir pedagogų perkvalifikavimo programa. Tikintis per finansinę paramą į mokyklas pritraukti pedagogų, šiai programai kasmet skiriama po 10 tūkstančių eurų.
Pasak A. Gabrėnienės, 2018–2019 mokslo metais tokia Savivaldybės parama pasinaudojo septynios studentės.
Per tą laikotarpį panaudota nedidelė dalis lėšų – vos 1415 eurų.
2019–2020 mokslo metais programos paramą gavo jau 11 studenčių, joms skirti 5006 eurai. 2020–2021 metais taip pat buvo 11 studenčių, joms išmokėta dar didesnė suma – 7000 eurų.
O pastaraisiais – 2021–2022 mokslo metais Savivaldybės paramą gavo septynios studentės, joms skirti 5000 eurų.
A. Gabrėnienė apgailestavo, kad per visus ketverius metus liko neišnaudota programai skirta suma. Ne vien ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, bet ir kitų pedagogikos sričių studijas pasirinkę studentai sudaryti sutarčių su Panevėžio švietimo įstaigomis, pasinaudoti Savivaldybės finansine pagalba, o turėdami diplomus mažiausiai trejus metus atidirbti Aukštaitijos sostinėje nepanoro.
„Tapo įprasta, kad sutartys dėl programos lėšų panaudojimo su studentais sudaromos įsibėgėjus mokslo metams, taip elgsimės ir šiemet. Teisę gauti Savivaldybės paramą studijoms turi visų kursų, išskyrus pirmą, studentai“, – aiškino specialistė.
Pirmakursiams paramos nuspręsta neteikti dėl to, kad jie dar gali apsigalvoti keisti studijų kryptį, nebestudijuoti pedagogikos. Tokiu atveju jiems tektų pinigus grąžinti miestui.
Pedagogikos studijas pasirinkę kituose miestuose panevėžiečiai turi teisę pagal šią programą per kiekvieną egzaminų sesiją gauti po 50 eurų kelionės išlaidoms. Jei studijuojantis panevėžietis gyvena kitame mieste, baigęs studijas turi teisę taip pat iš programos lėšų gauti 1000 eurų persikraustymo išlaidoms kompensuoti.