„Sekundės“ kalbinti panevėžiečiai atvirauja, kad be kelių šimtų eurų išsisukti nepavyks, o jeigu šeimoje ne vienas vaikas – prireiks ir viso atlyginimo. Tad norėdami sutaupyti, įvairių mokyklinių prekių ir drabužių tėvai ieško svetur.
Kaip pasakojo Renata Kairienė, kartu su vyru auginanti pametinukus, sūnus keliaus į antrą klasę, o dukra bus pirmokė. Praėjusiais metais sūnui pirko viską pagal mokytojos duotą sąrašą, tad bendra suma perkopė 300 eurų sumą. Daugiausia kainavo ortopedinė kuprinė, mokyklinė uniforma ir pratybų sąsiuviniai. Tad šiemet, kai šeimoje jau du mokyklinukai, pradėjo ruoštis iš anksto.
„Paskaičiavau, kad vien pirkdama abiem vaikams mokyklines uniformas sutaupiau per 50 eurų, nes viską pirkau ne mokyklos rekomenduotoje siuvykloje, o per tarpininkus iš Anglijos. Pavyzdžiui, geltoni polo marškinėliai siuvykloje kainuoja 10 eurų, o aš už dvejus tokius pat marškinukus sumokėjau šešis eurus. Tas pats ir su mokykliniais megztukais – pas mus jie kainuoja po 25 eurus, o pirkdama iš tarpininkų už du megztukus sumokėjau 16 eurų“, – pasakojo mama.
Ji neslėpė, kad taip pirko ir kitus drabužius, kurių prireiks mokyklai, pradedant sportine ir šokių pamokoms reikalinga apranga ir baigiant avalyne bei apatiniu trikotažu.
„Abiem vaikams išleidau kiek daugiau nei šimtą eurų, tačiau esu rami, kad užteks visiems metams, nes kokybė tikrai geresnė nei mūsų prekybos centruose. Dabar beliko supirkti mokyklines prekes, tačiau šiuos pirkinius atidėjau pirmajai rugsėjo savaitei, nes kaip praėjusių metų patirtis parodė, tuomet visoms kanceliarinėms prekėms būna didžiausios nuolaidos. Dar apie 100–120 eurų abiemsvaikams kainuos pratybos visiems metams“, – skaičiavo R. Kairienė.
Dvi atžalas taip pat auginanti Milda Toleikienė atviravo, kad nors abu su vyru yra dirbantys, tačiau suruošti dvi dukras į mokyklą jiems yra savotiškas iššūkis, tad jau antrus metus jie važiuojantys apsipirkti į Lenkiją. Moteris skaičiuoja, kad jie sutaupo maždaug 30 proc., net jeigu čia, Lietuvoje, pirktų tik per akcijas ir išpardavimus.
„Žinoma, jeigu reikėtų tik kelių pieštukų ir liniuotės, į Lenkiją važiuoti neapsimokėtų, mat kanceliarinių prekių kainos skiriasi neženkliai. Tačiau geros firminės kuprinės ar sportinė apranga – kone perpus pigiau. O paauglei dukrai jau norisi firminių daiktų, kurie būtų kokybiški, o kartu ir madingi“, – pasakojo M. Toleikienė.
Moters teigimu, abiem dukroms suruošti į mokyklą ji išleidusi per du šimtus eurų, tačiau tai dar ne galutinė suma. Panašią pinigų sumą ji jau atsidėjusi rugsėjo pradžiai, kuomet teks pirkti ne tik pratybų sąsiuvinius, bet ir atsiras kitų išlaidų, pradedant būreliais, ekskursijomis ir baigiant įvairiomis rinkliavomis mokykloje.
„Su vyru esame suskaičiavę, kad mokslo metų pradžia mums kišenes patuština labiau nei Kalėdos. Žinoma, galima pirkti tik pačias pigiausias prekes, bet, kaip rodo mūsų patirtis, tokie daiktai ilgai nelaiko. Kita vertus, norisi, kad dukros mokykloje jaustųsi gerai, nebūtų patyčių, tad jos pačios renkasi, ką pirkti“, – kalbėjo panevėžietė.
Prekybos centras „Maxima“, kaip ir kasmet, sudarė būtiniausių mokyklinių prekių krepšelį. Pasak „Maximos“ komercijos vadovės Vilmos Drulienės, pirmoko krepšelis kainuoja 31 eurą, o vyresniųjų klasių moksleivius į mokyklą galima išleisti dar pigiau, mat paprastai įvairių kanceliarinių prekių lieka iš ankstesnių metų. Palyginti su praėjusiais metais, mokinio krepšelis pabrango vos keliais centais.
„Tiek pirmokams, tiek vyresniems vaikams visų pirma reikės ant ko ir kuo rašyti – būtent todėl šios mokyklinės prekės lieka perkamiausios rugpjūtį ir rugsėjį. Toliau sąraše rikiuojasi aplankalai, piešimo sąsiuviniai, įvairiausios spalvinimo priemonės. Tokiam pagrindinių priemonių krepšeliui įsigyti šiemet, kaip ir ankstesniais metais, reikės apie 10 eurų. Tik reikia atkreipti dėmesį, jog galutinė krepšelio kaina labai priklauso nuo konkrečių gamintojų bei įsigyjamų priemonių kiekio“, – sako V. Drulienė.
Tiesa, pastebima, kad tik nedidelė dalis pirkėjų renkasi pačias pigiausias prekes. Vis svarbesniu kriterijumi tampa ne kaina, o kokybė, ypač kai kalbama apie didesnes investicijas, kaip kad kuprinė. Pavyzdžiui, pigesnės nei dešimt ar dvi dešimtis eurų kainuojančios kuprinės pirkėjų nevilioja. Bent jau pernai perkamiausios kainavo 22 eurus ir 99 centus, taip pat tokių prekinių ženklų, kaip „Adidas“ bei „Nike“, kainavusios 34 eurus ir 99 centus.
„Perkamiausių kuprinių sąraše vyrauja garsūs prekės ženklai ir aukštos kokybės gaminiai. Tokios tendencijos leidžia daryti prielaidą, kad tėvai atžalas įtraukia į pasiruošimo mokyklai procesą – ką ir skatina psichologai, teigdami, kad mėgstamas daiktas padeda vaikui mokykloje jaustis geriau ir patogiau, o pats pasiruošimas ugdo jo savarankiškumą“, – teigė komercijos vadovė.
Tuo tarpu „Swedbank“ Finansų instituto ekspertai skaičiuoja, kad atsiradus didesnei konkurencijai, mokyklinį krepšelį galima supirkti apie 20 procentų pigiau nei praėjusiais metais – būtiniausių reikmenų krepšelį šiemet galima įsigyti už 58 eurus. Į šį krepšelį įeina nauja kuprinė, rašymo priemonės, sąsiuviniai, piešimo reikmenys ir kitos kanceliarinės prekės.
„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė teigė, kad norintys sutaupyti tėveliai turėtų apsilankyti bent pas 2–3 skirtingus prekybininkus, prekiaujančius mokykliniais reikmenimis.
„Mūsų atlikta palyginamoji kainų analizė rodo, kad reikšmingų kainų skirtumų tarp skirtingų prekybininkų siūlomo mokyklinių prekių asortimento nėra. Vis dėlto jei mokyklai reikia aprūpinti kelias atžalas, tai net ir būtiniausiems pirkiniams bus galima sutaupyti iki keliasdešimties eurų. Be to, nors patraukliausias kainas dažniausiai siekia pasiūlyti didieji prekybos tinklai, pigesnių pasiūlymų galima rasti specializuotose raštinės prekių parduotuvėse“, – sako J. Cvilikienė.
Vis dėlto skaičiuojama, kad norint vaiką išleisti į mokyklą nepakanka tik aprūpinti būtiniausiomis mokyklinėmis prekėmis. Apie 40 eurų tėvams teks išleisti sportinei ar šokių aprangai, iki 50 eurų reikės skirti pratybų sąsiuviniams, dar per šimtą eurų teks pakloti už naują uniformą. Bendra tokio mokinio krepšelio kaina sudarys apie 260 eurų. Tiesa, jei tėvai nuspręs rinktis aukštesnės kokybės prekes, pavyzdžiui, brangesnę kuprinę ar sportinę aprangą, jų išlaidos moksleivio aprūpinimui gali priartėti prie 500 eurų.
„Pastebime, kad pasisiūdinti naują uniformą šįmet kainuoja 8–10 proc. daugiau negu praėjusiais metais. Naujas mergaitėms skirtos uniformos komplektas, kurį sudaro švarkas, sijonas, sarafanas ir džemperis, kainuoja 128 eurus. Uniformos berniukams kaina šiek tiek mažesnė – ji siekia 123 eurus“, – sako „Swedbank“ Finansų instituto vadovė.
Būtiniausias mokyklines prekes sunkiau besiverčiančioms šeimoms gali padėti įsigyti savivaldybių skiriama parama. Dėl jos tėvai dar prieš rugsėjo pirmąją turėtų kreiptis į savo savivaldybės socialinės paramos skyrių. Dar vienas patarimas sutaupyti norintiems tėvams – pasinaudoti prekybininkų pasiūlymais internete. Interneto parduotuvėse galima rasti ne tik pigesnių prekių, bet ir kitokio tipo asortimentą.
Tiesa, su mokykla susijusios išlaidos atėjus rugsėjui dažniausiai nesibaigia − papildomų lėšų gali prireikti išvykoms su klase, popamokiniam ugdymui ar būreliams, korepetitorių paslaugoms. Taip pat į išlaidas tėvai turėtų įtraukti ir kišenpinigius.
Komentarai
Nemokamai apšvies Urbšio politinė jėga 🙂
https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/bendruomeniu-pinigai-ir-politikams/