Moksleiviai ieškojo sveikesnės ateities receptų

Moksleiviai ieškojo sveikesnės ateities receptų

Apie sveikatą mokinių akimis

Kaip įveikti stresą per egzaminus ar kontrolinius, kaip kartu kurti sveikesnį miestą, kaip aplinkos tarša veikia jauno žmogaus organizmą ir kokią įtaką tai turės ateities kartoms, kaip atsispirti elektroninėms cigaretėms, darančioms didžiulę žalą – šiuos ir kitus su sveikata susijusius aktualius klausimus net vienuolikos miesto mokyklų komandos gvildeno Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro surengtame konkurse „Vaikai kuria sveiką ateitį“.

Patys organizatoriai buvo nustebę jaunimo gebėjimu ne tik kelti opias su sveikata susijusias problemas, bet ir ieškoti sprendimų, pasiūlyti receptų, kaip jas spręsti.

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis finansuojamą vaikų kuriamų projektų sveikatos stiprinimo temomis konkursą ,,Vaikai kuria sveiką ateitį“ 2022 m. spalio–lapkričio mėnesį įgyvendino Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Programos tikslas – gerinti vaikų sveikatos raštingumą, skatinant vaikų sveikos gyvensenos nuostatų ugdymą.

Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą Giedrė Kundrotienė teigė, kad konkursas vaikų sveikatos stiprinimo tema Panevėžyje buvo organizuojamas pirmą kartą.

Nors apie sveikatą, žalingus įpročius, aktyvaus gyvenimo svarbą nuolat kalbama mokyklose ir šeimose, šįkart moksleiviai patys ėmėsi iniciatyvos keldami jiems aktualius klausimus ir ieškodami sprendimų.

Konkursą laimėjusios komandos įsipareigojo savo įžvalgomis ir atliktais darbais pasidalyti su mokyklų bendruomenėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis, bendraamžiais.

„Džiugu, kad jaunimui buvo aktualios visos temos, jie patys ėmėsi tyrimų, apklausų, teikė patarimus, receptus, ieškojo sprendimo būdų. Maloniai nustebino, kad per trumpą laiką moksleiviai paruošė išties aktualius ir įdomius darbus. Ir jauni žmonės suvokia, kad sveikata – brangiausias turtas, kuriuo reikia rūpintis“, – sakė G. Kundrotienė.

Be apdovanojimų neliko

Iš viso konkurse dalyvavo vienuolika mokinių komandų iš skirtingų miesto mokyklų: „Vilties“, Beržų, A. Lipniūno, „Žemynos“, „Šaltinio“ progimnazijų, K. Paltaroko, V. Žemkalnio, J. Miltinio,  5-osios, ,,Minties“  ir V. Mikalausko menų gimnazijų. Komandos varžėsi dviejose amžiaus grupėse – 7–8 ir 9–11 klasių. Moksleiviams padėjo ir visuomenės sveikatos specialistai, dirbantys mokykloje,  bei mokytojai.

Pasak G. Kundrotienės, išrinkti nugalėtojus išties buvo nelengva, nes visi darbai parengti kruopščiai, atsakingai, įdedant daug darbo, nors jiems parengti skirta nedaug laiko.

„Visos komandos pasirodė labai gerai. Vertinome pagal tai, kiek aktuali problema, kaip originaliai ir kūrybiškai pateikta, kokie vizualiniai sprendimai“, – pagrindinius kriterijus vardijo visuomenės sveikatos specialistė.

Jaunųjų grupėje nugalėtoja pripažinta ,,Žemynos“ progimnazijos komanda. Antroje vietoje atsidūrė V. Žemkalnio moksleiviai, o trečioji atiteko „Šaltinio“ progimnazijos komandai.

Gimnazijų kategorijoje pirmąja vieta įvertinta 5-osios gimnazijos komanda, antrąja – ,Minties“, o trečiąją vietą pasidalijo dvi komandos, surinkusios vienodą balų skaičių –  J. Miltinio ir V. Mikalausko menų gimnazijos komandos.

Nugalėtojams įteiktos įspūdingos taurės.

Be apdovanojimų ir padėkos raštų neliko ir kitos komandos.

Siekiant paskatinti moksleivius kuo daugiau laisvo laiko leisti aktyviai, visoms komandoms padovanota badmintono rakečių pora, o kiekvienas dalyvis gavo laikrodžius-žingsniamačius. Taip pat Lietuvos automobilių kelių direkcija įteikė atšvaitus. Koncertinę programą dovanojo V. Žemkalnio gimnazijos ansamblio „Kanapėlė“ šokių grupė ir gimnazijos jaunučių choras.

Taps tradicija

Į V. Žemkalnio gimnazijoje vykusį apdovanojimo vakarą atvykusias komandas pasveikino direktorius Artūras Totilas ir Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus pavaduotoja Virginija Vaičekonienė.

Pasak pavaduotojos, viskas gamtoje, kurios dalis yra žmogus, susiję. Tokie projektai kaip šis padeda jauniems žmonėms augti sveikiems, nepakenkti mus supančiai aplinkai, kitaip bumerango principu viskas atsiliepia mūsų, žmonių, sveikatai.

„Pasaulio sveikatos organizacija yra įtvirtinusi vienos sveikatos principą, kuris sako, kad žmonių sveikata tiesiogiai priklauso nuo gyvūnų ir aplinkos būklės. Siekiame, kad šį principą suprastų Panevėžio miesto mokiniai. Šis projektas – ne mikrokosmosas, juo siekiame  išmokyti vaikus mąstyti plačiau, kad jie ne tik kurtų asmeniškai savo, bet ir bendruomenės, miesto, Lietuvos, pasaulio bendrą sveiką ateitį, nedarydami žalos mus supančiai aplinkai ir gyvūnams“, – teigė V. Vaičekonienė.

Anot pavaduotojos, nuo mažų dienų svarbu auginti žmogų, kuris suprastų visus rizikos veiksnius, darančius įtaką sveikatai, pradedant mityba, baigiant žalingais įpročiais. Bet reikia nepamiršti, kad esame tik dalis gyvosios gamtos, savo sveikata rūpindamiesi, bet kenkdami aplinkai ar gyvūnams, žudome save. Jeigu bus blogai gyvūnams ar aplinkai, bus blogai ir žmonijai, nesvarbu, kad ir kaip mes rūpintumės savo sveikata.

„Tikimės, kad toks konkursas taps gražia tradicija, o mes augsime kartu su vaikais. Neabejoju, kad darbai bus dar įdomesni, svaresni ir ateityje turės apčiuopiamą naudą visam miestui. Konkursas nesibaigia apdovanojimų vakaru – moksleiviai ir toliau žinią apie sveikatą skleis miesto bendruomenėje“, – sakė V. Vaičekonienė.

G.Kartano nuotr.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų