Panevėžiečių moksleivių bendrovė, pasivadinusi BIO MERAA, šįmet pagamino išskirtinį produktą – dantų valymo guminukus.
Juos pristatę kalėdinėje Lietuvos moksleivių verslų mugėje „Mažoms ir didelėms Kalėdoms: eXpo 2022“ , jaunieji išradėjai į Panevėžį parvežė inovatyviausios verslo idėjos apdovanojimą.
Jaunoji mokinių bendrovė veikia jau antrus metus.
Komandą sudaro keturi Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos septintokai – Andrėja Paltanavičiūtė, Auksuolė Lisauskaitė, Rėjus Šmigelskis ir Emilija Jankauskaitė su verslumo ugdymo mokytoja Agne Šidlauskaite priešakyje.
Komanda susibūrė, kai verslumo ugdymo pamokose mokiniai turėjo sukurti verslo idėjas ir klasėje pristatyti veiklos planą joms įgyvendinti.
Pernai regioninėje mugėje panevėžiečiai kūrėjai taip pat laimėjo inovatyviausios verslo idėjos nominaciją ir 3-iąją vietą, tačiau pristatę kitą produktą – ekologišką dantų pastą.
Šiais metais jie sukūrė dar inovatyvesnį gaminį – dantų valymo guminukus.
„Pernai mokiniai gamino ekologišką dantų pastą su tvaria pakuote. Kadangi mugėje Vilniuje susidūrėme su panašų produktą gaminančia mokinių bendrove, nusprendėme paieškoti novatoriškesnio ir niekam nematyto produkto“, – pasakoja verslumo ugdymo mokytoja A. Šidlauskaitė.
Pirmiausia gimė idėja, kad dantims valyti gali puikiai pasitarnauti guminukai – juk jie patinka daugeliui. Paskui teko pasukti galvą, ką daryti, kad jie nebūtų tiesiog burbuliukai, o įdomesni, patrauklesni ir pritrauktų daugiau pirkėjų.
„Guminukų sudėties atskleisti negalime, tačiau vienas pagrindinių ingredientų yra ekologiškas kokosų aliejus. Dizainu komandoje užsiima Auksuolė Lisauskaitė. Ji rūpinasi produkto plėtra internete ir kuria reklamą“, – pasakoja A. Šidlauskaitė.
Įprasta dantų pasta yra plastikinėje tūbelėje ir dar įpakuota popierinėje pakuotėje, o BIO MEROS inovatorių produktas supakuotas į perdirbto stiklo tarą, kurią galima nuolat papildyti dantų valymo guminukais.
Anot A. Šidlauskaitės, tai saugo gamtą ir mažina plastiko vartojimą.
„Vienas guminukas yra skirtas vienam dantų valymui, todėl vykstant į kelionę labai patogu pasiimti tiek, kiek reikia“, – gaminio pliusus vardija pedagogė.
Anot A. Šidlauskaitės, inovatyviausios verslo idėjos apdovanojimas mokiniams yra labai reikšmingas ir skatina tobulėti bei motyvuoja tolesniam darbui.
„Man, kaip mokytojai, džiugu, jog dirbant komandoje įdėtos pastangos duoda rezultatą ir skatina veikti toliau. Renginio metu emocijos buvo labai geros, ypač kai išgirdome savo mokyklos vardą. Esame vienintelė progimnazija mieste, diegianti verslumo ugdymo elementus, ir mums pelnytas įvertinimas yra didelis pasiekimas“, – sako A. Šidlauskaitė.
Prireikė laiko, kol unikalus moksleivių gaminys išvydo dienos šviesą.
Kūrybos procesas vyksta modernioje progimnazijos laboratorijoje, kur moksleiviai kuria, eksperimentuoja, atlieka bandymus.
Didžiausias iššūkis, anot A. Šidlauskaitės, buvo sukurti kieto guminuko pavidalą, nes ingredientai yra tirštos konsistencijos.
„Į pagalbą pasikvietėme biologijos mokytoją Loretą Valickienę ir bendromis jėgomis per bandymus radome sprendimą. Taip gimė guminukai dantims valyti – žaismingi ir spalvoti“, – pasakoja mokytoja.
A. Šidlauskaitės žiniomis, „Saulėtekio“ moksleivių sukurti guminukai dantims valyti neturi analogų.
„Yra dantų valymo tablečių, dantų pastų, tačiau guminukų rinkoje nėra, nebent valgomų“, – šypteli mokytoja.
Šiuo metu išskirtinis panevėžiečių kurtas produktas parduodamas kol kas tik socialinio tinklo „Facebook“ grupėje.
Lietuvos „Junior Achievement“ organizacija, auginanti ateities lyderius ir besirūpinanti jų ekonominiu švietimu, verslumo ugdymu bei finansiniu raštingumu, sudaro galimybes mokiniams produktą pristatyti įvairiuose renginiuose ir mugėse, taip pat juo prekiauti internetinėje erdvėje.
Šiuo metu BIO MERAA komanda ieško ir labai tikisi rasti įmonę, kuri sutiktų bendradarbiauti bei padėtų išradimą išleisti į plačiąją rinką.
A. Šidlaukaitė pastebi, kad šiuolaikinė jaunoji karta yra smalsi ir norinti labai greito rezultato.
Tačiau pagaminti gerą produktą nėra toks greitas ir paprastas procesas. Anot verslumo ugdymo mokytojos, komandoje mokiniai susiskirstę, kas už ką atsakingas, tuomet ir darbai vyksta greičiau.
„Mokiniai nori dalintis idėjomis, kai žino, kokį rezultatą gaus – šiuo atveju pelno. O kad darbas yra įvertintas inovatyviausios jaunosios bendrovės nominacija Lietuvoje, tai yra didelis pasiekimas ir paskatinimas tiek mokiniams, tiek mokytojai“, – šypsosi A. Šidlauskaitė.
Pedagogė visuomet skatina savo mokinius išsakyti galvoje kirbančias mintis, jas realizuoti popieriaus lape ir kuriant prototipą.
Prototipai pristatomi klasės draugams, taip gimsta dar daugiau idėjų.
„Pristatydami gaminius mokiniai į tai žiūri labai kūrybiškai. Įsivaizduoja ir viską pasakoja taip, lyg produktas jau būtų iš tikrųjų parduodamas. Visada skatinu mokinius išlaisvinti mintis ir sugalvotus, net ir realiai neegzistuojančius, produktus aprašyti, nusakyti jų pranašumus taip, kaip jie įsivaizduoja“, – pasakoja pedagogė.
A. Šidlauskaitė sako mėgstanti rizikuoti ir naujoms galimybėms visada sakanti taip, tą daryti drąsina ir savo mokinius.
„Juk jei kažko sieki, anksčiau ar vėliau tikrai pavyks. Tiesiog reikia įdėti darbo ir pastangų“, – įsitikinusi jaunųjų lyderių ugdytoja.