P. Židonio nuotr.

Mokestis už atliekas – galvos skausmas

Mokestis už atliekas – galvos skausmas

Panevėžietei teko eiti kryžiaus kelius bandant pasiekti, kad nebūtų skaičiuojamas mokestis už atliekas jos namuose deklaruotiems, bet realiai kitoje savivaldybėje gyvenantiems suaugusiems vaikams.

Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (PRATC) pažymą, kad šie atliekas veža rajone, sutiko išduoti su sąlyga – kad mokestis bus sumokėtas iš anksto už visus metus.

Aldonos Valuntonienės namuose Panevėžyje deklaruotos abiejų vaikų šeimos, nors faktiškai jos gyvena Panevėžio rajone. Moteris neslepia, kad tokios gudrybės prireikė tam, jog anūkai galėtų lankyti švietimo įstaigas mieste.

Vieno sūnaus šeima Panevėžio rajone gyvena jau ne vienerius metus. Kad mamai mieste nebūtų skaičiuojamas mokestis už jo šeimą, sūnus kreipdavosi į PRATC ir, sumokėjęs už metus į priekį, gaudavo pažymą, reikalingą pateikti atliekų vežėjui mieste – įmonei „Panevėžio specialus autotransportas“.

Pernai rudenį iš A. Valuntonienės namų į rajoną gyventi išsikraustė ir antro sūnaus šeima. Šįkart panevėžietė sako susidūrusi su kliūtimis, bandydama įrodyti, kad jis atliekas veža nebe pas mamą, o ten, kur ir gyvena.

Reikalavimas nustebino

A. Valuntonienės teigimu, Panevėžio miesto savivaldybėje ir įmonėje „Panevėžio specialus autotransportas“ jai patvirtino, jog mokesčio už vaikus nebeskaičiuos, jei pateiks pažymą, įrodančią, jog šie gyvena rajone ir ten veža atliekas.

Paskambinusi į PRATC, panevėžietė išgirdo, kad šis nerašo tokių pažymų, jei mokestis už atliekų išvežimą nesumokėtas už visus metus iš anksto.

„Surašiau prašymą, kokie žmonės ir kur gyvena. Parašiau, kad reikalinga pažyma, jog jiems rajone įmonė veža atliekas ir nebūtų sudubliuotas atliekų išvežimo mokestis“, – pasakoja A. Valuntonienė.

Tačiau atsakymas buvo toks pats – kol nebus sumokėta, pažymos neišrašys.

„Pagal buhalterinės apskaitos taisykles į priekį už paslaugas niekas neima pinigų. Galima ketvirčiais mokėti po to, kai įvykdomos paslaugos“, – stebisi pati buhaltere dirbanti A. Valuntonienė.

Bijo likti skolingi

A. Valuntonienę stebina ir kitas dalykas. Rudenį sūnaus šeimai išsikėlus gyventi į rajoną, iki metų galo jis spėjo išvežti tris atliekų konteinerius, šiemet – taip pat jau kelis. Tačiau iki šiol jam niekaip nepavyksta gauti sąskaitos, kiek už tą paslaugą mokėti.

„Sūnus susimokėtų, bet reikia žinoti, kam mokėti ir kiek. Net prašant nepateikia sąskaitos, o jau vasario vidurys“, – tvarkos Panevėžio rajone nesupranta A. Valuntonienė.

Kitas jos sūnus, nors ir piktindamasis, sumoka iš anksto už metus. Tiesa, sąskaitą šeima gavo tik kartą, kai pradėjo gyventi rajone. Vėliau visą laiką jos tekdavo teirautis patiems, kad neliktų skolingi įmonei.

Moka simboliškai

PRATC vadybininkė Miglė Antanėlienė sako, kad rajone siunčiamos ne sąskaitos, o mokėjimo pranešimai apie vietinę rinkliavą ir tai daroma kartą per metus. Sutarčių su atliekų vežėjais taip pat rajone nėra, nes rinkliava nėra susitarimo reikalas, o tiesiog privaloma įmoka.

Pasak PRATC atstovės, A. Valuntonienės sūnui, pernai persikrausčiusiam gyventi į rajoną, priklauso namas sode, o už tokį objektą rajone nustatyta rinkliava siekia 7,20 euro per metus. Kadangi nėra šiuo adresu deklaruotų gyventojų, už juos įmoka rajone nebuvo skaičiuojama.

„Savo sistemoje matome, kad sodo paskirties objekte gyventojų nėra, todėl jie moka tik nedidelę sumą už patį objektą. Jei susimokėtų ir už ten gyvenančius asmenis, parašytume tą pažymą, bet nenori to daryti. Sako, į priekį nemokėsim“, – teigė M. Antanėlienė.

Išvežė mistinius konteinerius

PRATC vadybininkė svarsto, kad žmonės gal bijo būti du kartus apmokestinti, tačiau kartą sumokėjus, antrąkart niekas nebeprašys. Vadybininkės teigimu, jei gyventojas nenori mokėti už metus iš anksto, galima mokėti ir už ketvirtį. Tokiu atveju kas tiek pat laiko tektų kreiptis ir naujos pažymos.

Nors panevėžietė tvirtina, kad buhalteriškai nėra teisinga prašyti susimokėti iš ankto, tačiau, pasak M. Antanėlienės, mokėjimo pranešimai siunčiami irgi tik kartą per metus.

„Absoliučiai žmogaus valia, kaip jis nori mokėti“, – pabrėžė PRATC atstovė.

Anot jos, įmonė savo sistemoje kažkodėl nemato sode gyvenančio A. Valuntonienės sūnaus šeimai priskirto atliekų konteinerio. Tad net jei ir buvo išvežtos atliekos, už jas liko neapskaičiuota. Pasak M. Antanėlienės, įmonė aiškinsis, kodėl taip nutiko.

„Rajone yra nemažai šeimų, kurios gyvenamąją vietą deklaravusios mieste. Ką jos daro? Dažniausiai už atliekų išvežimą susimoka mieste ir nemoka rajone“, – sako M. Antanėlienė.

Bando išvengti gudrautojų

PRATC vadybininkė tvirtina suprantanti, kad tokia tvarka gyventojams gal kartais atrodo sudėtinga, tačiau nei jų įmonė, nei „Panevėžio specialus autotransportas“ nėra kalti – žmogus pats turėtų ieškoti būdų, kaip išspręsti asmeninę savo situaciją.

„Tikrai problemą galima išspręsti, galima padėti gyventojams, kurie negali išsideklaruoti iš miesto dėl mokyklų, vaikų būrelių. Dar nėra buvę, kad būtume kažko nepadarę“, – tvirtina M. Antanėlienė.

Anot jos, susimokėti iš anksto prašoma, kad nebūtų piktnaudžiavimo atvejų, kai vienur gyvenamąją vietą deklaravęs, o kitur gyvenantis žmogus už atliekų išvežimą liktų nesumokėjęs niekur.

„Nesakome, kad jei esi deklaruotas mieste, ten ir mokėk. Tačiau, jeigu nori pažymos, kad už atliekų išvežimą moka rajone, nors ten nedeklaruotas, turi sumokėti iš anksto. Suprantu, kad gal keista, bet nėra nepatogu ar neįmanoma“, – mano M. Antanėlienė.

 

Komentarai

  • Sunus pirko buta.Nei su viena istaiga nebuvo jokiu problemu,isskyrus su spec.transportu.Nors ir buvo pristatyta pazyma,kad bute registruotas tik jis vienas,virs metu vis tiek ejo saskaitos pries tai gyvenusios seimos vardu.Tik sunku suprasti,ar ten dirba visisku neismaneliu gauja ar toks legalus pasipelnymo saltinis.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų