Mirusiuosius pagerbti galime ir rūpestingai, ir tausodami aplinką

Mirusiuosius pagerbti galime ir rūpestingai, ir tausodami aplinką

Lietuvoje veikianti „Lapkričio 2-osios draugija“ kasmet atkreipia dėmesį, jog turime mokytis ir kasmet mirusiųjų poilsio vietos neversti dideliu šiukšlynu. Skaičiuojama, kad Panevėžio kapinėse po švenčių susikaupia 2 kartus daugiau atliekų, negu įprastomis dienomis.

Kaip yra sakęs „Lapkričio 2-osios draugijos“ pirmininkas Valdas Kaminskas, mes kaip vartotojiška visuomenė atliekų įvairiose situacijose sugeneruojame daug. Tačiau visur galioja ta pati taisyklė – žmonės raginami įvairius dalykus vartoti saikingiau. Savo pagarbą mirusiems artimiesiems galėtume reikšti saikingiau ir labiau atsižvelgdami į ateities kartas, kurios turės gyventi mūsų plastiku ir stiklu teršiamoje Lietuvoje. Reikia savęs paklausti: ar mes to tikrai norime?

Vienas iš paprasčiausių būdų, į kurį atkreipia dėmesį draugija, yra šventinių simbolių – žvakučių, plastmasinių gėlių ir kitų papuošimų ribojimas. Skaičiuojama, kad vien Lietuvoje per metus į kapines nunešama toks kiekis stiklo, kuris telpa į 40 traukinio vagonų sąstatą. Todėl patariama pradėti nuo paprastų dalykų – apsiriboti viena žvakute, maža gyvų gėlių puokšte, vengti plastmasinių ir vienkartinių dirbinių, rinktis daugkartines žvakides su keičiamais vaško priedais.

Ribotai perdirbamos atliekos

Panevėžyje atliekų surinkimu besirūpinančios bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė atkreipia dėmesį, kad daugelis Vėlinių metu surenkamų atliekų yra labai ribotai perdirbamos. Pavyzdžiui, žvakių stiklas yra specifinis, nes smarkiai aplietas vašku, o šias dalis atskirti viena nuo kitos itin sudėtinga. Taip pat ribotai gali būti perdirbamos ir įvairios plastmasinės gėlės, nes joms paruošti naudojamos skirtingų plastikų rūšys, dažnai jos sumaišytos.

„Sudėtingiausia užduotis surenkant ir tvarkant Vėlinių atliekas – tai atskirti visiškai skirtingų rūšių atliekas. Labai retai prie kapinių esančiose atliekų surinkimo aikštelėse randame tvarkingai surūšiuotas atliekas. Priešingai – deja, bet dažniausiai atliekos sumaišytos. Ir tada viename konteineryje randame stiklą, gyvas gėlęs, įvairiausio plastiko atmainas, žaliąsias atliekas. Tokių atliekų rūšiavimas praktiškai neįmanomas arba reikalauja itin kruopštaus ir ilgo darbo. Ši užduotis gerokai palengvėtų, jeigu gyventojai patys iš karto atskirtų atliekas, pagal skirtingas kategorijas jas šalintų į atitinkamos paskirties konteinerius“, – sakė atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė.

Per šventes šiukšlių padaugėja 2 kartus

Bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistai skaičiuoja, kad Panevėžio mieste ir rajone veikiančiose kapinėse Vėlinių laikotarpiu atliekų srautas padidėja dvigubai. Jeigu įprastą mėnesį iš kapinių vidutiniškai išvežama apie 100 tonų atliekų, tai po Vėlinių vežama jau net 210 tonų specifinių „šventės atributų“.

Pasak atliekų tvarkymo skyriaus vadovės Juditos Vingilytės, jau laikas sustoti ir rūpestį bei atminimą savo artimaisiais rodyti ne žvakių ir gėlių gausa, o  savo veiksmais, grįstais atsakingu vartojimu ir darna su mus supančia aplinka.

Komentarai

  • Iš dulkės gimei, dulke pavirsti, daugiau, visur kolumbariumų. Kito kelio nėra.Gražu, patogu, amžinai atmintina.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų