Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Daivos Mažeikaitės teigimu, šiuo metu Kristaus Karaliaus katedros kapinėse yra 162 tokios apleistos kapavietės, Šilaičių kapinėse – 208.
Kad jos netvarkomos, nustato Savivaldybės Neprižiūrimų kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis komisija, kapinėse atlikdama patikrinimus ne rečiau kaip tris kartus per metus ir ne dažniau kaip kas tris mėnesius.
Pasak D. Mažeikaitės, galbūt neprižiūrimos kapavietės statusą gauna tokia, kuri ne trumpiau nei dvejus metus buvo netvarkoma ir atitinka ne mažiau kaip du kriterijus: nėra paminklinio akmens, lentelės ar antkapio su užrašu, nėra duomenų nustatyti, kas ir kada buvo palaidotas, kapavietės statiniai suirę, išgriuvę, pasvirę, kapavietė apžėlusi žolėmis ar netgi krūmais.
Tikrinant radus tokį kapą sutvarkytą, jis išbraukiamas iš galbūt juodojo sąrašo. Šiemet iš šio sąrašo išbraukta tik viena kapavietė Kristaus Karaliaus katedros kapinėse ir trys Šilaičių kapinėse. Pasak D. Mažeikaitės, kad šios kapavietės sutvarkytos, komisijos nariai atkreipė dėmesį jų vaizdą palyginę su praėjusių metų nuotraukomis.
Kapavietės netvarkant ilgiau nei metus, už jos priežiūrą atsakingas asmuo sulaukia įspėjimo.
Jeigu per metus nuo įspėjimo kapavietė vis tiek nesutvarkoma, praėjus terminui, Savivaldybė per 5 darbo dienas apie tai paskelbia interneto svetainėje.
Nors pernai miesto Taryba svarstė, kad tokias apleistas, galbūt neprižiūrimas kapavietes vertėtų pažymėti pastatant specialias lenteles, tačiau taip nebuvo padaryta.
„Komisija vienbalsiai nutarė atsisakyti vienos iš informavimo priemonių – pažymėti informacinėmis lentelėmis. Visuomenė informuojama kitomis priemonėmis – sąrašas skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje, visos galbūt neprižiūrimos kapavietės pažymimos „CEMETY“ (Kapinių informacijos skaitmeninimo ir duomenų valdymo) sistemoje, dar pastatyti informaciniai stendai prie Kristaus Karaliaus katedros, Šilaičių ir Pašilių civilinių kapinių įėjimų“, – vardijo D. Mažeikaitė.
Dauguma skelbiamų apleistų kapaviečių sąraše yra senos, dažnai net nebežinoma, kada ir kas jose palaidota. Dažniausiai nežinoma ir kas atsakingas už tokių kapų priežiūrą, nes laidojimo žurnalai išlikę tik nuo 1984 metų. Kristaus Karaliaus katedros kapinėse yra apleistų kapaviečių, kur, remiantis turimais duomenimis, bene seniausias palaidojimas buvo šeštajame dešimtmetyje, tačiau yra ir tokių, kur ant paminklo nurodyta tik gimimo data ar tik pavardė arba visai nėra paminklų. Šilaičių kapinėse bene naujausiame apleistame kape paskutinįkart žmogus palaidotas 2016-aisiais. Pašilių kapinėse, kurios įrengtos 2012 metais, taip pat jau yra į tikrintojų akiratį patekusi nesutvarkyta kapavietė.
D. Mažeikaitė svarsto, jog priežasčių, kodėl artimųjų kapai paliekami be priežiūros, gali būti daug: galbūt jų prižiūrėtojai išvykę į užsienį, gal jau mirę, o gal trukdo finansinės ar kitos priežastys.
„Sunku apibrėžti tokius dalykus. Kiekvienas turi skirtingą požiūrį į kapavietės priežiūrą“, – mano specialistė.
Ne anksčiau kaip po dvejų metų ir ne vėliau kaip po trejų nuo paskelbimo Savivaldybės interneto svetainėje apie apleistą kapavietę, komisija priima sprendimą pripažinti ją neprižiūrima.
Kol kas tokį statusą pelniusių Panevėžyje dar nėra.
Kai taip nutiks, tokios kapavietės galės būti perduotos prižiūrėti kitiems asmenims. Jie jose galėtų ateityje ir laidoti. Tiesa, turi būti praėję ne mažiau kaip 25 metai nuo paskutinio palaidojimo, negana to, naujajam prižiūrėtojui yra ir daugiau reikalavimų, vienas tokių – jis privalo išlaikyti ankstesnį paminklą.
Pernai į Panevėžio savivaldybę jau kreipėsi keturi asmenys, o šiemet du su prašymu suteikti jiems teisę prižiūrėti tokias netvarkomas kapavietes.