Apie tai ketvirtadienį pranešė britų nacionalinis transliuotojas BBC.
„Karalienė šią popietę taikiai mirė Balmoralo pilyje“, – teigiama Bakingemo rūmų pranešime.
Elžbieta II sostą iš savo tėvo paveldėjo 1952 m. Ji valdė JK daugiau nei 70 metų.
Prieš tai Bakingemo rūmai paskelbė labai neįprastą pranešimą, kuriame teigė, kad gydytojai „nerimauja“ dėl monarchės sveikatos. Ilgai netrukus į Balmoralo pilį Škotijoje, kur karalienė pastaruoju metu praleisdavo daug laiko, išskubėjo artimiausi jos šeimos nariai.
Mirus Elžbietai II, dabar sostą perims jos vyriausias sūnus, princas Charlesas. Jo žmona Camilla taps karaliene konsorte. Pora, anot Bakingemo rūmų, ketvirtadienio vakarą dar liks Balmoralo pilyje ir penktadienio rytą grįš į Londoną.
Naujasis Jungtinės Karalystės (JK) karalius Charlesas pavadino savo motinos, karalienės Elžbietos II mirtį „didžiausio liūdesio akimirka“.
„Mano mylimos mamos, Jos Didenybės karalienės mirtis yra didžiausio liūdesio akimirka man ir mano šeimos nariams, – teigiama pranešime. – Gedime brangios monarchės ir labai mylimos mamos mirties.“
„Šiuo gedulo ir permainų laikotarpiu mano šeimą ir mane paguos žinojimas, kad karalienė buvo plačiai gerbiama ir mylima“, – priduriama pranešime.
**************
Laidotuvių ceremonija bus tokia, kokios Jungtinė Karalystė seniai neregėjo.
Kaip anksčiau rašė „Insider“ korespondentas Robas Price’as, Britanijoje gyvenimas turėtų sustoti maždaug 12-kai dienų. Gali užsidaryti vertybinių popierių biržos ir bankai, todėl tikėtini milijardiniai nuostoliai. Kuriam laikui bus sustabdyti ir kiti dalykai. Pavyzdžiui, kai 1952-aisiais mirė karalius Jurgis VI, BBC laikinai nebetransliavo komedijinių laidų. „Daily Mail“ teigimu, BBC planuoja elgtis taip pat ir mirus karalienei Elžbietai II.
Kalbant apie visų mylimą karalienę, kai kurie ekspertai spėja, kad šalyje gali kilti masinė isterija. Bakingamo rūmai ir kitos karališkosios šeimos rezidencijos greičiausiai sulauks gerokai daugiau lankytojų ir milijonų (jei ne milijardų) gėlių puokščių.
Sosto įpėdinis bus nustatytas pagal gimimo datą, vadinasi, sostas atiteks princui Charlesui, nes jis yra vyriausias Elžbietos II sūnus. Nors jis automatiškai tampa karaliumi mirus karalienei, Šv. Jokūbo rūmuose susirinks Įžengimo į sostą taryba ir oficialiai paskelbs princą Charlesą naujuoju monarchu.
Beje, princas Charlesas gali atsižadėti sosto ir jį perleisti vyriausiajam sūnui princui Williamui, bet, kaip anksčiau rašė „Insider“, toks scenarijus vargiai tikėtinas.
Karalienės kūnas bus laikomas pašarvotas keturias paras, kad gyventojai galėtų su ja atsisveikinti.
Karstas bus nugabentas į Vestminsterio menę, kur žmonės galės atiduoti paskutinę pagarbą 23 valandas per parą.
Valdininkų manymu, milijonas gyventojų lauks eilėje, kad galėtų išvysti karste gulinčią karalienę.
Trečią karalienės pašarvojimo parą gedintys anūkai pakeis oficialius sargybinius ir kurį laiką patys budės prie karsto. Tai vadinama „Princų budėjimu“.
Maždaug 10 dieną po Elžbietos II mirties bus surengtos laidotuvės
Tą dieną, 9 val. ryte, Big Beno varpas nuskambės vieną kartą. Paskui varpo plaktukas bus apdengtas oda, kad likusią dienos dalį varpo dūžiai būtų duslesni.
Kalbama, jog Elžbieta II dar prieš mirtį nusprendė, kur bus palaidota, tačiau ši informacija nebuvo atskleista visuomenei.
Prireiks kelerių metų, bet galiausiai ant Britanijos valiutos puikuosis naujojo monarcho atvaizdas.
Dabartiniame himne yra eilutė „Dieve, išgelbėk karalienę“. Ji bus pakeista į „Dieve, išgelbėk karalių“.
Pasibaigus deramam gedulo laikotarpiui (jis gali trukti iki metų), įvyks karūnavimo ceremonija, kurios metu princas Charlesas gaus karūną.
Elžbietos II laidotuvių diena bus paskelbta oficialia valstybine švente ir atmintina diena.